חיל האוויר

עובדה

הכי בסיסי

בח"א 10

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דור קטורזה ונוי טל

מערכת אתר מתגייסים


מתגייסים לחיל האוויר? הכירו את בסיס ההכשרה הגדול ביותר בחיל, בו עוברים רוב המשרתים בחיל האוויר - בטירונות בקורס או בשירות. המצוין מתחיל שם>

מיקום

הבסיס נמצא במרכז הערבה, כ-60 קילומטר מאילת

איך מגיעים?

בימי ראשון יוצאות טיוליות מאורגנות של הבסיס, מעיר הבה"דים לבסיס עובדה. בשאר ימי השבוע ניתן להגיע לבסיס בעזרת אוטובוסים ציבוריים, באמצעות קו 398 או 392 של אגד, היוצאים מתחנה מרכזית באר שבע.

מקור השם

הבסיס נקרא על שם מבצע "עובדה" - לכיבוש דרום הנגב ואילת במלחמת העצמאות שבמסגרתו שוחרר הנגב מידי המצרים והירדנים.

ההיסטוריה של המקום

בסיס עובדה הוקם בשנת 1982 על ידי האמריקאים במסגרת התחייבותם לישראל על פי הסכם השלום עם מצרים, במסגרתו פונה בסיס חיל האוויר, עציון, שמוקם בסיני. לכן, בסיס עובדה מהווה "גלגול שני" לבסיס עציון וזכה באותם הימים לכינויו - כנף 10.

אופי השירות

השירות בבסיס עובדה, בזמן הטירונות וההכשרות הוא במתכונת בסיס סגור. הבסיס מאכלס טירונים וקורסיסטים המשתייכים לחיל האוויר, ופועל בו גם בית הספר למקצועות התעופה (ביסמ"ת) - האמון על הכשרת הטירונים והקורסיסטים.

ניתן למצוא

כבכל בסיס, ניתן למצוא בעובדה מחסני אפסנאות, נשקייה, שלושה חדרי אוכל (לטירונים, לקורסיסטים ולסגל) שני בתי כנסת (אחד למגמת הטירונים והשני לשאר הבסיס), שלושה שק"מים (נגרר, במרכז הבסיס, ובשיכון - מגורי משפחות קציני הבסיס), מרפאה ומרפאת שיניים. במגמת הטירונות קיימות שתי פלוגות בהם נמצאים חדרי הטירונים ששופצו לאחרונה וכוללים אף מיזוג ושקעי חשמל. בצמוד לכל פלוגה נמצא מתחם של חדרי שירותים ששופצו גם הם לאחרונה וכוללים מספר רב של תאי שירותים ומקלחות.

כמו כן, במגמת הטירונים נמצא מרכז הדרכה עם תשע כיתות לימוד בהן המפקדים והסגל הפיקודי מעבירים לטירונים את שיעורי הטירונות, נמצאות פינות ישיבה בהם הטירונים יכולים להעביר את זמן ההמתנה והמנוחה בנעימות, חדרי חופ"ל ומתחם בימהיט (מטווחי לייזר לתרגול ירי לפני המטווחים החיים). בנוסף, בבסיס קיים אזור מטווחים, מסלול ריצה מואר באורך 750 מטר, מתקני כושר שפזורים ברחבי הבסיס, מגרשי ספורט, חדר כושר, אודיטוריום ובריכה.

ייחודו של הבסיס

אחד הדברים הייחודיים לבסיס עובדה הוא מסוף התעופה האזרחי הפועל בו ומהווה את נמל התעופה הבינלאומי השני בגודלו בישראל. אחת הפעילויות הייחודיות שמתקיימות בכל מחזור טירונות היא יום ערכים, במהלכו הטירונים מסתובבים בין הכיתות השונות ואזורי הלימוד בהם המפקדים מעבירים שיעורים שונים על ערכי צה"ל לפי בחירתם.

דבר המפקד

"המצוין מתחיל כאן. בבסיס עובדה אנחנו לא רואים במשפט הזה רק כסיסמה, אלא כחזון שאנו מנסים להפוך למציאות. מבחינתנו, האדם הוא גולת הכותרת והאידיאל הוא למקסם את הפוטנציאל הטמון בכל אחד מהחיילים שמגיעים לבסיס שלנו. על מנת לאפשר זאת, באחריותנו לתת תנאים ראויים ולהדריך אותם בעזרת האנשים הנכונים. הבסיס הוא אחד מהמשפיעים בחיל האוויר - בהיותו בסיס טירונות והכשרה הוא מהווה פגישה ראשונית עם הצבא, וכתוצאה מכך נוצרת הזדמנות לעצב את אופיו של החייל ואף להשפיע לא רק על שירותו הצבאי אלא גם על מהלך חייו. אני רוצה למסור לכל החיילים המגיעים לבסיס: אתם בידיים טובות. אנחנו וחיל האוויר דואגים לכם עד הפרט האחרון על מנת לתת לכם את ההזדמנות להתקדם ולהגשים את כל שאיפותיכם."        

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

חוות השומר
בה"ד מג"ב