תנאי שירות

זכויות וחובות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


מדי יום אנו מקבלים מכם, המלש"בים, שאלות על תנאי השירות העתידיים שלכם, ועל הדרך בה ניתן להתחיל את התהליך עוד לפני הגיוס. כדי לעזור לכם ללמוד על כל הזכויות שלכם בנושא תנאי שירות ולתת לכם את המענה המקצועי ביותר, ביקשנו ממש"קיות ת"ש לענות על השאלות הנפוצות ביותר.

 • האם ניתן לדחות / להקדים את הגיוס?

  מועד הגיוס נקבע על פי צרכי הצבא ואינו ניתן לשינוי, מלבד מקרים חריגים הדורשים אישור. אם קיימת בעיה המונעת מכם להתגייס במועד זה יש לשלוח בקשה אישית מפורטת לדחייה או הקדמה של מועד הגיוס בצירוף המסמכים הרלוונטיים.
  במרבית המקרים תאושר בקשה כזו רק אם חל שינוי במצבכם הפרטי או בעקבות שינוי במצב הכלכלי או הרפואי שלכם או של קרוב משפחה מדרגה ראשונה. ניתן להגיש בקשה זו עד שבועיים ממועד הגיוס.
 • האם יש מקרים בהם לא אוכל לשרת בבסיס סגור?

  הקלות בתנאי שירות (הת"ש), יקבלו חיילים בעלי בעיות סוציו-אקונומיות בבית, בעיקר עקב מצב בריאותי ו/או נפשי לקוי של הורי החייל או קרוב משפחה אחר מדרגת קרבה ראשונה. את ההת"ש ניתן לקבל ממש"קית תנאי השירות ביחידה או מקצין בריאות הנפש.
  קיימים 6 סוגי הקלות:
  - הת"ש 1 – החיילים לא ישובצו במערך הלוחם.
  - הת"ש 2 – החיילים יישנו לפחות שני לילות בשבוע בבית.
  - הת"ש 3 – החיילים יישנו לפחות שלושה לילות בשבוע בבית ולא ישובצו ביחידה שמרחקה עולה על מרחק של 100 ק"מ מביתם.
  - הת"ש 4 - ניתן לקבל רק מהקב"ן.
  - הת"ש 5 – החיילים זכאים ללינת בית קבועה ולא ישובצו ביחידה שמרחקה עולה על 100 ק"מ מביתם. יחד עם זאת, החיילים יכולים לעשות תורנות לילה בבסיס, ואף לסגור שישי שבת בבסיס.
  - ת"ש 7- יומיות. החיילים זכאים ללון את כל שבעת הלילות בבית, ללא תורנות לילה בבסיס. בנוסף, החיילים לא ישובצו ביחידה שמרחקה עולה על 100 ק"מ מביתם.
 • האם אוכל לראות מש"קית ת"ש טרום הגיוס?

  כן, ואף מומלץ. ישנן בקשות הקשורות לתנאי שירות שכדאי לפתוח עבורן תיק ת"ש עוד לפני הגיוס על מנת לא ליצור פער מזמן החיול ועד מתן המענה. מומלץ לחיילים בודדים, לטבעונים ולמעשה לכל אוכלוסיה שהיא ייחודית, להגיש בקשה לפגישה עם קצינת ת"ש טרם הגיוס דרך מרכז השירות של יחידת מיטב.
  עליכם להעביר מסמכים עדכניים המעידים על מצבכם הכלכלי / המשפחתי.
 • האם קיימת אפשרות לעבוד במהלך השירות?

  כן, קיימת אפשרות לעבוד במהלך השירות הצבאי לאחר חתימה על מספר טפסים רלוונטיים אל מול מש"קית הת"ש ביחידה. יש להעביר טפסים נדרשים למש"קית הת"ש (ביחידה) ולאחר מכן יעבורו לבחינת הסגל הפיקודי.
 • האם כולם יכולים לקבל אישור עבודה בצבא?


  כל חייל רשאי לקבל אישור עבודה בהתאם למצבו הכלכלי, אך יש לקחת בחשבון שההיתר לא מאפשר להישאר בבית ולא מעניק הקלה בשעות בהן נדרשים החיילים להיות נוכחים בבסיס. היתר העבודה מאפשר לעבוד רק בשעות בהן החיילים שוהים מחוץ לבסיס.
 • כיצד ניתן להצהיר על טבעונות?

  עליכם להצהיר על כך למפקד הישיר בטירונות וביחידה אליה תשובצו. שימו לב, כלל המטבחים בצה"ל מותאמים לטבעונים. כמו כן, תהיו זכאים לקבל ביום הגיוס כומתה שאינה מצמר (פליז) ונעליים טבעוניות בשרשרת החיול.
 • מהי חופשה מיוחדת ומה התנאים לקבל אותה?

  מלבד ימי החופשה השנתית בשירות, קיימת האפשרות לקבל עוד 45 ימי חופש נוספים אשר נקראים חופשה מיוחדת. החופשה המיוחדת נועדה על מנת לפתור בעיה זמנית. ניתן לנצל את החופשה לעבודה עקב מצב כלכלי קשה, ללימודים לפסיכומטרי או להשלמת בגרויות, מעבר דירה לחייל בודד ובעיות חריגות שונות. בנוסף במקרה של פטירת קרוב מדרגה  ראשונה או שנייה ואישפוז קרוב מדרג ראשונה ניתן לקבל עד 56 ימי חופש נוספים. 

  דעו כי לרוב יש צורך בהצגת מסמכים מראש על מנת לקבל אישור לחופשה זו ולכן במקרים בהם אתם יודעים שתזדקקו לימי החופש הללו, כדאי להכין את כל המסמכים מראש ולהציגם למשק"ית הת"ש ביחידה.

  כל בקשה מסוג זה תעבור לבחינת הסגל הפיקודי של החייל.
 • אין לי מקום לישון, האם לצבא יש דרך לעזור לי?

  כמובן, אם אתם גרים רחוק מהבסיס בו אתם משרתים ואין באפשרותכם לחזור הביתה בכל יום, עליכם לפנות למש"קית הת"ש ולבקש ממנה להירשם לבית החייל הקרוב לבסיסכם. בנוסף, כמעט תמיד קיימת האופציה ללינה קבועה בתוך הבסיס.
  שימו לב: גם אם קריטריוני הצבא לא מאפשרים לכם לקבל לינה בחינם בבית החייל מסיבות שונות כגון מקום מגורים קרוב, תוכלו לבחור ללון שם בכל זאת בתשלום סמלי של 40 שקלים ללילה על בסיס מקום פנוי.
 • מהם תשלומי משפחה? (תשמ"ש)

  תשלום משפחה הוא סכום כסף נוסף אותו משלם הצבא לחיילים בשירות סדיר על מנת לעזור להם לפתור בעיה כלכלית של הוריהם או בני זוגם וילדיהם, אם הם נשואים. מש"קית הת"ש וגורמי צבא נוספים יבחנו את מצבה הכלכלי של משפחתכם ואם יתגלה פער ניכר בין שכר המינימום, בהתחשב בכמות הנפשות בבית, תוכלו לקבל השלמה כספית לסכום זה בכל חודש על חשבון הצבא.  

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

הזכויות שאתם חייבים להכיר
חוק שירות ביטחון