הכי בסיסי

חיל החינוך והנוער

עיר הבה"דים

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דין ניצן

מערכת אתר מתגייסים


לצד חומר עיוני, לומדים בבה"ד החינוך והנוער בצורה מעשית: שימוש באפליקציה להדרכה ולהעברת הדרכות, יציאה לסיורים מקצועיים ולימי עיון באוגדת עזה, כל אלה ועוד הן הדרכים בעזרתן תוכשרו לתפקיד בחיל החינוך והנוער. מתגייסים לחיל החינוך והנוער? קבלו הצצה לאיך תיראה ההכשרה שלכם >

 

מיקום

קריית ההדרכה על שם אריאל שרון ליד צומת הנגב (עיר הבה"דים).

 

 

איך מגיעים?

לחיילים המשרתים בקריית ההדרכה (עיר הבה"דים) יש קו הסעות קבוע בשם "תופסים קו". ההסעות יוצאות ממוקדים בכל רחבי הארץ בימי א' בין השעות 6:00-8:30, בימי חמישי בשעות הצהריים ובימי שישי בשעות הבוקר. את המידע המלא ניתן למצוא באתר צה"ל.

ההיסטוריה של הבסיס

בה"ד החינוך והנוער הוקם בשנת 1978 בבית גולדמינץ שבנתניה. בשנת 1982, בעקבות שינויים ארגוניים, עבר בה"ד החינוך לבסיס "שערי אברהם". לאחר מכן, החל משנת 1991 ועד 1998 שכן בה"ד החינוך במחו"ה אלון.

בהמשך, היה צורך להעביר את הבה"ד למקום חדש - והמקום שנבחר היה עכו. זה לא היה הסוף - הבה"ד עבר גם למחנה 80 ולאחר מכן גם חזר שוב לשערי אברהם עד שביולי 2015, עבר למיקומו הנוכחי והסופי כחלק מפרוייקט העתקת בסיסי צה"ל דרומה, לעיר הבה"דים.

אופי השירות

ההכשרה מתבצעת במתכונת של בסיס סגור ובמודל טירונות בסמכות, שלפיו לטירונים יש מפקד אחד מיום הגיוס ועד סיום ההכשרה. בניגוד לבה"דים רבים בצה"ל, בבה"ד החינוך המפקדים מגיעים לפיקוד רק אחרי שהם מבצעים תפקיד כלשהו בחיל, על מנת שיוכלו להכשיר את דור העתיד בצורה הטובה ביותר.

ההכשרה בבה"ד היא לא רק עיונית: בקורסים השונים יוצאים החניכים לשטח על מנת לחוות אותו מקרוב. הסיורים מתקיימים בגדנ"עות, במחו"ה אלון, בחוות השומר וכו'. כמו כן, הכשרתן של מש"קיות חינוך כוללת מסע בן שבוע במהלכו עושים מסלולים ומעבירים שיעורים באתרי מורשת.

מורה חיילת

ניתן למצוא

בבה"ד החינוך והנוער עוברים מדי שנה כ-1,100 חניכים ב-3 קורסי יסוד שונים. בין הקורסים הנערכים בבה"ד: קורס מפקדי נוער (גדנ"ע) הכולל בתוכו גם מפקדות פרק משימה, קורס מש"קיות חינוך והסברה וקורס הו"ד (הוראה והדרכה). בנוסף עוברים בבה"ד טירונות חיילי גל"ץ, הלהקות הצבאיות ומדריכות המוזיאונים.

ייחודו של הבה"ד

אחד הדברים שמייחדים את בה"ד החינוך יותר מכל הוא "סרגל העצמאות", שנקרא גם סרגל משמעת, ולפיו מעלים ומשנים את רמת המשמעת בתקופת הטירונות וההכשרה. השלב הראשון בסרגל כולל, למשל, פנייה ב-"הקשב המפקדת", ואילו בשלבים אחרים בסרגל פונים למפקדת ב-"הקשב" יחד עם שמה הפרטי ולבסוף ללא הקשב בכלל. השינויים ברמת המשמעת מתבצעים באופן הדרגתי כדי להרגיל את הטירונים למערכת הצבאית.

בבה"ד פיתחו אפליקציה בה משתמשים החניכים לצורך העברת תכנים ושיעורים במהלך הקורס. במהלך ההכשרה, מעבירים החניכים ההתנסויות בשטח בעזרת האפליקציה. החומרים מועלים לאפליקציה ונגישים לכלל החניכות והחניכים בכל זמן ומקום. האפליקציה מאפשרת לצבור חומרים מקורס לקורס: תמונות, סרטונים וחומריים עיונים, וכמובן להשתמש בה גם במהלך השירות.

כמו כן, בבה"ד מתבצע יום הכנה לחירום. היום מתקיים באוגדת עזה ובמהלכו לומדים החניכים מה תפקיד חיל החינוך בחירום: החל מהעברת הכנות לחיילים לפני כניסה לזירת קרב, הרמת המורל, הופעות של להקות צבאיות ועד הסברה על חשיבות התנהגות הולמת והומנית בשטח האויב.

דבר המפקד

בה"ד החינוך הוא אמנם המפגש הראשוני שלכם עם המערכת הצבאית אך למעשה מהווה את הצעד הראשון בכניסתכם לחיל החינוך והנוער. מחכים לכם כאן המפקדות והמפקדים הטובים ביותר שיכינו אתכם לקחת חלק בעשייה חינוכית ופיקודית שמטרתה חיזוק הקשר בין הצבא לחברה בקרב החיילים והמפקדים. המשרתים בחיל משובצים בבסיסי החיל ובכלל יחידות הצבא ועוסקים בהטמעת ערכי צה"ל, שילוב אוכלוסיות יחודיות, פיקוד, הכנה לצה"ל והסברה במגוון תחומים

 - סא"ל שירה רודברג, מפקד בה"ד החינוך

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

בסיס גדנ״ע שדה בוקר
חוות השומר