יום המא"ה

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: חן גל

מערכת אתר מתגייסים


תגיות

בהחלטת מפקד מיטב אושר לראשונה לחשוף את תוצאות יום המא"ה ולהציג אותן באזור האישי באתר. הצעד הזה, שנועד לאפשר שקיפות מירבית של המערכת הצבאית ודרכי פעולתה, שינה את תמונת המצב: עד אותה החלטה לא היו יכולות המועמדות לדעת כיצד הצליחו ביום המא"ה ולהבין בדיוק את השפעת הציונים על תפקידן הצבאי

מה בוחנים ביום המא"ה?

יום המא"ה נועד לבחון יכולות תעסוקתיות שונות על ידי בדיקת התפקוד שלכן בסביבות ובהקשרים שונים, וזאת בעזרת מדגמי עבודה. מדגמי העבודה הם למעשה תרגילים שנועדו לשקף בצורה ישירה את מהות התפקיד אליו אתן נבחנות.

לאחר סיום הליכי יום המא"ה, תוכלו לצפות בציוני 10 התחומים עליהם נבחנתן באתר:

 1. הדרכה
 2. הפעלה טכנית
 3. שדה
 4. ניהול וארגון
 5. פיקוד
 6. יחסי אנוש
 7. עיבוד מידע
 8. עבודת צוות
 9. אחזקה טכנית
 10. קשב מתמשך

"מדגם עבודה של מדריכת חיל הרגלים לא יתקיים בתוך משרד, אלא בתנאים שמדמים את השטח" מסביר ד"ר יאיר נועם, פסיכולוג ארגוני וראש מדור מלש"ב, ממערך מדעי ההתנהגות בצה"ל. "פשוט כך נוכל לבחון את התאמתך לסביבה. בנוסף, נבחן את יכולות ההובלה שלך בקבוצה על אף התנאים הלא פשוטים - ממש כפי שהיה מצופה ממי שתשובץ לתפקיד הדרכה".

מגוון התפקידים בצה"ל דורשים יותר מיכולת אחת, ולכן לעתים קרובות נדרשים שילובים של מספר "ציונים" שונים על מנת להתאים לכן את השיבוץ לתפקיד. "על מנת להתקבל לתפקיד מדריכת חיל הרגלים נדרשים שלושה ציונים גבוהים בשלושה תחומים שונים", מציין ד"ר נועם. "כצפוי, נדרשת יכולת הדרכה, אך זה לא מספיק. יש צורך גם ביכולות שדה הכוללות שליטה בשטח וגם ביכולות טכניות".

למרות שלפעמים נדמה כי תחנה מסוימת בוחנת יכולת מסוימת, למעשה נבדקת בה יכולת אחרת לגמרי או מספר יכולות משולבות, גם אם לא באופן גלוי. "זו למעשה הסיבה העיקרית שעליכן להשקיע בכל התחנות ולא רק בתחנה שאתן חושבות שמכוונת לתפקיד שבו אתן מעוניינות", מדגיש ד"ר נועם.

כל היכולות שנבדקות מחולקות לתחומים שונים, כמו תחום הדרכה, טכני, קשב, תודעת שירות ועוד. כל תחום נמדד לפחות בשני תרגילים ועל ידי שני מעריכים. "לדוגמה, היכולת של עבודת בצוות נבדקת דרך שלושה מישורים שונים: תרגיל פיזי, תרגיל של דיון קבוצתי ושיחת הסיכום", מגלה ד"ר נועם ומחדד: "למעשה, בשקלול הציון הסופי על עבודתה הקבוצתית של כל מלש"בית אמונים סך הכל שישה ציונים משני מעריכים שונים".

ציוני יום המא"ה ניתנים בסולם של 1 עד 5, כאשר 1 הוא הציון הנמוך ביותר ו-5 הגבוה ביותר. חשוב לדעת שמדובר בציונים משוקללים; "נדיר מאוד שמלש"בית תקבל ציון 5 בכל אחד ואחד מהתחומים", אומר ד"ר נועם, ומסביר כי הסיבה לכך היא שהציונים של כל מלש"בית נמדדים ביחס לעצמה: "יכול להיות שהמלש"בית הפגינה יכולות טובות בתחום הטכני שבאופן כללי היו יכולות להשיג לה ציון 5 בתחנה, אך בסופו של דבר היא הפגינה יכולות טובות אפילו יותר בתחום ההדרכה בשקלול הסופי. במקרה כזה, בתחום ההדרכה היא תקבל כנראה ציון 5, בעוד בתחום הטכני היא תקבל ציון 4".

התחנות השונות, מוסיף ד"ר נועם, מתעדכנות מעת לעת, אך מהותן נשארת דומה תמיד. "את הטקסטים בתחנת ההדרכה אנחנו מעדכנים אחת לתקופה, אך העיקר נותר ללא שינוי", הוא מציין ומברך על היוזמה לחשוף את התוצאות למלש"ביות: "אני משער שזה יחדד את ההבנה של כמה חשוב להגיע ליום. המטרה שלנו היא שהבנות יצליחו להביא את עצמן ביום הזה, ואני מאמין שהפידבק שלאחריו הוא חשוב מאוד ויעזור גם להן להבין לאיזה תפקיד בצבא הן מתאימות".


בנות, סיימתן את הליכי יום המא"ה? התחברו לאיזור האישי באתר ובואו לראות את התוצאות שלכן בפרופיל האישי!

יום המא"ה

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

יום המא"ה מנקודת המבט שלכן
6 טיפים למי שמפחדת לדבר מול קהל