יום הגיוס

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


תגיות

זהו אחד הימים המרגשים ביותר, שאת התאריך שלו תדקלמו מתוך שינה כנראה גם עוד הרבה שנים: יום הגיוס שלכם. אך האם תהיתם לפי מה הוא נקבע? במיוחד עבורכם – כל מה שחשוב, כדאי וגם צריך לדעת על מועד הגיוס

לפי מה נקבע מועד הגיוס? 

הכלל המנחה את הצבא לקביעת תאריכי גיוס הוא: מי שנולד מוקדם יותר יתגייס מוקדם יותר. אבל לא מדובר בכלל ברזל, ותאריכי הגיוס משתנים בעיקר לפי צרכי הצבא. 

מועד הגיוס ייקבע לכם לאחר השלמת הליכי הצו הראשון, אבל, כאמור, מדובר במועד ראשוני שמשתנה לא פעם בשל צרכי הצבא, ולעתים, לאחר אישור בקשה אישית של המועמד. מועד הגיוס המקורי יכול כמובן להשתנות גם בעקבות תוצאות מבדקים, שינוי שיבוץ, עדכון המצב הרפואי, קבלה למסלול קדם-צבאי וגורמים נוספים.

לאחר כל שינוי מועד יישלח אליכם צו גיוס עדכני, כאשר אם קיבלתם מספר צווי גיוס - זה שנשלח במועד המאוחר ביותר הוא הקובע. תאריך הגיוס הסופי והמעודכן ייקבע לרוב כ-45 ימים לפני הגיוס, בהתאם לשיבוצכם.  

לא בטוחים עדיין מה התאריך הסופי? אתם יכולים פשוט לבדוק זאת דרך האזור האישי באתר או במקרה חריג לפנות למוקד השירות של יחידת מיטב.

מהם מחזורי גיוס?

בצה"ל קיימות 3 עונות גיוס עיקריות המתפרסות כל אחת על חודשיים בממוצע: יולי-אוגוסט, נובמבר-דצמבר ומרץ-אפריל. 

בנוסף קיימות גם עונות גיוס כלל צה"לי, המתקיימות לרוב בחודשים אוקטובר ופברואר. כל יום בעונת הגיוס מוקדש לחיל, מערך, אגף, זרוע, חטיבה או יחידה מסוימים, כדי לרכז את כלל המתגייסים לתפקידים הדומים ולהוציא אותם יחד לטירונות משותפת. ימים אלו נקראים ימי גיוס מרוכזים.

לנשים קיימים עשרה מחזורי גיוס, המחולקים לשני חציונים: החציון הראשון כולל את גיוסי יולי עד נובמבר, והחציון השני כולל את גיוסי דצמבר עד אפריל.

שיבוץ לתפקידים הדורשים קורס יוביל לרוב לשינוי מועד הגיוס המקורי שלכם, זאת על מנת לגייס את כל המאותרים לקורס סמוך למועד פתיחתו. 

שינוי השיבוץ תקף גם בעת קבלה ליחידות התנדבותיות. בימי גיוס מרוכזים תתגייסו יחד עם המאותרים לתפקיד כמוכם, ואולי אף תמצאו אחד את השני באותה מחלקה בטירונות.

איך משנים את מועד הגיוס?

הקדמה או דחייה של תאריך הגיוס יכולה להתבצע מסיבות שונות כגון: אירוע משפחתי מדרגה ראשונה, מקרה רפואי הדורש טיפול, לימודים, יציאה לחופשה וסיבות אישיות חשובות אחרות המונעות גיוס בתאריך שנקבע לכם. 

עם זאת, שימו לב שאם אינכם משובצים לגיוס כלל צה"לי, הקדמה או דחייה של תאריך הגיוס עלולה לפגוע בשיבוץ שנקבע לכם. רצוי לוודא זאת פרטנית מול מוקד השירות של יחידת מיטב.

על מנת להקדים או לדחות את מועד הגיוס יש לפנות למרכז השירות והמידע של יחידת מיטב דרך המייל Meitav@idf.gov.il בצירוף מסמכים רלוונטיים (אם קיימים). בנוסף, יש לנסח את הסיבה שבגינה ברצונכם לשנות את מועד הגיוס. 

כל בקשה להקדמה או דחייה של תאריך הגיוס תיבחן באופן אישי על ידי הגורם המוסמך לכך. יש לוודא ביום שלאחר שליחת הטפסים את הגעתם וכן לעקוב אחרי סטטוס הפנייה.

אם פנייתכם אושרה, תקבלו צו גיוס חדש בדואר. במידה ופנייתכם נשללה, באפשרותכם לערער על החלטה זו באמצעות פנייה למרכז השירות של יחידת מיטב.

איך אוכל לקבל דחיית גיוס (דח"ג)?

בקשות לדחיית הגיוס לפרק זמן ארוך של חצי שנה ויותר יכולות להינתן רק במקרים של הצטרפות למסגרת קדם-צבאית כמו עתודה, ישיבת הסדר, שנת שירות, מכינה צבאית, י"ג- י"ד ומסלולים דומים נוספים. יש לשלוח את כל הטפסים הרלוונטיים המעידים על קבלה למסגרת על מנת שנוכל לבחון את הבקשה לדחיית הגיוס.

שימו לב! אם עברתם ניתוח לייזר לתיקון חדות ראייה מסוג Pkr לא תהיו כשירים לגיוס למשך שישה חודשים מיום הניתוח. במידה ולא תדווחו על כך, תצאו לדח"ש (דחיית שירות) להשלמת שישה חודשים מיום הניתוח. 

חשוב לדעת

צה"ל מאפשר יציאה לחו"ל עבור כלל המלשב"ים טרם הגיוס בתנאי שתחזרו ארצה לא יאוחר מיום לפני מועד הגיוס. יציאה לחו"ל מותנית במידה ואין בתקופת שהותכם המתוכננת בחו"ל אף זימון למיונים או הליכי התייצבות שהינם בגדר חובה. 

כל עוד אתם עומדים בקריטריונים אלו באפשרותכם לצאת מחוץ לגבולות המדינה בכל עת ללא בקשת אישור מיוחד מלשכת הגיוס.

יום הגיוס

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

הילד שלי מתגייס, מה עושים?
מה להביא ליום הגיוס? רשימת הציוד המלאה