אמן חושים צבאי

ריאיון אישי

חיל החינוך והנוער

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: ליהי פאר מוסקוביץ'


אמן החושים הצבאי, רב"ט גיא הררי, היחידי בתפקידו בכלל צה"ל, הגיע לחלוק איתנו כיצד הצליח להגיע לתפקיד כל כך מיוחד, מהי התחושה לעלות על במה באופן יומיומי לבוש מדים ומה עתידו (וגם עתידכם…) צופן. תהיתם איך להגיע לתפקיד חלומותיכם? זו הכתבה בשבילכם! המשיכו לקרוא>> מבטיחה שיהיה קסום…

ספר לי על עצמך!

"אני גיא הררי, בן 19, התגייסתי בחודש פברואר בשנת 2022, ואני אמן החושים הצבאי היחיד בצה"ל".

רגע… אמן חושים צבאי?

"אמן חושים! שמעת נכון. תפקיד אחד בכל צה"ל! יחיד ומיוחד. אני מניח שזה גורם לך לחשוב איך קיבלתי את התפקיד… אז המילה הנכונה היא 'הרווחתי'. זכיתי לשרת בתפקיד נחשק וייחודי, ואני מודה על זה כל יום".

איך בכלל הגעת לאמנות חושים?

"האמת שזה התחיל כשראיתי קסם בטלוויזיה כשהייתי בן 13. אני זוכר שאמרתי לעצמי שאין שום מצב שזה אמיתי. באותו היום, כמו כל ילד סקרן בדור שלנו, כבר פתחתי את 'יוטיוב' וגיליתי עולם קסום, תרתי משמע. סרטון אחר סרטון, קסמי קלפים, ועד תכסיסי זריזות ידיים. אחרי כמות עצומה של סרטונים, שלטתי בתחומים הספציפיים האלו, אבל הרגשתי שיש מקום להתקדמות בתחום. כשהרגשתי ברמה גבוהה מספיק החלטתי להיבחן לאגודת הקוסמים בארץ, כדי להעשיר את הידע, החלטתי לעבוד כעוזר של אמן חושים אמיתי ונחשפתי להרבה מידע חדש, שפתח לי אופקים חדשים בתחום. בשלב הזה כבר ידעתי - אני רוצה להיות אמן חושים".

שאלה שאתה בטח מקבל הרבה - האם אתה קוסם או שמא אמן חושים?

"קודם כל, אני אמן חושים.

אבל בין היתר, אני גם יודע לעשות קסמים. קסם מהו? משהו שאין לו הסבר הגיוני - כמו חפץ שנעלם, לדוגמה." בשניות בהן אמר את המשפט הזה, הספיק הררי להעלים לי שני עטים. ואם תהיתם, לא ראיתי אותם מעולם אחר כך... 

"מנגד", ממשיך האמן לספר לי - "הרעיון של מנטליזם, כלומר - אמנות החושים, זה תחום שמתעסק בתופעות פסיכולוגיות ונותן אשלייה של חוש שישי, הדורש בין היתר שימוש בטלפתיה, קריאת שפת גוף, הכרת האופן בו האדם חושב, ועוד טכניקות שכמובן לא אוכל לחשוף בפנייך... כלומר, לעומת קוסמות - זה פחות עם הידיים, ויותר עם הראש".

אז רגע! איך בכלל 'זכית' בתפקיד - 'אמן חושים צבאי'?

"כמו בתפקידים אחרים, התכוננתי ועברתי מיונים. אצלנו, במדור הפקות, המיון הוא אודישן המתבצע בבימה המפורסמת של המדור. המעמד מלחיץ מאוד, אבל צלחתי אותו!"

 

איך נראה יום סטנדרטי בחייך, כחייל?

"שאלה מצחיקה, כי אין יום סטנדרטי בחיי. אין לי לו"ז קבוע. כל יום משתנה בהתאם למיקום המופע.

אני קם בבוקר אחרי שינה טובה וארוכה בלילה. ללא שינה טובה, אני לא אהיה מרוכז והמופע לא יתבצע בצורה המיטבית. בבוקר המופע, אני מתחיל בארגון והכנת הדברים - מארגן את הציוד שלי, וכמובן לובש מדים. כשמגיעים למקום המופע, אני מתמקם על הבמה ומבצע בדיקות אחרונות.

לפני שהמופע מתחיל, אני אוהב לצאת קצת לקהל, לדבר איתם ולהכיר אותם. אני מראה להם קטעים קצרים כדי לתת להם טעימה ממה שהם הולכים לראות במופע עצמו".

איך החיילים שאתה מופיע מולם מגיבים אליך?

"ברגעים הראשונים שלי על הבמה אפשר למצוא כמה פרצופים סקפטיים בקהל.... הרי כשאומרים לאנשים בוגרים שיש להם מופע של אמן חושים, תמיד יהיה לפחות אחד שמרים גבה.

