חיל המשטרה הצבאית

עובדות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


לחיל המשטרה הצבאית היסטוריה ארוכה, שנמשכת מקום המדינה. חיילי המשטרה הצבאית אחראים על אכיפת החוק והסדר וחיזוק חוסנו המוסרי של צה"ל, באמצעות הפעלת מערך השיטור והתעבורה, איתור ומעצר עריקים, החזקת כלואים, הפעלת מערך מודיעיני, חקירת אירועים פליליים, מניעת עבריינות והפעלת גדודי לוחמי המעברים לאורך גדר הביטחון.

חיל המשטרה הצבאית מורכב מארבעה מערכים מרכזיים, הכירו אותם:

 1. המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) - במערך זה משרתים חיילים וחיילות באחד התפקידים המעניינים והמאתגרים ביותר שיש לצה"ל להציע: חוקרים פליליים. התפקיד כולל ניהול חקירות ותיקים פליליים בנושאים מגוונים ואקטואליים כגון שימוש בסמים, הונאה, גניבת אמצעי לחימה, פגיעות מיניות ותיקי תאונות דרכים. מתוקף חשיבות התפקיד נדרשת חתימה על 'דין איש כדין גבר' והתחייבות לשירות סדיר של 32 חודשים לנשים ולגברים כאחד.
  במסגרת המערך תוכלו לשרת גם בתפקיד בלשים או רכזי מודיעין. לאחר הכשרה מסווגת להתמודדות עם מורכבות התפקיד, תחלו בעבודה המשלבת חקירה, תצפיות, מעקב, איתור ומעצרים. בנוסף תעסקו באיסוף גלוי וסמוי של מידע פלילי, בשימוש בטכניקות תחקור ותשאול, ותגייסו מקורות ליצירת תשתית מידע נרחבת.
 2. מערך השיטור - החיילים במערך השיטור אחראים על אכיפת המשמעת הצבאית בתוך ומחוץ לבסיסים למען שמירה על סדר פעולות תקין וייצוגי של צה"ל. עבודת השוטרים הצבאיים כוללת מניעת עבירות מסוגים שונים, הגשת דוחות שוטר במקרים הרלוונטיים, אכיפת עבריינות תנועה ומתן טיפול ראשוני וחשוב לתאונות דרכים. בנוסף, הם מלווים שיירות ומטענים חורגים, מלווים עצירים לבתי דין ולמתקני כליאה, מונעים הברחות ועוד.
  השוטרים הצבאיים מסיירים ברחבי הארץ בניידות משטרה צבאיות ובכלי רכב סמויים על מנת לאתר עבירות תנועה חמורות ונהגים מסוכנים. עבודתם לרוב מתבצעת בשיתוף עם משטרת ישראל, וכך נחשפים המשרתים במערך לתפקידים אפשריים עבורם באזרחות.
 3. מערך הכליאה - מערך הכליאה הוא אחד המערכים החשובים והרגישים ביותר בצבא, שכן הוא עוסק בפיקוד על החיילים הכלואים בבסיס הכליאה השונים ומסייע בהגברת המוטיבציה שלהם לחזרה לשירות תקין. במערך הכליאה משרתות מאבחנות גחל"ת, מפקדי כלואים וקצינים רבים.
  המערך כולל מספר סוגי מתקני כליאה לחיילי צה"ל ומתקני שהייה בהם מוחזקים עצירים ביטחוניים עד להעברתם לשירות בתי הסוהר. משימתו העיקרית של המערך היא להחזיק כלואים במשמורת חוקית, תוך שמירה מלאה על כבוד האדם ובחינת התאמתם להמשך שירות צבאי בצה"ל.
 4. גדודי לוחמי המעברים של חיל המשטרה הצבאית - בגדודי המעברים משרתים לוחמים ולוחמות בתפקיד מבצעי בעל השפעה קריטית על ביטחון המדינה. לוחמי המעברים מבצעים בדיקות בטחוניות במעברי הגבול השונים, בעיקר הרכובים, לאורך גדר הבטחון ולסחורות בכלי רכב. כמו כן הם אחראים על מניעת כניסת גורמי טרור לשטחי המדינה.
  למעשה, בחיל המשטרה הצבאית פועלים שני גדודים לוחמים: גדוד המעברים 'ארז', שפועל בגזרת עוטף ירושלים, וגדוד 'תעוז', שפועל באזור יהודה ושומרון. הגדודים פועלים באזורים חמים ועל הלוחמים לשמור על המשך שגרת חיים תקינה במקביל לעבודה מבצעית ושמירה על ביטחון המדינה.

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

הכירו את חטיבת החילוץ וההצלה של פיקוד העורף
הכירו את מערך ההגנה האווירית