הכי בסיסי

טכני

המערך הטכני

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דין ניצן

מערכת אתר מתגייסים


בסיס הטכני בחיפה, הנקרא גם בח"א 21, מכשיר טירונים וחיילים במקצועות המערך הטכני. הטכני הוא בניין כוח האדם המרכזי של חיל האוויר, הוא אמון על הכשרתם של כ-60% מהחיילים בחיל האוויר. מתגייסים לטכני? הנה כל מה שרציתם לדעת >

 

תעודת זהות של הטכני

מיקום

בצמוד לתחנת הרכבת חוצות המפרץ בחיפה.

איך מגיעים?

ניתן לקחת רכבת עד לתחנת הרכבת "חוצות המפרץ" בחיפה ומשם ללכת רגלית כ-10 דקות עד לבסיס.

מקור השם

השם "הטכני" מגיע משמו המלא של הבסיס - בית הספר למקצועות הטכניים של חיל האוויר.

ההיסטוריה של המקום

לאחר עזיבת הבריטים, התקיים דיון אשר בסופו החליט ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, לתת לחיל האוויר את שטחי הבסיס הבריטי ששכן במקום. הבסיס הטכני של חיל האוויר הוקם בשנת 1948, ומאז גדל והתפתח. הקורס הראשון של בית הספר למקצועות הטכניים (ביסל"ט) התקיים בטכניון בחיפה.

אופי השירות

השירות בבח"א 21 בזמן הטירונות וההכשרות, הוא שירות של בסיס סגור. הבסיס מתחלק למספר תחומים: התחום הראשון הוא בתי הספר לשוחרים (בנים ובנות אשר לומדים מקצוע טכנולועי באחד ממוסדות הלימוד הצבאיים)  בהם לומדים מלש"בים מכיתה ט׳ עד י״ד את המקצועות הנדרשים למערך הטכני. התחום השני הוא הטירונות, אליה מגיעים המתגייסים לחיל האוויר והתחום השלישי הוא הקורס בביסל"ט, בו מתחילים החיילים ללמוד בסופה של הטירונות את אחד מתוך 84 מקצועות המערך השונים.

ניתן למצוא

בבסיס ישנן 3 מרפאות - מרפאה לטירונים, מרפאה לקורסיסטים ומרפאה של הבסיס כולו. המרפאות ממוקמות קרוב לאזור בו משרתים החיילים וכך הן נגישות לכל משרתי הבסיס. בנוסף, ישנה בבסיס מרפאת שיניים ואף 7 חדרי אוכל. 

כמו כן, ניתן למצוא בריכה, בית קולנוע, חדרי כושר לחניכים ולסגל, אולם ספורט ומגרשי ספורט. כיתות הלימוד הן כיתות חכמות וממוזגות והחיילים בבסיס ישנים בחדרים במבנה. כמו כן, בבסיס נפתח לא מזמן בית כנסת חדש וקיים גם מקווה.

ייחודו של הבסיס

בבח"א 21 משתפים את החיילים בקבלת החלטות על ידי בניית קבוצות מיקוד בהן לוקחים חלק החניכים ואנשי הסגל. הקבוצות דנות בסוגיות ובבעיות שונות הקיימות בבסיס על מנת למצוא להן פתרון. כמו כן, לחיילי הבסיס ישנן קבוצות "ווטסאפ" עם מפקד אגף התזונה, ישנן קבוצות שונות שמותאמות לכל אוכלוסייה - צמחונים, טבעונים, אלרגניים וכו'.

במערך הטכני פועלים לשילוב חרדים בחיל האוויר בעזרת פרויקט 'שח"ר כחול' שלוש פעמים בשנה. במסגרת הפרויקט, זוכים החיילים לקבל הכשרה במקצועות טכנולוגיים. בנוסף, בבסיס מפותחות טכנולוגיות שאף באזרחות נחשבות חדישות - עולמות וירטואלים, מציאות מדומה, מודלים תלת מימדיים ופיתוח אפליקציות. "אנחנו מנסים לחשוב איך אנחנו הופכים את הלמידה לחווייתית יותר וטובה יותר", אומר רס"ב סהר צור, הממונה על טכנולוגיות למידה.

דבר המפקד

אנחנו בבח"א 21 רואים חשיבות מאוד גדולה בקליטה של החייל למערכת הצבאית. אנחנו מבינים שהחייל מוצף בחששות, בדאגות ובחוסר ודאות ולכן אנו עושים הכל כדי לפשט את האירוע הזה. אנחנו דואגים שתהליך ההכשרה שהם עוברים פה יהיה מקצועי ומעמיק, וזאת משום שהכוח של חיל האוויר והיכולת שלו לבצע את הפעולות שלו תלויה בחיילים והחיילות שיוצאים מבח"א 21. במהלך ההכשרה בבסיס, תקבלו כלים רבים שילוו אתכם בהמשך הדרך הצבאית והאזרחית. תלמדו ערכים ומשמעת, תחשפו לתרבות ארגונית איכותית ומהמובילות בארץ.

בנוסף לאלה, תיחשפו לטכנולוגיה מתקדמת ביותר. חיל האוויר צריך את האנשים הטובים ביותר ולשם כך אנחנו משקיעים רבות במשאב האנושי ורואים בכל חייל חלק ממשפחת חיל האוויר, מתוך כוונה לגרום להם להיות חיילים ואזרחים טובים. סגל הבסיס מבצעים לילות כימים על מנת להעניק ולאפשר לחייל/ת חוויה איכותית, שירות מוצלח, חוויתי ומהנה

  • אל"ם ר', מפקד הבסיס

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

בא"ח צנחנים
בית הספר להגנה אווירית (ביסל"א)