מסלולים ייחודיים

בני ישיבות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


צה"ל הוא צבא העם היהודי, ומרגע הקמתו קם בו גם גוף העוסק במתן שירותי דת לכלל חיילי צה"ל – "הרבנות הצבאית". הרבנות הצבאית אחראית על חיזוק רוח הלחימה והערכים, פסיקות הלכה בנושאים צבאיים, מתן כשרות למטבחים וסיפוק כל צרכי הדת לחיילי צה"ל בשירות הצבאי. כל התשובות לשאלות על דת בצה"ל >

 1. איזה גורם ברבנות עוסק בחיילים חרדים?
  ברבנות הצבאית קיים מדור האחראי על חיילים החרדים ומטרתו להנגיש את שירותי הדת לחייל החרדי. לפירוט ושאלות נוספות בנושא, ניתן לפנות לרב שילוב החרדים בצה"ל, רס"ן הרב שמשון קליין, במספר 052-9243922.
 2. כיצד נשמרת השבת בצה"ל?
  שמירת השבת בצה"ל היא בגדר פקודה. בשבת לא מתקיימת פעילות, למעט פעילות מבצעית העומדת בגדר פיקוח נפש.
 3. אילו כשרויות קיימות בצבא?
  בצה"ל קיימות כשרויות רבות ביניהן, בד"ץ העדה החרדית, בד"ץ מהדרין הרב אברהם רובין, בד"ץ בא"י מחזיקי הדת, בד"ץ בית יוסף ובד"ץ רב מחפוד. אם אין באפשרות צה"ל לספק בד"ץ אותו דורש החייל, יסופקו לו מזונות יבשים העומדים בכשרות או דמי כלכלה לקניית מוצרי מזון.
 4. איך צה"ל מאפשר לי לשמור על אורח חיים חרדי?
  צה"ל מייחס חשיבות רבה לשילוב חרדים בשורותיו תוך שמירה מלאה על אורח חייהם ומאפייניו, לכן הוקמו מסלולים מיוחדים ונפרדים לחרדים: מסלולי שח"ר ונצח. מסלולים אלה מאפשרים שירות מגדרי, כשרויות למהדרין, זמני תפילות, שיעור יומי, שירות בבסיסים קרובים למקום המגורים לבעלי משפחות ועוד. כלל הזכויות והחובות של החיילים החרדים מעוגנים בפקודות ומחייבים את כלל צה"ל על מפקדיו.
 5. האם אשרת בצבא עם נשים?
  במסלול נצח, המיועד לצעירים רווקים, תשרת אך ורק עם גברים בבסיסים ייעודיים המותאמים לחייל החרדי. במסלול שח"ר, המיועד לנשואים ולמבוגרים, תשרת בקבוצות של חיילים חרדים, במשרד נפרד ובהקפדה על הלכות הקדושה והצניעות.
 6. האם אוכל להמשיך ללמוד תורה תוך כדי השירות?
  כחלק מהמעטפת הניתנת על-ידי צה"ל לחייל החרדי, יתקיים בבסיס בו תשרת שיעור תורה שיימשך כשעה מדי יום. בנוסף, בכלל החילות והאגפים מקיימים מספר פעמים בשנה ימי עיון בנושאי דת לכלל החיילים.
 7. יכול להיות מצב בו לא אקבל את התנאים המגיעים לי?
  מסיבה זו קיים מדור שילוב חרדים. התנאים הניתנים לחרדים בצה"ל מעוגנים בפקודות ומחייבים את כלל המפקדים, בכלל היחידות. מדור שילוב חרדים מקיים ביקורות בכל יחידה כדי לוודא כי התנאים הנדרשים מתקיימים.
  בנוסף, ניתן לפנות פרטנית למדור שילוב חרדים, למש"ק תנאי השירות ביחידתך וכן לקצין הפניות של מדור שח"ר במספר 054-6785615.
 8. האם צה"ל ערוך לקלוט כמות גדולה של חרדים?
  שילוב חרדים בצה"ל איננו דבר חדש. חרדים שירתו בצה"ל עוד מקום המדינה ומסגרות מיוחדות לשילוב חרדים בצה"ל קיימות כבר עשרות שנים. גם כיום משרתים בצה"ל אלפי חיילים חרדים המשתלבים במסלולים השונים בכלל זרועות הביטחון, בהם גם מסלולי לחימה ומסלולי טכנולוגיה, במסגרת תכניות שח"ר ונצח.

  צה"ל מבצע את ההתאמות הנדרשות ביחידות הרלוונטיות על מנת להבטיח השתלבות מלאה ומיטבית של החיילים החרדים בשורותיו, תוך הקפדה על שמירה אורחות חייכם ומיצוי יכולותיכם בצורה המיטבית.
 9. האם בזמן שירותי בצה"ל אצטרך לישון מחוץ לבית?
  צה"ל מבין כי לרבים מהצעירים המתגייסים לשורותיו יש משפחות, נשים וילדים ועל כן הוא מאפשר במסלוליו שירות קרוב לבית ולינה בבית.

  במסלול לצעירים שאינם נשואים (נצח) חלק מהתפקידים מאפשרים שינה בבית וחלק מהתפקידים מתקיימים בבסיסים סגורים (שינה בבסיס). במסלול למבוגרים ולנשואים (שח"ר), תלון בבסיס רק במהלך הטירונות, תוך שמירה על כל התנאים הדרושים לחייל החרדי בצה"ל. התפקידים במהלך השירות הסדיר מאפשרים שינה בבית בכל לילה. בחלק מהיחידות, קיימות תורנויות מעת לעת, שכמובן עומדות בתנאי שילוב החרדים.
 10. כיצד מתמודד צה"ל עם אלימות כלפי החיילים החרדים?
  צה"ל מוקיע ומגנה כל פגיעה, פיזית או מילולית, בחיילי צה"ל באשר הם. מתוך רגישות למצבם המיוחד של חיילים מהמגזר החרדי, צה"ל מאפשר הגשת בקשה ללבוש בגדים אזרחיים מחוץ לבסיס. ניתן להגיש בקשה דרך לשכת הגיוס טרום הגיוס או דרך השלישות או מדור השח"ר ביחידה בה אתה משרת. בנוסף, הוקם בצה"ל מוקד פניות לחיילים חרדים הנותן מענה בכל שעות היממה.
 11. כיצד הפרופיל הרפואי שלי משפיע על שיבוצי?
  המיועדים למסלול שח"ר ישרתו במסלולים עורפיים ללא קשר לפרופיל הרפואי שלהם. לפרופיל הרפואי יש השפעה למיועדים למסלול נצח: בעלי פרופיל 82 ומעלה יוכלו להשתבץ כלוחמים בגדוד "נצח יהודה". בעלי פרופיל 72, יוכלו להשתבץ כלוחמים בחיל האוויר ("מגני הנגב"). בעלי פרופיל 64 ומטה, יוכלו להשתבץ במגוון תפקידים כתומכי לחימה ובתפקידים טכנולוגיים.
 12. האם יש דרישות קבלה לתפקידים השונים?
  שיבוץ בתפקידי לחימה תלוי בפרופיל הרפואי. בנוסף, בחלק מהמקרים, יש לעבור מבחנים ממיינים, ריאיונות או תחקיר ביטחוני.

בצה"ל קיימים מספר מסלולים המאפשרים לך לשמור על אורך חייך החרדי. מידע ופירוט נוסף על המסלולים ניתן למצוא באתר "שירות חרדים בצה"ל"

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

כל המידע על הקלות ת"ש
כל המידע: פטור מחוק שירות ביטחון