עובדות

זרוע האוויר

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דור קטורזה

מערכת אתר מתגייסים


משיאים עולמיים ועד מהפכות חברתיות, זרוע האוויר מציבה עובדות בשמיים אך גם מייצרת עובדות על הקרקע. מי אמר שהשמיים הם הגבול? במקום לדבר באוויר בואו נתחיל >

 1. אגדה מפציצה

  אחת האגדות בקרב טייסי הקרב בישראל ובעולם הוא תא"ל (במיל') גיורא אבן, הטייס שהפציץ הכי הרבה מטוסי סילון אויבים בעולם. השיא המרשים עומד על לא פחות מ-17 הפלות בשלוש מלחמות במהלך שירותו. בנוסף לכך, זכה לכינוי "עיני נץ" בזכות ראייתו החדה. בספטמבר האחרון הוענקה לו דרגת תת אלוף במילואים על ידי הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר. 
 2. תחת כיפת (ברזל) השמיים

  מערכת כיפת ברזל הוכיחה את האפקטיביות שלה במבצעי "עמוד ענן" ו"צוק איתן". מערכת כיפת הברזל היא הראשונה בהיסטוריה שהצליחה ליירט טילים בעלי טווח קצר ובינוני! המערכת, שלוחמי ההגנה האווירית מפעילים, היא מערכת ניידת המיירטת בנוסף לטילים גם כלי טיס בלתי מאויישים.
 3. נותן לך כנפיים

  אין ספק שעל מנת להיות טייס בצה"ל, צריך להשקיע לא מעט. קורס הטיס אורך לא פחות משלוש שנים. מדובר בתהליך ארוך ומאתגר שבסופו רק בודדים מבין כל אלפי המועמדים יזכו לענוד את כנפי הטיס. הסינון בקורס הטיס ידוע לכל עד כדי כך, שאחת הבדיחות המוכרות בבית הספר לטיסה היא המשפט "באנו כדי לעוף".
  מישהו מנחית מסוק
 4. זה הזמן להתעורר

  כשרוב הפעילות שלך מתמקדת בפעילות בין השמיים לארץ, האחריות היא כבדה. כגודל האחריות גודל העבודה, ולכן לא רק הטייסים אשר מוקפצים לגיחות עובדים 24/7 אלא גם החיילים הבודקים את תחזוקת המטוס ובטיחותו על מנת להבטיח שהמטוס יוכל לעלות לאוויר, חיילי מודיעין האוויר שיוצרים תמונת מודיעין עדכנית כדי לחזות מראש את כוונות האויב וחיילי יחידת הבקרה האווירית (יב"א) המלווים את המטוסים בבטחה מההמראה ועד הנחיתה.
 5. מהפכת מילר

  לפעמים בשביל לשנות מציאות צריך לחלום לעננים. בשנת 1995, הגישה אליס מילר, קצינה בחיל האוויר, בקשה להתקבל לקורס טיס אך בקשתה נדחתה על הסף מכיוון שהקורס לא היה פתוח עבור נשים. מילר הייתה הראשונה שהעזה לערער על המציאות ועתרה לבג"ץ. בג"ץ קיבל את עתירתה, ופסק שמדובר באפליה אסורה ומאז נפתח הקורס לנשים. אמנם מילר עצמה לא עברה את המיון בהצלחה אך מאבקה סלל את הדרך לעשרות הטייסות של צה"ל.

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

5 עובדות על חיל האיסוף הקרבי
5 דברים שלא ידעתם על חיל החינוך והנוער