הכי בסיסי

סיירים

בית הספר לאיסוף קרבי

ביסל"ק

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מערכת אתר מתגייסים


מתגייסים לחיל האיסוף הקרבי? אם אתם רוצים לדעת מה זה שו"ב, איך לומדים את מקצועות האיסוף ומה מחכה לכם בחודשים הראשונים בשירות, הכתבה הזו בשבילכם >

מיקום

מחנה מגן סיירים שנמצא בקרבת בסיס עובדה בדרום הנגב.

איך מגיעים

בימי ראשון יוצאים אוטובוסים מעיר הבה"דים לביסל"ק. בימי שישי ישנם אוטובוסים מהבסיס לתחנה מרכזית באר שבע. בשאר ימות השבוע ניתן להגיע עם קו 392 מתחנה מרכזית באר שבע (יש לשריין מקום מראש).

מקור השם

שם הבסיס מגן סיירים מורכב משמו של האלוף קלמן מגן, קצין שריון ומפקד עוצבת סיני במלחמת יום הכיפורים, ומהאיזור הגאוגרפי של הבסיס שנקרא בקעת סיירים על שם החיילים שצעדו בראש הלוחמים במבצע לכיבוש אילת - ראשוני המודיעין הקרבי בצה"ל.

ההיסטוריה של הבסיס

במהלך שנת 2020 שונה שם בית הספר "בית הספר להגנת הגבולות" ובשנת 2021 שונה תג בית הספר לתג בצבעי אפור ב'ז הכולל את סמלי הרב מימדיות של תג זרוע היבשה יחד עם חרב, ספר ורקע המשקף את השפה העיצובית של סמל חיל הגנת הגבולות. 

בתחילתו היה בית הספר תחת המרכז למודיעין וסיור (מו"ס) שם בוצעו הכשרות שונות לתפקידי מודיעין קרבי. לאחר הקמת חיל מודיעין השדה בשנת 2001 שונה שם בית הספר לבית הספר למודיעין שדה (ביסלמ"ש) בו בוצעו כלל ההכשרות של לוחמי האיסוף הקרבי והתצפיתניות.

עד שנת 2006 לא נעשתה בבסיס טירונות לוחמים והחיילים עברו את הטירונות בבהל"ץ. בשנת 2009 עבר ביסלמ"ש למחנה מגן סיירים ששימש עד אותה תקופה את חיל השריון. מחנה מגן סיירים נבנה בשנות ה-80 כחלק מהסכם השלום בין ישראל למצרים על ידי האמריקאים. בשנת 2009 שונה שם חיל מודיעין השדה לחיל האיסוף הקרבי ובהתאם שונה שם בית הספר לבית הספר לאיסוף קרבי (ביסל"ק) ותג היחידה הוחלף בתג חדש.

אופי השירות

ההכשרה מתבצעת במתכונת של בסיס סגור.

ניתן למצוא

כמו בכל בסיס ניתן למצוא אפסנאות, נשקייה, 3 חדרי אוכל (הכשרות, מפקדים ומפקדה) שעברו שיפוץ לאחרונה, משרדי ת"ש, חינוך ומשא״ן, בית כנסת, כוורת, מרפאה ומרפאת שיניים. כמו כן, ניתן למצוא מטווחים, מגרש בחמ״ס (בוחן מסלול), אולם ספורט, סימלטורים (ירי, תצפית וחמ"ל תצפית), כיתות לימוד והדרכה, בריכה, חדר כושר, חדר ספינינג, ומתקני אימונים. בביסל"ק יש גם חלבייה ובשרייה.

שלט כניסה לבסיס

ייחודו של הבסיס

בבסיס קיימים סימולטורים המדמים תצפית ואויב ומתבצעים בהם תרגילי הכוונה, סגירת מעגלים, זיהוי אויב בשטח ועבודה עם אמצעי שליטה ובקרה (שו"ב). בנוסף קיימת כיתת לימוד ותרגול אמצעי שו"ב שם לומדים להפעיל את מערכות השו"ב באופן מעשי. לכל פלוגה בביסל"ק יש מדריכת אימון גופני, מש"קית חינוך, מש"קית ת"ש וחובשת.ם

דבר המפקד

בית הספר להגנת הגבולות הוא בית הספר הרשמי להכשרת לוחמים ומפקדים בחיל הגנת הגבולות. בשנים האחרונות עבר בית הספר שינויים ונמצא בתהליך מתמשך של התפתחויות מקצועיות וטכנולוגיות. בנוסף, הוא מהווה כעוגן לחיל הגנת הגבולות וכמקור ידע משמעותי בכלל התפקידים הנמצאים בו- לוחמי איסוף, לוחמי חי"ר גבולות, בקא"סיות ומדריכות. 

החיילים מגיעים לכאן ועוברים הכשרה בסיסית, עולים לקווים המבצעיים וחוזרים לקורסי הפיקוד השונים המצריכים סטדנרט גבוה. 

המפקדים בבית הספר הם הטובים שבטובים ודואגים לחיילים בצורה יוצאת דופן- מהווים להם גב וקשב אין סופי ובמקביל מעניקים ידע מקצועי והקניית ערכים. כל זאת, על מנת להפוך להכי טובים שנמצאים בגבולות בקצה ומגנים על המדינה. 

בבית הספר מונחלת הרוח הצה"לית על מנת לגרום לבית הספר להמשיך להיות העוגן והבית לחיל הגנת הגבולות.

 - אל"ם רועי שטרית, מפקד בית הספר להגנת הגבולות. 

רוצים לראות איך זה נראה?

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

בא"ח נח"ל
בית הספר להנדסה צבאית (בהל"ץ)