טור אישי

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: סמל רותם

חונכת מקצועית


תגיות

סמל רותם, חונכת מקצועית בבית ספר במעלה אדומים, מספרת על תפקידה. "כשאתה משנה את הצורה שבה אתה מסתכל על דברים, הדברים שאתה מסתכל עליהם משתנים" >

 לפני שהתגייסתי רציתי לשרת בתפקיד שכולל הדרכה. כשמילאתי את שאלון ההעדפות, נתקלתי בתפקיד חונכת מקצועית. אחרי שקראתי קצת, ראיתי שהוא מדבר אליי וסימנתי אותו בעדיפות גבוהה. בהמשך קיבלתי זימון למיונים וחודש לאחר מכן קיבלתי הודעת SMS שבישרה שהתקבלתי.

מהטירונות ועד השיבוץ

את הדרך הצבאית שלי התחלתי בטירונות 02 בבסיס עובדה ליד אילת. עם סיום הטירונות שובצתי כחונכת מקצועית בבית ספר במעלה אדומים בו יש כיתה צבאית שתלמידיה מיועדים לחיל האוויר. אחרי תקופה קצרה של התאקלמות בתפקיד, התחלתי קורס של שבועיים בבסיס הטכני של חיל האוויר. בקורס למדנו פסיכולוגיה, כלים פיקודיים, יסודות הדרכה. לימדו אותנו איך להעביר חומר לימודי ואיך לעמוד בביטחון מול קהל.

אני משרתת בשלוחת מעלה אדומים בבית ספר שיש בו שוחרים מחיל האוויר. מידי בוקר אני עוזרת לתלמידים מכיתה י' עד י"ב בשיעורי עזר במגוון מקצועות כמו מתמטיקה, אנגלית, לשון ועוד. התלמידים מתקשרים אליי או ניגשים למשרד שלי כדי לקבוע שיעור איתי. הם נותנים לי את החומר שבו הם מתקשים ואנחנו יושבים בשעות חלון או אחרי שעות הלימודים.

השיעורים מועברים באופן פרטני או בקבוצות קטנות, ממש כמו שיעור פרטי. אני מתאימה את עצמי לשיטת הלימוד של התלמיד. התפקיד שלי דורש ממני ללמוד את החומר, דבר שבהכשרה עצמה לא למדנו. לפעמים אני נעזרת במורים ומחפשת באינטרנט, מה שמאוד חיזק בי את יכולת הלמידה העצמית.

החונכת וחברות שלה

בזמן הפנוי בין שיעורי העזר אני לומדת את החומר - תמיד יש מה ללמוד. בנוסף אני גם מדברת עם התלמידים מעבר לשעות התגבור והם מתייעצים איתי. זה אחד הדברים שאני הכי אוהבת בתפקיד. אפילו כשמתקשרים אלי שלא בשעות העבודה. אני תמיד עונה להם, אני פותרת את התרגיל ושולחת להם צילום לוואטסאפ.

אני מרגישה סיפוק אישי אדיר, זה מאוד מספק ומשמח אותי שתלמידים ניגשים אליי ומספרים לי איזה ציון הם קיבלו ואומרים שזה בזכות התגבור שנתתי להם   

יחס אישי

יוצא לי להתחבר עם הרבה תלמידים שהיה להם קשה בהתחלה והיו להם ציונים נמוכים ועכשיו הם מצליחים. היחס האישי והתגבורים נותנים להם מוטיבציה. לדוגמא, הייתה לי תלמידה עם הפרעת קשב קשה שלא הצליחה ללמוד בכיתה והיה לה ביטחון עצמי נמוך. אחרי שישבתי איתה היא שיפרה מאוד את הציונים שלה ועם השיפור, הביטחון העצמי שלה עלה.

אני נהנת שתלמידים משתפים אותי בנושאים אישיים כמו בעיות בבית או קשיים חברתיים ורואים בי כאחותם הגדולה.

אני אוהבת להיות להם אוזן קשבת, במיוחד כשהם מרגישים בנוח לשתף אותי במה שעובר עליהם   

אני מאמינה במשפט "כשאתה משנה את הצורה שבה אתה מסתכל על דברים, הדברים שאתה מסתכל עליהם משתנים". כשמאמינים, תומכים בתלמיד ונמצאים שם בשבילו, לא משנה כמה הוא מתקשה ומה הוא חושב על עצמו - אפשר לשנות לו את תפיסת העולם שלו ולגרום לו להעריך את עצמו יותר.

חונכת מקצועית הוא תפקיד לבנות עם סבלנות, אינטליגנציה רגשית ויכולת הכלה. אין לי ספק שהתפקיד תרם לי המון, שיפר לי את הסובלנות, את היכולת להקשיב וכמובן גם את כישורי המתמטיקה.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מה עושים בענף תקשורת ישראלית בדובר צה"ל?
להיות נהגת? לא מה שחשבתן