יום הגיוס

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


תגיות

הגיע יום הגיוס שלכם: נפרדתם מהמשפחה והחברים, עליתם לאוטובוס ונכנסתם לשרשרת החיול בתל השומר. ברוכים הבאים! בשרשרת יחכו לכם עשר תחנות שונות, כשהמוכרת בהן היא ככל הנראה תחנת קצין המיון. תחנה זו מעוררת שאלות רבות, ועם השנים נוצרו סביבה מיתוסים רבים, שחלקם נכונים וחלקם לא. כדי לעשות לכם קצת סדר בבלגן, תפסנו לשיחה את קצין המיון הראשי של שרשרת החיול, סא"ל (מיל') הראל שגב, כדי שיענה לנו על השאלות הנפוצות ביותר

מה מחכה לי אצל קצין המיון?

כאן תקבלו את המידע על התפקיד אליו שובצתם ועל בסיס הטירונות שלכם, במידה ולא קיבלתם מידע זה מראש או ששובצתם לגיוס כלל צה"לי. "זוהי למעשה התחנה שקובעת באופן סופי את התפקיד בו תשרתו בצבא", מבהיר סא"ל שגב.

מדוע כל חייל רואה קצין מיון ביום הגיוס?

מעבר למתן המידע, קצין המיון אחראי לוודא שמצבו הכלכלי, הבריאותי וזכאות הת"ש של המתגייס נשארו כפי שהיו מאז בדיקתם בהליכי המיון השונים. "מלבד העובדה שאנחנו יכולים לתת למתגייס הסברים מדויקים יותר ולענות על שאלותיו, חשוב שנבחן את כשירותו הנוכחית לאותו התפקיד לפני שהוא מתחיל את הטירונות וההכשרה אליו", מציין סא"ל שגב. "כמו כן נועד המפגש להכיר ולברך אישית את המתגייס הטרי".

אפשר לשנות את השיבוץ שנקבע לי ביום הגיוס?

"באופן עקרוני לרוב לא תתאפשר החלפה של שיבוץ, שכן הוא נקבע בעיקר על פי צרכי הצבא", מסביר סא"ל שגב. "למרות זאת", הוא מציין, "במידה וחל שינוי מהותי במצבו הבריאותי, הכלכלי או המשפחתי של המתגייס בהחלט יכולה להתקיים החלפה של תפקיד. אנו עושים את מירב המאמצים על מנת להתחשב במתגייס, אך חשוב שכולנו נזכור שהצרכים המבצעיים של הצבא קודמים לרצון הפרט".

שובצתי לגיוס כלל צה"לי, לפי מה ייבחר התפקיד שלי?

לכל תפקיד בצבא יש מכסות ותקנים בהתאם לכוח האדם ולצרכים המבצעיים שנקבעו על ידי הדרגים הבכירים. קציני המיון השונים מכירים את נתוניכם האישיים, הם ישמעו את רצונותיכם וישוו אותם אל מול התפקידים השונים הדורשים איוש. "ברוב הפעמים קצין המיון יציג למתגייס שתיים או שלוש אפשרויות לשיבוץ בתפקיד והוא יוכל לבחור לאן הוא מעדיף להגיע", מספר סא"ל שגב וממליץ לברר מראש אילו תפקידים יכולים לעניין אתכם. 

האם אפשר לפגוש קצין מיון לפני הגיוס?

פגישה עם קצין מיון תתקיים אצל רוב המלש"בים במהלך שרשרת החיול ולעתים, בעקבות סיבות שונות, בסיום הטירונות הכלל צה"לית. ישנם מלש"בים המזומנים לקצין מיון טרם הגיוס בהתאם להחלטת הצבא. לא ניתן לבקש להיפגש עם קצין מיון לפני מועד החיול.

ניתן לשנות שיבוץ לאחר הגיוס?

"כמובן, ניתן לעשות זאת באחת משתי דרכים", עונה סא"ל שגב ומפרט: "קיימת אפשרות לעבור לתפקיד שונה, שאינו דורש קורס צבאי, בתוך אותה היחידה בה שובצתם בהתאם להחלטת המפקדים. בנוסף קיימת אפשרות לחתום על טופס שינוי שיבוץ- טופס 55".

מה חשוב לדעת לפני שמגיעים לקצין המיון?

"חשוב ללמוד רבות על התפקיד אליו שובצתם כדי לשאול את כל השאלות שנותרו חסרות תשובה עבורכם", מייעץ סא"ל שגב. "בנוסף, כדאי להפנים שהחברים, האווירה, הבסיס והחוויות הם אלו שקובעים את אופי השירות שלכם, ולא רק סוג התפקיד אותו תבצעו. קחו את הכל כחוויה אחת גדולה והשתדלו לנצל כל רגע בשירות שלכם".

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

כל מה שצריך לדעת על שרשרת החיול
הילד שלי מתגייס, מה עושים?