צנחנים

סלנג

חי"ר

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: נועה ריינה

מערכת אתר מתגייסים


חטיבת הצנחנים ידועה בגאוות היחידה שלה, בסמלים, במדים וגם בסלנג, שחלקו מלווה את החטיבה עוד מתקופת הבריטים. חולמים להיות בצנחנים? הכנו לכם מילון קצר שאתם חייבים לדעת כדי שלא תצאו צעירים

שיטת צק״ג קוברה (צוות קרב גדודי קוברה)

בחטיבת הצנחנים, הצוות והמחלקה איתם היית בהכשרה, ימשיכו איתך לאורך כל השירות עד לשחרור, אלא אם תתקדם תצא לפיקוד או לקצונה.

אין פלוגה ומחלקה, יש פלגה וצוותים

החטיבה מורכבת מ-5 פלגות (קומנדו א', קומנדו ב', קומנדו ג' קומנדו ד' ופלגת האש) ובכל פלגה יש בדרך כלל 3 צוותים שמובילים תחומי אחריות שונים, בניגוד למבנה הנפוץ של פלוגות ומחלקות בשאר חטיבות החי"ר.

עוצבת האש

חיילי החטיבה במילואים, כפופים לאחת מ-2 חטיבות החי"ר המוצנחות של אוגדה 98 (עוצבת האש). באוגדה 98 ישנן 2 חטיבות סדירות (חטיבת הצנחנים וחטיבת הקומנדו) ו-2 חטיבות מילואים (עוצבת חצי האש ועוצבת חוד החנית).

הכומתה האדומה

חטיבת הצנחנים אוהבת לשמור על מסורות בתוכה במשך שנים. כך היה גם, למשל, עם הכומתה האדומה, שנלקחה עוד מתקופת הצנחנים הבריטים, שהצבע המזוהה איתם היה אדום.

צוותי הפלגות

בכל פלגה יש 3 צוותים: צוות חוד (הראשון שנלחם מול האויב), צוות לת"ק (לוחמת תת קרקע, המטפל במה שקורה מתחת לאדמה, כמו לחימה במנהרה) וצוות רתק (האחראי על שימוש באמצעי הלחימה הכבדים יותר). בפלגת האש, לעומת זאת, יש עוד 4 צוותים: צוות ניוד (הנותן מענה לכל כלי הרכב הקרביים), צוות אוהד (המתמחה בטיל בשם 'גיל'), צוות מרגמות וצוות צלפים.

השפיפון המעופף

זהו השם של תג היחידה של החטיבה ויש שנוהגים לכנות אותו גם רק "השפיפון". שפיפון הוא בעצם סוג של נחש ארסי, והוא מופיע על תג החטיבה. התג תוכנן על ידי יהודה הררי, מפקד גדוד הצנחנים הראשון (גדוד 890), שהיה גם צייר חובב.

פלגת ח"ץ

פלגת חרדים צנחנים. בשנתיים הראשונות במסלול ייחודי זה, עוברים החיילים טירונות ואימון מתקדם – הכשרה הכוללת אימונים במגוון רחב של תחומים. לאחר מכן, משתלבים החיילים בתפקידי לחימה בכל הזירות ולוקחים חלק בכל הפעילויות המבצעיות של החטיבה.

ירכית

לוחמי הצנחנים הם היחידים שזוכים ללבוש את הירכית, או כפי שמכנים אותה בחטיבה - חצאית. הירכית היא למעשה גרסה ארוכה של מדי א', חולצה ארוכה שמגיעה עד אחרי קו האגן. למדים אלו 4 כיסים ואת החגורה שמים מעליהם ולא במכנס כפי שמקובל בדרך כלל.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

7 דברים שכל מתגייס למערך הטכני חייב לדעת
5 עובדות על חיל האיסוף הקרבי