איסוף קרבי

מערך הגנת הגבולות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: נועה ריינה

מערכת אתר מתגייסים


הרבה לא יודעים שחיל האיסוף הקרבי הוקם רק בשנת 2000 ועד היום הספיק לשנות את שמו, להחליף כומתה ולהשתמש ברחפנים, רוצים לדעת עוד? כל העובדות בכתבה >

 1. ירוקה או צהובה? 

  עם הקמתו, צבעי הכומתות של חיל האיסוף הקרבי לא היו אחידים - ירוק, שחור, אדום ועוד, משום שהחיילים הגיעו מיחידות שונות. החל משנת 2003, הוחלט לאחד את הצבעים לכומתה ירוקה של חיל המודיעין. בסוף שנת 2014, הוחלט על כומתה חדשה וייחודית בצבע צהוב, שתייצג את החיבור של החיל לחול ולאדמה.

 2. המנון החיל 

  בעבר, לחיל האיסוף הקרבי כמו לחטיבת גולני ולחטיבת גבעתי, היה המנון המסמל אותו. בהמנון ניתן למצוא אלמנטים של הסוואה ותצפית, שהם בעצם מהות החיל. ההמנון נכתב על ידי איזי מן, שהספיק לכתוב כבר מעל ל-2,500 שירים (!) ליחידות בצה"ל, למשרד הביטחון ולאירועים ולטקסים ממלכתיים.

  בעקבות הקמת מערך הגנת הגבולות (הכולל את לוחמי ולוחמות האיסוף קרבי, לוחמי ולוחמות הגדודים המעורבים, גששים, תצפיתניות, סמב"ציות, ואת מערכת ההגנה המרחבית) הומצא שיר חדש למערך כולו.

 3. מה עומד מאחורי השם? 

  עם הקמתו בשנת 2000, הפך חיל האיסוף הקרבי, שאז נקרא חיל מודיעין השדה, לחיל האחרון שהוקם בזרוע היבשה. החיל הוקם בעקבות הצורך לאיסוף מידע בשטח בזמן האינתיפאדה השנייה ובשנת 2009 שונה לשמו הנוכחי.

 4. רחפנים? זה לגמרי חלק 

  חיל האיסוף הקרבי הוא זה שלמעשה החל את השימוש ברחפנים בצה"ל. לוחמי איסוף נבחרים עוברים הכשרה מיוחדת להטסת רחפנים, לומדים הוראות בטיחות ועל הוצאת משימות איסוף לפועל. בכל צוות איסוף יש לוחם המוכשר ברחפן וכמעט בכל משימה אליה יוצאים הגדודים מעורבים רחפנים. כיום ישנם אף רחפנים מיוחדים שהתעשייה הצבאית מפתחת עבור צה"ל למשימות ומבצעים מיוחדים.

 5. הקשר בין נשים לגדוד "ניצן"

  בין הלוחמים עוברת השמועה ששמו של גדוד "ניצן", נגזר משמה של אשתו של מפקד הגדוד הראשון. הגדוד פועל בגזרת פיקוד המרכז, באזור יהודה ושומרון והגבול עם ירדן. הגדוד מורכב גם מתצפיתניות ופלוגת לוחמים.

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

סלנג חטיבת הצנחנים
5 עובדות על זרוע האוויר