אבל תמיד בסוף הקטע הראשון, אני סוחף ותופס את תשומת הלב של כל הקהל, אפילו את אחרון הסקפטיים.

בסופו של דבר כל המופע שלי תלוי באנשים ובשיתוף הפעולה שלהם איתי, לכן חשוב לי ליצור חיבור טוב ואמיתי עם הקהל".

מה החלק המספק ביותר בעבודה / בשירות?

"לשמוע פידבק חיובי מאנשים, בעיקר מאנשים שהטילו ספק לגבי המופע ולא ציפו לזה בכלל. אני מרגיש טוב כשאני שומע אנשים שאמרו - 'היה מדהים, איזה תותח אתה!'

אין תחושה טובה יותר מלגרום לאנשים לחייך. אין לזה מחיר. בשביל זה אני בתחום".

אילו תגובות אתה מקבל כשאתה מציג את תפקידך?

"למען האמת, קיימות מספר שאלות שאני לא יכול להמנע מהן בכל שיחה על תפקידי בצבא. לכן הקדמתי תרופה למכה בעזרת כרטיס הביקור שלי!"

 

 

'חייל, איפה הכומתה שלך?', ''תסתכל בכיס שלך…''

לא סתם קיים הביטוי - 'לשבות אדם בקסמיו'... הררי מציין כי קרו מספר מקרים בהם הצליח לחמוק מעונש באמצעות הקסם האישי שלו, וגם… באמצעות קסמים מסוג אחר…

"קרו מספר מקרים של היתקלויות עם שוטרים צבאיים או מש"קי משמעת, בהם יכולתי להסתבך, אבל אחרי שהוצאתי חבילת קלפים ועשיתי מספר קסמים, הם נשבו בקסמיי, ויצאו מדמותם הקשוחה…".

שפני הניסיון שלי

"אני גר בגני תקווה, עם ההורים שלי ועם שלושת אחיי.

המשפחה שלי הם שפני הניסיון שלי. במהלך כל שנותיי בתחום, החל מהקסם הראשון ועד אפקט המנטליזם הראשון אותו המצאתי לבד - משפחתי הם הראשונים שעליהם אני מנסה את הכל.

הבדיחה של המשפחה בארוחות שישי, הייתה שכשיגיע יום הגיוס שלי, אגיע ללשכת הגיוס, החיילת תשאל אותי לאן אני צריך להגיע, ואני אשיב לה: 'let me show you', ואז אוציא לה מניפת קלפים, ואעשה לה איזה טריק מגניב.

ותראו - מבדיחה וחלום בלבד - הכל הפך למציאות".

מה השאיפות שלך בתחומים המקצועיים או האישיים?

"בתחום המקצועי, אני רוצה לפרוץ גבולות ולהגיע גבוה ככל האפשר. אני אשמח שכולם ידעו       מיהו אמן החושים הצבאי, ויקשרו את זה לשם (ולמותג…) גיא הררי.

ובפן האישי, אני רוצה לנצל את החשיפה הבימתית שלי כדי לעבוד על ההגשה, הפרזנטציה, ההעמדה והניסיון הבימתי שלי. זה חשוב לי, מאחר שאני רואה את עצמי נשאר על הבמה לעוד שנים רבות, גם בתחומים נוספים בנוסף לתחום המנטליזם".

מגן על הצבא מכוחות האופל!

"בחודשים הראשונים לא הבנתי איפה אני נמצא, הייתי לגמרי בשוק. רק אחרי שהתחלתי לעמוד מול קהל באופן קבוע, אחרי שהבנתי שאני הסמכות הקוסמית הגבוהה ביותר בצה"ל, והיחיד שמגן על הצבא מכוחות האופל (😀) - זה התחיל להתעכל. כל מופע אני מגלה משהו חדש על עצמי, על התפקיד ועל הקהל… והיד עוד נטויה!"

טיפ לאנשים שרוצים להגיע לתפקיד בלתי מושג?

"אתחיל בלומר שאין דבר כזה בלתי מושג. נשמע קלישאתי, אבל תראו אותי. יש חייל אחד שיכול לעשות את מה שאני עושה, בכל הצבא הגדול שיש לנו, ועם הרבה עבודה קשה והתמדה - זה אני.

מצחיק לומר, אבל אין פתרונות קסומים… תעבדו קשה! הציבו לעצמכם את מה שתרצו כמטרה, ותבואו עם מוטיבציה גבוהה. מה שנקרא, תתחילו הכי מהר שלכם, ולאט לאט תגבירו! לא משנה אם מדובר על מיון לעתודה, לסיירת כלשהי, לקורס טייס, להקה צבאית או מדא"ג/ית - אם זה מה שאתם רוצים לעשות, אל תוותרו לעצמכם. אני מאמין בכם! קטן עליכם…".

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

ראיון עם מפקד הכשרת חבצלות
ראיון עם רב"ט גל בירנבאום - מכונאית ולוחמת ימית