המיון המתקדם

טיפים

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: חן גל

מערכת אתר מתגייסים


הליכי המיון לצה"ל מתחילים כבר בצו הראשון, כאשר נקבעים הנתונים האישיים שלכם. אך השלב בו אתם מתייצבים באמת "פנים מול פנים" מול הליכי המיון המתקדמים הוא דווקא בכיתה י"ב. אז איך מגיעים לשלב המיונים מוכנים יותר ומשפיעים באופן מירבי על השיבוץ? רס"ן ורד בן יהודה, ראש מדור איתור ומיון, מחלקת לכם 6 טיפים:

 1. התייצבו לצווים המקדימים

  חשוב להתייצב לצו הראשון וליום המא"ה בפעם הראשונה בה זומנתם אליהם ולא לדחות אותם ללא סיבה מוצדקת. הליכי המיון המתקדם מתחילים כבר בתחילת כיתה י"ב ולא תמיד ניתן לדעת מתי תהיה מכסה נוספת לצו שדחינו. אם תסיימו מוקדם את הליכי הצו הראשון ויום המא"ה, שאלון העדפות ייפתח עבורכם מוקדם יותר, וכך יהיו לכם אפשרויות רבות יותר לקבל מיונים לתפקידים המתאימים לכם.
 2. אל תמעיטו בערככם בשאלון ההעדפות

  בשאלון ההעדפות קיים פרק העוסק בשיקולים ורצונות אישיים אותם ניתן לדרג בציון 1-5. "החלק הזה של השאלון מחליף למעשה שיח פנים-מול-פנים ומאפשר לנו לדעת מה האנשים שמדרגים את השאלון באמת חושבים על עצמם", מסבירה רס"ן בן יהודה. "השאלות בפרק זה עוסקות ברצונות לגבי מסגרת השירות ובנושאים הקשורים ליכולות אישיות והעדפות. מומלץ שלא תמעיטו בערככם ותדרגו את יכולותיכם באופן נמוך. אם תעשו זאת, תחסמו לעצמכם אופציות לפתיחת תפקידים שיכולים להתאים לכם מאוד בשאלון ההעדפות", היא מוסיפה.
 3. שמרו על ראש פתוח

  בצבא אנו זוכים ללמוד ולעסוק בתחומים שאולי באזרחות בכלל לא היה יוצא לנו לשמוע עליהם. "אי אפשר לצפות לקבל בדיוק את מה שרוצים כאשר עשרות אלפי מלש"בים מתמיינים לאותו היעד ולכן, לא כדאי להיות מקובעים על תפקיד אחד ספציפי", מדגישה רס"ן בן יהודה. לדבריה, כדאי לדרג תפקידים רבים מעולמות שונים בשאלון על מנת שתוכלו להרחיב אופקים ולנצל את השירות הצבאי ללמידת מקצוע חדש ומאתגר.
 4. נרשמתם למכינה או לשנת שירות?

  בטוחים שאתם רוצים להתגייס לחיל המודיעין? דרגו בכל זאת את שאלון ההעדפות - למרות שמכינה, שנת שירות וגיוס חמ"ן (חיל מודיעין) אינם קשורים לשאלון ההעדפות, מומלץ בכל זאת למלא אותו ולא לחכות לשנה הבאה. "אי אפשר לדעת מה יקרה", מסבירה רס"ן בן יהודה. "יכול להיות שמועמדותו של המלש"ב תוסר מחיל המודיעין או שהוא יחליט לבטל את המכינה או את שנת השירות. במצב כזה, אם המלש"ב לא דירג את שאלון ההעדפות שלו, לא נוכל לתת לו מיונים ולהתחשב ברצונותיו לשיבוץ - וחבל". 
 5. תתקשרו אלינו, אנחנו לא נתקשר אליכם:

  הרשמה לאשכול הווי ותקשורתחשוב לדעת שעל מנת להתגייס לאחד התפקידים מתוך אשכול "הווי ותקשורת" (גל"צ, להקה צבאית, תיאטרון צה"ל, תזמורת צה"ל ויחידת ההסרטה), עליכם לבקש להירשם מראש למיונים, כיוון שיחידת מיטב לא מבצעת פנייה יזומה למועמדים. מדובר בהרשמה מוקדמת שמתקיימת כבר בתחילת כיתה י"ב. המיונים נערכים רק פעם בשנה, ולכן יש לעקוב אחרי מועד פתיחת ההרשמה דרך האתר.
 6. בקשות

  התפקידים שהכי מתאימים לנתוניכם האישיים מופיעים בשאלון ההעדפות האישי אותו התבקשתם למלא. במידה ולא קיבלתם את התפקיד שרציתם בשאלון, תוכלו לשלוח בקשה אישית מנומקת להתמיינות אליו, אך דעו כי הבקשה לא בהכרח תיענה בחיוב. שאלון ההעדפות הוא ההזדמנות הישירה היחידה שלכם להשפיע על שיבוצכם, לכן חשוב מאוד לא להסתמך על כך שבקשתכם לתפקיד תיענה בחיוב, אלא לדרג את השאלון ברצינות ובהתאם להעדפותיכם בכל מקרה.  

חשוב לזכור כי בכל תפקיד בו תשובצו בסופו של דבר תינתן לכם האופציה לתרום ולהשפיע. השירות הצבאי הוא שלב מרתק בו תוכלו להיחשף לעולמות חדשים שלא הכרתם. צליחת שלב מיון כזה או אחר לא בהכרח תשפיע על סיפוקכם האישי בצה"ל ועל חשיבות התפקיד אותו תמלאו. בהצלחה !

המיון המתקדם

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

כל הפרטים על מועדי המיון בצה"ל
כל מה שצריך לדעת על סיווג ביטחוני