חיל התותחנים

5 עובדות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דין ניצן

מערכת אתר מתגייסים


התותחנים פועלים בכל זירה: בכוננות, בפעילות מבצעית ובמשימות ביטחון שוטף בכל הגזרות - מגבול הצפון, דרך איו"ש, עזה וגבול סיני. השירות בחיל התותחנים הוא שירות מאתגר, הדורש יכולות אישיות וקרביות גבוהות. מתגייסים לתותחנים, הנה 5 עובדות שאולי לא ידעתם על החיל >

 1. הטורקיז בידינו

  בשנת 2000 נערך משאל חילי בו נבחר צבע הכומתה הנוכחי - הטורקיז. כומתת תותחנים היא היחידה מכל צבעי הכומתות בצה"ל בהצבעה של הקצינים והחיילים המשרתים בחיל. הצבע מסמל למעשה את צבע השמים, זירת הפעולה של התותחנים.

 2. כוח נשי

  חיל התותחנים הוא מהחילות הראשונים שפתחו את שעריהם בפני נשים לוחמות ואפשר להן להשתבץ בתפקידים השונים בו. לוחמות התותחנים עוברות הכשרה זהה לזו של הלוחמים בחיל ומשתלבות לאחר ההכשרה בכל המערכים השונים. מאז שילובן, מהוות הנשים חלק בלתי נפרד מהחיל בשגרה ובחירום.

 3. שבטה - בית הספר לתותחנים

  בסיס האימונים של החיל, שבטה, הוא אחד הסמלים הבולטים ביותר של חיל התותחנים. המקום, אשר מכיל את בית הספר לתותחנות שדה, ידוע באווירה המיוחדת השוררת בו, מקום עם אנשים מדהימים בו תוכלו להתפתח, ללמוד ולעשות שירות משמעותי באחד החיילות המתקדמים בצה"ל. המחנה קרוי על שם תל שבטה, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו שנמצא לידו.

 4. לצעוד איתם

  במרץ 2012, זכה חיל התותחנים להיות הראשון שמסע הכומתה שלו הועבר בשידור חי ברשת. אלפי אנשים מרחבי העולם התחברו בשעת לילה מאוחרת לפייסבוק הרשמי של צה"ל, כדי לצפות בחבריהם צועדים ולהגיב בצ'אט לייב על המתרחש בשטח.

 5. סלנג תותחני

  את המילים: "פלוגה", "מחלקה" ו"חטיבה" לא תשמעו מפיו של תותחן מצוי. לתותחנים יש שפה משלהם, והם נוהגים לומר במקום מחלקה - פלגה, במקום פלוגה - סוללה ובמקום המילה חטיבה - אגד.

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

5 עובדות שלא ידעתם על חיל השריון
5 עובדות שלא ידעתם על חטיבת החילוץ