המיון המתקדם

חיל האוויר

קורס טייס

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


איך מתקבלים לקורס הטיס?

מאפייני התפקיד

קורס טיס מכשיר למקצועות צוות אוויר שונים: טיס, נווט ומכונן. תפקידם של אנשי צוות האוויר דורש שילוב של יכולות טובות כלוחם וכקצין ומכלול כישורים ייחודי המאפשר מימוש יכולות אלו בסביבה אווירית מורכבת.
ההכשרה בקורס טיס כוללת לימודים אקדמאים לקראת תואר ראשון.

פירוט המבדקים

 • ירפ"א א' - מבחנים פסיכוטכניים ואישותיים בשני חלקים ביחידת המיון של חיל האוויר.
 • ירפ"א ב' - ראיונות עם פסיכולוג ובדיקות רפואיות ביחידת הרפואה של חיל האוויר.
 • כנס מקדים לגיבוש טייס (לא חובה).
 • גיבוש בבית הספר לטיסה שנמשך 5 ימים.

מסלול ההכשרה לתפקיד

 1. הקורס נמשך 3 שנים ומורכב משישה שלבים בני חצי שנה.
 2. בשנה הראשונה מתקיימים אימונים קרקעיים הכוללים טירונות, ניווטים, סדרות יעודיות כדוגמת קורס צניחה והכשרה לקצונה. בשנה זו מתקיימות גם טיסות מיון הקובעות את המקצוע האווירי אליו תוכשרו בהמשך.
 3. הכשרת טיסה במטוסים שונים מתבצעת בשנה השנייה והשלישית של הקורס.
 4. לאורך כל הקורס מתקיימים לימודים אקדמאים שמרכזם בשנה אקדמאית בה מתמקדים במסלול לימודים ייעודי.
 5. בתום הקורס מוענקות לבוגרים דרגות קצונה-סגן, תואר ראשון וכמובן כנפיים.

פרטים נוספים

כל המועמדים שנמצאו מתאימים לקורס טיס לפי הנתונים הראשוניים שלהם יזומנו למבדקים גם אם הביעו רצון להתנדב ליחידות נוספות. כל בת שמעוניינת לקבל זימון למיון צריכה לפנות למרכז השירות של יחידת מיטב. המועמדות שנמצאו מתאימות לקורס טיס לפי הנתונים הראשוניים שלהן, יזומנו לכנס ולאחר מכן יזומנו למבדקים (התייצבות לכנס הינה השלב הראשוני במיוני הטיס עבור נשים, אך במידה שהמועמדת לקורס רוצה לדלג על הכנס ולהתחיל ישר במיונים ניתן לבקש זאת דרך מרכז השירות של יחידת מיטב או חיל האוויר). משך החתימה לקבע הוא 7 שנות שירות מסיום הקורס. תוך כדי המיון לקורס טיס ניתן להתמיין גם לתפקידי מודיעין. אם מועמד מתקבל גם לקורס טיס וגם לתפקיד במודיעין יש באפשרותו (אם נשר מקורס הטיס) לחזור לתפקיד אליו התקבל בחיל המודיעין. בנוסף, בזמן תהליך המיון לקורס הטיס ניתן להשתתף ביום הסיירות. שימו לב כי בדומה למיוני המודיעין תוכלו להגיע למיון או הגיבוש אותו השגתם ביום הסיירות רק במידה שלא צלחת את קורס הטיס. 

שימו לב! המיון לטיס הינו חובה לגברים! ניתן לוותר על המסלול רק בגיבוש, אי התייצבות תחשב כחוסר שיתוף פעולה וימנע מכם להתמיין ליעדים אחרים. המיון לבנות הינו התנדבותי ולכן ניתן לוותר על היעד בכל שלב. לאחר חתימת ויתור על קורס טיס לא ניתן לחזור ולהמשיך להתמיין לקורס.

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

המיון לצוות ים
המיון ליחידת 669