זכויות וחובות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים

מערכת אתר מתגייסים


עם הגיוס לצה"ל, משתנה מעמדכם מאזרחים לחיילים וכך מתווספות לחייכם חובות חדשות אשר לא הכרתם קודם. כמובן שאיתן מתווספות גם זכויות חדשות שכדאי שתכירו לפני הגיוס. באיזה כלי תחבורה ניתן לנסוע בחינם? ותוך כמה זמן תראו רופא מהרגע שתדרשו? כל המידע מרוכז לפניכם

אילו זכויות מגיעות לי?

הזכות לפנות לנציב קבילות החיילים כל החיילים בשירות סדיר זכאים לפנות לנציב קבילות החיילים. תפקידו של נציב קבילות החיילים הוא לטפל בתלונות של חיילים ואף מלש"בים בכל תחום הנוגע צה"ל, בעיקר בנושא יחסי מפקד- פקוד.

הלנה בבסיס וכן בבית החייל חיילים המשרתים במרחק של כ- 100 ק"מ מביתם, זכאים להלנה בבסיס היחידה או בבית החייל. את אישור ההלנה בבית החייל מקבלים לאחר פגישה עם מש"קית הת"ש ביחידה.

נסיעות חינם ברכבות ואוטובוסים - חיילים בשירות סדיר וקבע זכאים לנסיעה חינם רכבת ישראל ובאוטובוסים בכלל החברות, זאת בתנאי שהינם מציגים חוגר ולבושים במדים מלאים.

זכאות למשקפי ראייה - חיילים אשר התבשרו במהלך שירותם הצבאי או לפניו כי הם זקוקים למשקפי ראייה, זכאים לקבל זוג משקפיים אחד על חשבון צה"ל למימוש ברשת משקפיים נבחרת לפי הפרטים המופיעים על האסמכתה התקציבית שתינתן מרופא היחידה.

הצבעת חיילים ברשויות המקומיות - חיילים בשירות חובה או בקבע זכאים להצביע בבחירות לרשויות, דרך הקלפיות הפרוסות במחנות צה"ל השונים ברחבי הארץ. הבחירות מתבצעות בדיסקרטיות, מיקומן המדויק נמסר למפקדים וכן פתק ההצבעה מוכנס לשתי מעטפות. חשוב לציין, כי אין ביכולתם של החיילים אשר הצביעו בקלפי אזרחי, להצביע גם בקלפיות המיוחדות לחיילים.

הצבעת חיילים לבחירות בכנסת - כמו לבחירות המקומיות, גם לבחירות בכנסת זכאים חיילים בשירות חובה או בקבע להצביע. מועד ההצבעה יכול להיקבע למועד הבחירות או ליום אחר במהלך שלושת הימים שלפני יום הבחירות.

טיפול רפואי תוך 24 שעות - חיילים שחשים ברע ומרגישים צורך בטיפול רפואי, יפנו מיידית למפקדיהם הישירים. על המפקדים להפנות את החיילים למרפאה לטובת איבחון וטיפול. אם נמצא במרפאה רופא – החיילים זכאי להבדק על ידו. אם לא, חובת הטיפול בחיילים היא עד- 24 שעות מרגע הפנייה. כמו כן, אסור למפקדים לשנות תור לבדיקה רפואית או לדחותו, כל עוד לא אושר הדבר מראש על ידי גורם רפואי מוסמך.

תשלום על שהות במיון - חיילים אשר הופנו למיון מתבקשים להעביר את הטפסים אשר קיבלו שם לרופא היחידה. אם ההפנייה עונה על אחד מהקריטריונים אשר מוגדרים על ידי חיל הרפואה כמוצדקים, התשלום על השהות במיון מתבצע על ידי צה"ל. כמו כן, הפנייה למיון אמורה להתבצע באישור רופא היחידה / מרפאת "ביקור רופא" או מוקד "מקול הלב" להתייעצות רפואית עם אחות.

פינוי חייל באמבולנס - חיילים בשירות חובה ומילואים שפונו באמבלונס במסגרת שירותם הצבאי או בזמנם האישי לאחר שעות השהייה בבסיס, רשאים לקבל מצה"ל מימון על עלות הפינוי. על מנת שצה"ל יישא בתשלום, יש להעביר את טופס התשלום למרפאת היחידה בהקדם האפשרי.

תרופות בחינם רוב התרופות בסל התרופות של קופות החולים נמצאות גם בסל התרופות של צה"ל ומגיעות לחיילים בחינם. על מנת לקבל אותן, יש לגשת עם מרשם רופא לרשתות השיווק השונות. אם הונפק מרשם עבור תרופה שאינה בסל הבריאות של צה"ל, זכות החיילים לדרוש תרופה חלופית.

מימון ניתוחים חיילים הנדרשים לבצע ניתוח רפואי שאינו קוסמטי במהלך שירותם הצבאי, לאחר התייעצות עם רופא מומחה צבאי ובאישורו, זכאים לקבל מימון מלא על עלות הניתוח מטעם צה"ל.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

שירותי רפואה כלליים
בסיס סגור ואישור עבודה: שאלות ותשובות על תנאי שירות