חיל האוויר

עובדות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: ויקה פדייב

מערכת אתר מתגייסים


מערך ההגנה האווירית הינו מערך לוחמה קרקעית המיועד להגנה על שמי מדינת ישראל. המערך פועל על מנת לסכל חדירה של מטוסים, מסוקים, כלי טיס בלתי מאוישים, רקטות וטילים מסוגים שונים לשטח האווירי של ישראל.

האם מערך ההגנה האווירית נחשב כמערך לוחם?

בוודאי! מערך ההגנה האווירית מבוסס על סוללות הפרוסות בכל רחבי הארץ ומבצע משימות מבצעיות שונות- בשגרה ובחירום. כלוחמים במערך, תהיו בכוננות תמידית ובדריכות עליונה 24/7 ותמלאו משימות משמעותיות שונות ומסווגות.

מי יכול לשרת במערך?

במערך ההגנה האווירית משרתים לוחמים לצד לוחמות שעוברים את אותה ההכשרה ומבצעים את אותן המשימות המבצעיות. בהתאם, למערך יכולים להתקבל מלש"בים ומלש"ביות בעלי פרופיל קרבי של 72 ומעלה.

כיצד ניתן להגיע לשרת כלוחם הגנה אווירית?

בנים המעוניינים לשרת כלוחמים במערך צריכים לסמן בעדיפות הגבוהה ביותר את האפשרות הזו בשאלון העדפות. בנות המעוניינות לשרת כלוחמות במערך נדרשות לעבור בהצלחה גיבוש לוחמות ולאחר מכן לסמן בעדיפות ראשונה את מערך ההגנ"א.

אילו מערכות נשק מתפעלים הלוחמים?

מערך ההגנה האווירית מפעיל כיום 3 מערכות נשק עיקריות אל מול האיום של ירי תלול מסלול- יהלום, כיפת ברזל וחץ. על מנת להתקבל לשירות במערכת נשק מסוימת עליכם להביע רצון לשרת בה. נתוניכם האישיים, רצונכם וצרכי הצבא ישוקללו יחד ואז תקבלו את שיבוצכם.

דעו כי במערכת הברקן ישובצו רק בנים עם פרופיל 82 ומעלה ולמערכת הנשק 'חץ' לא ניתן להשתבץ מיד עם הגיוס לצה"ל, אלא רק לאחר שירות של לפחות שנה כלוחמים במערכת אחרת. הקבלה למערכת ה'חץ' דורשת מיונים וקורס הסבה במהלך התפקיד.

מה מחכה לי במהלך המסלול?

כלוחמי מערך ההגנה האווירית תעברו טירונות רובאי 03, שתיארך כ-5 וחצי חודשים. השלב הרובאי יכלול מטווחים, תרגילי פרט צמד וחוליה, שדאות ומסעות שונים. השלב השני הוא השלב המקצועי והוא נועד להכשיר אתכם לשימוש במערכות הנשק אליהן תשובצו בתחילת הטירונות. בשלב זה תלמדו גם על מרכיבי המערכת , תפעול בסיסי שלה, זיהוי מטוסים ועוד.

לאחר הטירונות תמשיכו לסוללה אליה תשובצו ובה תמשיכו לשרת. בסוללה תיקחו חלק גדול בפעילות המבצעית ותעברו אימונים ותרגילים שונים על מנת להתמקצע בלוחמה אווירית.

האם קיימים מסלולי קידום ופיתוח במהלך השירות?

קיימים שני קורסים אותם תוכלו לעבור לאחר השירות בסוללה- קורס מיירטים או קורס מפקדים. בקורס המיירטים, שימשך כחודשיים, תוכשרו לפקד על מרכז הבקרה, כאשר במהלך הקורס תרחיבו את ידיעתכם בתחום מערכות הנשק ותלמדו לפקד על תרגילים שונים בחירום.

במהלך קורס המפקדים, שאורכו שלושה וחצי חודשים, תצאו לניווטים, שבועות שטח ואף תתמקצעו בתחום הפיקוד תוך כדי התנסויות שונות ומגוונות. למתאימים תינתן אפשרות לצאת לקורס קציני הגנה אווירית לאחר סיום קורס המפקדים.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

חיל המשטרה הצבאית – לא מה שחשבתם
הרבנות הצבאית