חיל החינוך והנוער

המיון המתקדם

הוראה והדרכה

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

המיונים להוראה והדרכה של חיל החינוך והנוער מתקיימים מדי שנה בשני מועדי מיון בחורף ובקיץ, בהם ממיינים מלש"בים בעלי רצון לעבודה עם קידום אוכלוסיות ייחודיות לתפקידים השונים של מש״קי ההו״ד (הוראה והדרכה). הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על הליך המיון

אל המיון לתפקיד מש"קי הו"ד ומפק"צים מגיעות בעיקר בנות, אך הוא פתוח גם עבור בנים. מתוך כאלף מלש״ביות המזומנות לכמה ימי מיון בכל חלון מיון, עוברות בהצלחה ומתקבלות רק כשליש. הסיכוי לעבור את המיון הוא גדול יחסית אך חשוב לציין שמועמדות רבות עוברות בהצלחה אך לא מתקבלות לתפקיד בשל מכסות.

מתי והיכן מתקיימים המיונים?

המיונים להוראה והדרכה מתקיימים פעמיים בשנה בחודשים ינואר ויולי במרכז הלימודי לאימונים ומיונים של חיל השלישות השוכן בבה״ד 16 שבמחנה ידין (צריפין) ולפעמים מתקיימים גם בבית גולדמינץ שבנתניה. בנוסף למיון הרגיל, קיים מיון מיוחד המיועד לגרעיני נח״ל וממיין בנוסף לתפקידי ההו"ד גם לתפקיד מדריך הנוער (מד״ן) - מפקד גדנ"ע בחודשים מארס, יוני וספטמבר.

למי מיועדים התפקידים?

התפקידים מיועדים לבעלי נתונים גבוהים המאותרים מראש וכן בעלי ניסיון הדרכתי, מוטיבציה לשירות משמעותי, יחסי אנוש טובים, זיקה למורשת הארץ, היהדות והציונות, מעורבות בתנועות נוער ורצון לעבודה העוסקת בקידום אוכלוסיות ייחודיות, שכן מדובר בתפקידים רגישים המתמקדים בתהליכי פרט של חיילים שונים בצה״ל.

שלט הכניסה לבניין

תהליך המיון

המיון מתחלק ל-3 חלקים: הרצאת פתיחה, שאלון אישי וריאיון אישי.

 1.  הרצאת פתיחה
  בתחילת המיון תעברו הרצאת פתיחה באורך של כשעה מפי אחת החיילות בתפקיד או מפקדת המיון. בהרצאה יינתן כל המידע המפורט אודות המגמות השונות שקיימות בקורס ההו״ד - עברית, השכלה, נתיב, אוכלוסיות ייחודיות ומפק״צים - וכן אופי השירות בתפקידים אליהם ניתן להשתבץ אליהם בהתאם למגמות.
  בסוף ההרצאה תינתן לכם האפשרות לשאול שאלות אישיות ויינתנו דגשים בנוגע לראיונות ואופן מילוי השאלון האישי.
 2. שאלון אישי
  עם הגעתכם, יחולקו שאלונים אישיים אותם עליכם למלא עד לכניסתכם לריאיון האישי. השאלון ישמש אך ורק את הבוחנים בריאיון ונועד על מנת להכיר כל מועמד באופן אישי. השאלון מכיל סיפור מקרה ושאלות בעקבותיו וכמו כן גם דילמות על סיטואציות שונות בהן עליכם לנמק בתשובתכם כיצד תפעלו ומדוע.
  בנוסף, קיים בשאלון תעדוף התפקידים השונים שהוצגו בהרצאת הפתיחה מ-1 (רצון חזק) ועד 5 (חלש). אין השפעה לתעדוף התפקידים בשאלון עבור השיבוץ בהמשך והוא מיועד אך ורק לריאיון.
 3. ריאיונות אישיים
  בסוף הרצאת הפתיחה תחולקו לצוותים של כעשרה אנשים. הריאיונות האישיים הם פרטניים ומתבצעים מול שתי קצינות מהמערך. בריאיון תיבחנו על עמדותיכם השונות בסיטואציות הקשורות לזיקה לארץ ולמדינה, ערכים ויחסי אנוש. בנוסף, ישאלו אתכם הבוחנות, על פי השאלון האישי, שאלות בנושאים שונים כמו מצב כלכלי ומשפחתי, תעדוף התפקידים והרצון להשתבץ בהם, תחביבים, ניסיון בהדרכה, קשיים שעלולים להפריע בשירות, העדפה לבסיס סגור או פתוח, הסתגלות לסביבה חדשה ועוד.

  מטרה נוספת של הראיון היא לבחון כיצד תתמודדו עם מצבים שונים שתתקלו בהם בתפקידכם כמש"קי הו"ד ולצורך כך תעברו סימולציה (בדומה ליום המא"ה) שתתבצע על ידי אחת הבוחנות ותדמה מצב כלשהו כאשר הבוחנת מדמה חייל תחת פיקודה של המש"קית. בסימולציה נבחנות תכונות אופי כמו אחריות, יחסי אנוש והתמודדות.

שיבוץ לתפקיד

השיבוץ לתפקיד עצמו במערך מתבצע רק לאחר הטירונות בבה"ד החינוך. התעדוף בשאלון ביום המיון משמש אך ורק את הבוחנים בריאיון האישי ולא תהיה לו שום השפעה בעת השיבוץ, שנקבע ע"פ צרכי הצבא אך גם עם התחשבות ברצון המועמד. בעקבות השיבוץ שנקבע עוברים הטירונים הכשרה מקצועית באחת ממגמות הקורס, שבסופו מוענק לכל מש"ק הו"ד השרוך האפור, שהינו סימן ההיכר של חיל החינוך והנוער.

תוצאות המיון

כשבועיים עד שלושה שבועות לאחר יום המיון, יקבלו כלל המועמדים במסרון את אחת משלוש ההודעות הבאות:

 • עברת את המיון בהצלחה והתקבלת לתפקיד
 • עברת את המיון בהצלחה אך לא התקבלת לתפקיד בשל מכסות
 • לא עברת את המיון

מלשביות ממלאות שאלון באולם

ויתור על התפקיד

באפשרות כל מועמד לחתום על ויתור לתפקיד ביום המיון עצמו או עד שבוע מאותו היום, על אף שהתוצאות טרם התפרסמו, וזאת על מנת לתת הזדמנות גם למועמדים אחרים להתקבל. הוויתור לאחר יום המיון יתבצע אל מול מרכז השירות של מיטב ויועבר ליחידה הממיינת לתפקיד.

ערעורים על התוצאות

כל מועמד רשאי לערער על תוצאות המיון במקרה של אי-קבלה לתפקיד עד 7 ימים מקבלת התוצאות. לאחר הגשתו, יועבר הערעור ליחידה הממיינת לצורך בחינה מחדש של תיק הריאיון וקבלת החלטה בסוף התהליך לגבי קבלת הערעור או דחייתו. הערעור יתבצע אל מול מרכז השירות של מיטב ועליו לכלול נימוק מדוע לדעת המועמד היה צריך להתקבל לתפקיד.

בהצלחה!

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

המיונים למיזם תכו"ל דרום
המיון לדוברות ומידע (דובר צה"ל)