עובדות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: חן גל

מערכת אתר מתגייסים


תגיות

המפקדה הכללית, הידועה יותר בכינוי פורום מטכ"ל, היא המפקדה העליונה בצה"ל. פורום המטכ"ל מורכב מאנשי המפתח בצבא, בראשם הרמטכ"ל, שאחראים על ניהול הצבא בשגרה ובחירום ועל קבלת החלטות שונות הקשורות לצה"ל, למשרד הביטחון ולגופי הביטחון השונים. מי החברים בפורום מטכ"ל? מה קורה שם בכל הדיונים? הנה שבע עובדות שכנראה לא ידעתם על המפקדה שעומדת בראש צה"ל ומעצבת את פניו:

7 עובדות על פורום מטכ"ל

  1. פורום מטכ"ל מורכב מקצינים, בשירות פעיל ובשירות מילואים, ומארבעה אזרחים. בראש הפורום עומד כמובן הרמטכ"ל, שהוא הקצין היחיד בצה"ל בדרגת רב אלוף, כששאר החברים הם בדרגות אלופים ותתי אלופים. האזרחים שלוקחים חלק בפורום הם מנכ"ל משרד הביטחון, ראש מפא"ת (פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית), מבקר הפנים של צה"ל ומבקר מערכת הביטחון.
  2. המפקדה הכללית היא הדרג היחיד בצה"ל העומד באורח קבע בקשר עם הדרג המדיני - שר הבטחון וראש הממשלה. מתוקף תפקידם, חברי פורום מטכ"ל הם היחידים שמורשים ומוסמכים לתרגם את הנחיות הדרג המדיני למעשים ופעולות צבאיות בשטח.
  3. הידעתם? המפקדה הכללית שוכנת ב"מחנה רבין"- הקריה, ולכן נקרא בסיס זה גם בשם "בסיס מטכ"ל".  
  4. קיומו של מטה כללי נחשב בעולם כגורם ה'מבדיל' היחיד בין ארגון צבאי לבין מיליציה. מיליציה, בהגדרתה, היא כוח צבאי המורכב מאזרחים שאינו נתמך על ידי השלטון. רק בגוף צבאי, הכפוף לדרג המדיני, קיימת קבוצת אנשים רמי דרג שהם מקבלי ההחלטות, הלא הוא בצה"ל - פורום מטכ"ל.
  5. את זה שפורום מטכ"ל מקיים דיונים תכופים לגביי נושאים צבאיים בטח ניחשתם לבד. האם ידעתם שבפורום נידנים לפעמים גם נושאים חברתיים ואקטואליים שיש להם נגיעה לצבא או לחייליו? בין הנושאים הללו תוכלו למצוא את נושא העלאת שכר החיילים, שיפור תנאי התברואה ואפילו המחאה החברתית מ-2011.
  6. המשאבים המבצעיים השונים נתונים בידי המפקדה הכללית. כחלק מתפקידה היא מקצה אותם למפקדות הראשיות (כמו זרוע האוויר, אגף המודיעין, אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, חיל הרגלים ועוד) למילוי משימותיהם. החלוקה מתבצעת לפי כללים ברורים, הנובעים מתיעדוף המשימות המוטלות על כל מפקדה. פורום מטכ"ל אחראי לאזן בין המשימות המוטלות על המפקדות לבין המשאּבים המוקצים להן.
  7. האלוף (מיל') מרדכי לימון ז"ל התמנה לאלוף בגיל 26 בלבד, והפך להיות חבר פורום המטכ"ל הצעיר ביותר בתולדות צה"ל. הוא שירת במגוון תפקידים, בהם מפקד חיל הים הרביעי של צה"ל.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

5 עובדות על זרוע הים
הכירו את חטיבת החילוץ וההצלה של פיקוד העורף