חיל השריון

חי"ר

טנק

שיזפון

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דין ניצן

מערכת אתר מתגיסיים


"האדם שבטנק ינצח", זו הסיסמא שמובילה את חיל השריון. החיל מציע מגוון רחב של תפקידים - בין אם בתוך הטנק, בתור טען, תותחן או נהג, או מחוץ לטנק - בפלוגות המסייעות או בפלס"רים המפורסמים של חיל השריון. הנה 5 דברים שכנראה שלא ידעתם על חיל השריון >

 1. חייל שפר הופעתך!

  תהיתם פעם למה שריונרים לובשים סרבלים? השריונרים נוהגים ללבוש בטנק סרבלים שאינם מתלקחים באש, אלא הופכים לאבקה בעת שריפה. את הסרבלים הם לובשים ללא מדים מתחת, וזאת על מנת להגן עליהם מפני שריפות העלולות לפרוץ בטנק.

 2. השחורה בידינו

  צבע הכומתה של חיל השריון, נלקח מהצבא הבריטי בו נבחר הצבע השחור מסיבה טכנית. החיילים הבריטים התלכלכו כשעסקו בטיפול הטנקים, ולכן, על מנת שכתמי השמן והגריז לא ייראו על הכומתות, נקבע כי חיילי השריון יקבלו את הכומתה השחורה. החלטה זו אומצה גם על ידי צה"ל. 

 3. מסייעת = לוחמי חי"ר בגדודי השריון

  מערך המסייעת של חיל השריון מכשיר לוחמים ברמת רובאי 05 לשלושת המחלקות של פלוגת המסייעת: סיור, תצפית ומרגמות קשת. לוחמי המסייעת הם לוחמי חי"ר בגדוד שריון - לוחמי חוד ויחד עם הטנקיסטים יכולים להיות מופעלים בכל גזרות הלחימה ובכל המתארים הקיימים. לוחמי המסייעת מתמחים בלחימת שטח בנוי, סבוך ושטח פתוח.

  טנק

 4. מה זה שיזפון? 

  בית-הספר לשריון, השוכן בבסיס שיזפון, ממוקם בצפון הרי אילת. כלל לוחמי השריון, תומכי הלחימה של החיל וחניכי השלמת קורס קציני שריון - עוברים את הכשרתם בבסיס. שם המחנה, "שיזפון", בא משמה של בקעת שיזפון הסמוכה, שנקראת על שם עצי השזיף הגדלים באזור.

 5. 7, 401, 188, 460 - סתם מספרים או חטיבות?

  חטיבה 460 היא חטיבת ההכשרה של חיל השריון, אליה תשתייכו בזמן ההכשרה. בתום ההכשרה תשובצו באחת מהחטיבות הסדירות של החיל, חטיבה 7, 188 או 401. השיבוץ ייעשה על סמך צרכי הצבא והעדפותיכם האישיות. בעת לחימה, גם חטיבה 460 היא חטיבה מבצעית.
  הידעתם? כל חטיבת שריון סדירה מורכבת מגדודי שריון ומגדוד הנדסה.

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

גדוד חדש הוקם בצה"ל
5 עובדות על חיל התותחנים