פיקוד העורף

חילוץ

לוחם חילוץ

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דין ניצן

מערכת אתר מתגייסים


השירות בחטיבת החילוץ מגוון מאוד. רגע אחד הלוחמים תופסים קווים ונמצאים בחזית, ורגע אחר יכולים להגיע ולסייע בחילוץ באירועים שונים בארץ ובעולם. מתגייסים לחילוץ והצלה? הנה כל מה שרציתם לדעת על בסיס ההכשרה שלכם >

חוגר בסיס זיקים

מיקום

ליד היישוב זיקים במועצה אזורית חוף אשקלון.

 

איך מגיעים?

ניתן לקחת רכבת עד לתחנת הרכבת אשקלון ומשם לקחת קו 19 עד לבסיס. כמו כן, ישנו קו הסעה לבא"ח היוצא מניצנים, צומת אשקלון, רכבת אשקלון ומתחנה מרכזית אשקלון.

מקור השם

בא"ח העורף נקרא על שם פיקוד העורף, פיקוד מרחבי בצה"ל העוסק בהגנה אזרחית. ייעודו של פיקוד העורף הוא חיזוק החוסן הלאומי והצלת חיים בקרב האוכלוסייה האזרחית. חטיבת החילוץ אשר הוקמה תחתיו אחראית על הצלת חיי אדם באסונות שונים כמו רעידות אדמה או קריסת מבנים.

ההיסטוריה של המקום

בעבר, שכן במקום בסיס טירונות של מערך מגל בו הוכשרו טירונים בגיוס כלל צה"לי. בשנת 2007 נסגר הבסיס, עבר שיפוץ ומיגון וכיום משמש כבסיס טירונות ושטח אימונים לגדודי החילוץ של פיקוד העורף.

כניסה לבסיס זיקים

אופי השירות

בא"ח העורף עוסק בעיקר בהכשרת הלוחמים והלוחמות בפיקוד העורף. במהלך הטירונות וההכשרה, מתמקדים בבא"ח בשלושה נושאים עיקריים - חי"ר, חילוץ ואב"כ. הטירונים עוברים הכשרת רובאי 05, לצד הכשרה לרמת מחלץ 07. ההכשרה מתחלקת לשני חלקים: 10 שבועות של טירונות ולאחר מכן 14 שבועות של אימון מתקדם.

במסגרת הטירונות עוסקים הטירונים בקליעה, שדאות, משמעת, עמידה בזמנים, רוח צה"ל ובמעבר התודעתי מאזרח לחייל. בשלב האימון המתקדם עוסקים בבא"ח בעולם החילוץ והאב"כ לצד פיתוח תחומים נוספים של רובאות - מאפייני השטח הבנוי, תרגילי כיתה ותכני קליעה נוספים.

ניתן למצוא

בבסיס ניתן למצוא עמדות מטווח, מגרש ספורט, מכון כושר, חדר ספינינג, חדר קרב מגע, שטח בוחן מסלול, בית כנסת ושק"ם (כוורת) גדול, חלבייה, מרפאה ובתוכה מרפאת שיניים, מרפאת פיזיותרפיה ודיאטנית. לקראת פסח הקרוב, עתיד להיפתח חדר האוכל, העובר שיפוץ בימי אלה, אשר יכיל מטבח חדיש. 

בנוסף, לאחרונה עובר הבא"ח תהליך מעבר מאוהלים למגורים קבועים עם חדרים ממוזגים, הצפוי להסתיים עד סוף שנת 2018. בבסיס הושקעו אמצעים רבים וזאת בעקבות ההבנה כי כשלחייל טוב, הוא פנוי לעסוק בהכשרה המקצועית, וכך שני הצדדים מרוויחים.

ייחודו של הבסיס

כחלק מהליך ההכשרה שעוברים הלוחמים והלוחמות, הם מבצעים תרגילים בהם מתרגלים אירועי חילוץ. לצורך התרגול נבנו בבא"ח אזורים אשר מדמים אתרי הרס וכן, נבנתה עיר חילוץ שלמה בה מבצעים הטירונים והלוחמים תרגילי חילוץ שונים. כמו כן,קירבת הבסיס לחוף הים מאפשרת קיום אימונים מיוחדים בחוף עצמו.

המפקדים וסגל הבסיס מלווים את החיילים לאורך כל הליך ההכשרה והתרגילים ופועלים בגישה של לפקד בגובה העיניים, כלומר, לדבר עם החייל ולחנוך אותו לאורך כל הדרך. כל זאת במטרה שהחייל יחווה הכשרה איכותית ומקצועית, ויקבל את מירב הכלים, תוך ידעה שיש מי שדואג לו. הבסיס חרט על דגלו את האמירה שהדאגה לאנשים היא מעל הכל.

דבר המפקד

עם הגעתם של לוחמי החילוץ וההצלה לבא"ח אנו מלמדים אותם שיש להם על מי לסמוך. המפקדים והסגל תמיד נמצאים ומלווים את החייל לאורך כל ההכשרה, מדברים עם החיילים בגובה העיניים ונותנים להם אוזן קשבת לכל דבר ועניין. אנחנו משפחה שהיא מבצעית ולוחמת, נמצאים בקווים לא פשוטים ביהודה ושומרון ובחזית. אנחנו יודעים להילחם ועם זאת, הייעוד שלנו זה להציל ולחלץ.

במסגרת ההכשרה אנחנו מלמדים איך להיות הראשונים בזירת האירוע וכיצד לחלץ את הלכודים מתחת להריסות, איפה שזה לא יהיה - צפון, דרום, נגיע לכל נקודה. זה היופי בחטיבה הזו, מצד אחד היא מאוד לוחמת ומצד שני היא עוסקת בחילוץ אנשים והצלת חיי אדם. הגעתם למקום הטוב והנכון, אתם תחוו הרבה ותיהנו. החטיבה מוכיחה את עצמה בכל נקודת זמן וכל חייל פה יגיד שהוא נהנה להיות חלק ממשפחת החילוץ וההצלה

- רס"ן יקיר בוקובזה, מפקד אימון יסוד

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

בית הספר להנדסה צבאית (בהל"ץ)
בא"ח גולני