הכי בסיסי

סיירים

בית הספר לאיסוף קרבי

ביסל"ק

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: איתמר אביב

מערכת אתר מתגייסים


מתגייסים לחיל האיסוף הקרבי? אם אתם רוצים לדעת מה זה שו"ב, איך לומדים את מקצועות האיסוף ומה מחכה לכם בחודשים הראשונים בשירות, הכתבה הזו בשבילכם >

חוגר מחנה סיירים

מיקום

מחנה מגן סיירים שנמצא בקרבת בסיס עובדה בדרום הנגב.

 

איך מגיעים

בימי ראשון יוצאים אוטובוסים מעיר הבה"דים לביסל"ק. בימי שישי ישנם אוטובוסים מהבסיס לתחנה מרכזית באר שבע. בשאר ימות השבוע ניתן להגיע עם קו 392 מתחנה מרכזית באר שבע (יש לשריין מקום מראש).

מקור השם

שם הבסיס מגן סיירים מורכב משמו של האלוף קלמן מגן, קצין שריון ומפקד עוצבת סיני במלחמת יום הכיפורים, ומהאיזור הגאוגרפי של הבסיס שנקרא בקעת סיירים על שם החיילים שצעדו בראש הלוחמים במבצע לכיבוש אילת - ראשוני המודיעין הקרבי בצה"ל.

ההיסטוריה של הבסיס

בתחילתו היה בית הספר תחת המרכז למודיעין וסיור (מו"ס) שם בוצעו הכשרות שונות לתפקידי מודיעין קרבי. לאחר הקמת חיל מודיעין השדה בשנת 2001 שונה שם בית הספר לבית הספר למודיעין שדה (ביסלמ"ש) בו בוצעו כלל ההכשרות של לוחמי האיסוף הקרבי והתצפיתניות.

עד שנת 2006 לא נעשתה בבסיס טירונות לוחמים והחיילים עברו את הטירונות בבהל"ץ. בשנת 2009 עבר ביסלמ"ש למחנה מגן סיירים ששימש עד אותה תקופה את חיל השריון. מחנה מגן סיירים נבנה בשנות ה-80 כחלק מהסכם השלום בין ישראל למצרים על ידי האמריקאים. בשנת 2009 שונה שם חיל מודיעין השדה לחיל האיסוף הקרבי ובהתאם שונה שם בית הספר לבית הספר לאיסוף קרבי (ביסל"ק) ותג היחידה הוחלף בתג חדש.

אופי השירות

ההכשרה מתבצעת במתכונת של בסיס סגור.

ניתן למצוא

כמו בכל בסיס ניתן למצוא אפסנאות, נשקייה, 3 חדרי אוכל (הכשרות, מפקדים ומפקדה) שעברו שיפוץ לאחרונה, משרדי ת"ש, חינוך ומשא״ן, בית כנסת, כוורת, מרפאה ומרפאת שיניים. כמו כן, ניתן למצוא מטווחים, מגרש בחמ״ס (בוחן מסלול), אולם ספורט, סימלטורים (ירי, תצפית וחמ"ל תצפית), כיתות לימוד והדרכה, בריכה, חדר כושר, חדר ספינינג, ומתקני אימונים. בביסל"ק יש גם חלבייה ובשרייה.

שלט כניסה לבסיס

ייחודו של הבסיס

בבסיס קיימים סימולטורים המדמים תצפית ואויב ומתבצעים בהם תרגילי הכוונה, סגירת מעגלים, זיהוי אויב בשטח ועבודה עם אמצעי שליטה ובקרה (שו"ב). בנוסף קיימת כיתת לימוד ותרגול אמצעי שו"ב שם לומדים להפעיל את מערכות השו"ב באופן מעשי. לכל פלוגה בביסל"ק יש מדריכת אימון גופני, מש"קית חינוך, מש"קית ת"ש וחובשת.

דבר המפקד

בית הספר לאיסוף קרבי עבר שינויים רבים בשנתיים האחרונות. המטבחים שופצו, ענף ההכשרה גדל, נכנסו הכשרות יסוד והכשרות פיקוד של גדודי חי"ר הגבולות ועתידים להיכנס סימולטורים חדשים והכשרות נוספות. ביסל"ק משמש מקור ידע מקצועי במערך הגנת הגבולות. חייל עובר אצלנו טירונות, עולה לקו לשירות מבצעי ולאחר כמה חודשים חוזר לקורס פיקוד או קצונה ואחריו אף מבצע תפקיד פיקודי בבית הספר. הטירונים יידרשו לעמוד בסטנדרט משמעתי גבוה מאוד אך יחד עם זאת יזכו למפקדים הטובים, הערכיים והמקצועיים ביותר שיכשירו אותם לתפקידם

 - אל"ם אייל רוסו, מפקד בית הספר לאיסוף קרבי

רוצים לראות איך זה נראה?

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

בא"ח נח"ל
בית הספר להנדסה צבאית (בהל"ץ)