חיל ההנדסה הקרבית

הנדסה

טור אישי

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: רב"ט שחר גרבר

לוחם בגדוד 603 של חיל ההנדסה


"אחרי שיצא לי לקרוא קצת ולשמוע על הדברים שהנדסה קרבית עושים, בינהם עולם החבלה והקליעה, הבנתי שזה המקום בשבילי", מצהיר רב"ט שחר גרבר, לוחם בגדוד 603 של חיל ההנדסה. מתגייסים להנדסה? קבלו הצצה למה שמחכה לכם. תבואו, יהיה פיצוץ >

כאן הכל התחיל

מלכוד ומוקשים היו נושאים שעניינו אותי מאז ומעולם. לפני הגיוס לא כל כך ידעתי מה זה אומר 'הנדסה קרבית', ובהתחלה הכיוון שלי היה קצת שונה. אחרי שיצא לי לקרוא קצת ולשמוע על הדברים שהנדסה קרבית עושים, בינהם עולם החבלה והקליעה, הבנתי שזה המקום בשבילי.

חבלה, מיקוש והתגברות על מכשולים

את הדרך שלי בצה"ל התחלתי בבית הספר להנדסה צבאית, בהל"ץ, ושם לראשונה נחשפתי למסגרת הצבאית. בהתחלה הייתי דיי בשוק. אתה מגיע בהתחלה ולא מבין כלום, לא יודע מה קורה וגם לא מכיר אף אחד. פתאום צריך לעמוד בזמנים, לבקש אישור ללכת לשירותים ולבצע כל מה שאומרים לך, זה קשה. לאט לאט מתרגלים ונהיה יותר קל. אחרי שבוע כבר הייתי חבר של כולם. הקושי הופך לחוויה והחבר'ה הופכים להיות החברים הכי טובים שלך.

אבל בתכל'ס, הרגע שאתה הכי מחכה שיגיע הוא האימון המתקדם. שם, אתה באמת מתחיל לחוות את מה שקוראים לו הנדסה קרבית. באימון המתקדם, סוף סוף קיבלנו את הנמר, סוג של רכב קרבי משוריין (רק"ם) שמשמש לפריצת שדות מוקשים, גילוי מטעני חבלה וגישור מעל תעלות נ"ט (נגד טנקים). כשאתה נחשף בפעם הראשונה לכלי הזה וליכולות שלו, אתה מבין מהי העוצמה של חיל ההנדסה, ואני זוכר שלרגע לא האמנתי שאני חלק מזה.

במהלך האימון המתקדם מתמקצעים בחבלה, במיקוש, בהתגברות על מכשולים מורכבים ולומדים איך לפלס את הדרך, למצוא מוקשים מבלי לפוצץ את מה שמסביבם, וכמובן איך להילחם בתור כיתת חי"ר.

 ממש נשברתי ואמרתי שאני לא מסוגל יותר, כמעט ויתרתי. ברגע השפל הזה, ניגש אליי חבר שלי ונתן לי טפיחה על השכם

אחד בשביל כולם בשביל אחד

אם יש רגע שאני לא אשכח, זה המסע מכין כומתה, מסע אחד לפני היציאה למסע כומתה. הרגשתי כבר עייף ומותש, הרגשתי שאין לי כבר כוח להמשיך. ממש נשברתי ואמרתי שאני לא מסוגל יותר, כמעט ויתרתי. ברגע השפל הזה, ניגש אליי חבר ונתן לי טפיחה על השכם. הוא אמר לי 'תמשיך, אני איתך'. זה דחף אותי קדימה, התמלאתי בכוחות מחודשים, הבנתי שכולנו בתוך זה ביחד עד הסוף.

מסדירים נשימה

אחרי 8 חודשים קשים ומאתגרים, עם סיום הטירונות והאימון מתקדם, הגעתי לסדיר וישר עלינו לאימון חורף ברמת הגולן. באימון עברנו הרבה תרפ"לים (תרגילים פלוגתיים) ותרג"דים (תרגילים גדודיים). בסדיר האווירה שונה לגמרי, כולם חברים, גם של המפקדים,וממשיכים להתמקצע עוד ועוד.

בהמשך, תפסנו קו בחרמון, קו מאוד מעניין על גבול סוריה, הרבה שלג. נכון להיום, אני מוצב בחרמון. בשגרה אנו מבצעים בגדודים משימות ביטחון שוטף ופעולות חי"ר שונות כגון פשיטות ליליות, מעצרים, מארבים ועוד. בין לבין אנחנו מתאמנים, מבצעים תרגילים ועושים צחוקים עם החבר'ה, יש הווי מדהים.

 הנדסה קרבית ראשונים תמיד, אף כוח לא ייכנס לפני שבדקנו את האזור

ראשונים בחזית

על הנדסה אומרים כל מיני דברים. אומרים שאנחנו האחרונים שנכנסים לשדה הקרב, שאנחנו באים רק לנקות את השטח וזהו. זה לא נכון, הנדסה קרבית ראשונים תמיד! זה הסלוגן שלנו, אף כוח לא נכנס לפני שכוחות הנדסה בדקו את האזור, ובדיוק בגלל זה אנחנו צריכים לדעת לפעול כמו כל כוח חי"ר אחר.

חברים לכל החיים!

החבר'ה בהנדסה קרבית הם חברים לכל החיים! כל אחד בא לתרום ולתת מעצמו כמה שיותר. אלה אנשים באמת איכותיים. החברים שהכרתי פה הם לתמיד. תבואו בראש פתוח, עם הרבה מוטיבציה ועם הרבה רצון ללמוד וכמובן תמיד תתמידו בכל מה שאתם עושים.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

שוברת שורות: מדריכת אב"כ מספרת
שיחה צפופה: איך זה להיות לוחמי תותחנים?