זרוע הים

שייטת

צוללות

לוחם בצוללות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: סברינה סטרחוב


תהיתם לעצמכם איך זה באמת מרגיש מתחת למים בעומקי הים? סמל ט', לוחם בצוללות מספר לנו על השירות הייחודי, שלא תמצאו בשום מקום אחר. הוא עונה על כל השאלות המסקרנות על הצוללת, ההכשרה המורכבת, ומסביר לנו איך זה מרגיש להיות לוחם מתחת למים. "בצוללת אין חלונות אז אתה לא מרגיש שאתה מתחת למים. זה מאוד קל לא להבין איפה אתה, ובאיזה עומק אתה נמצא" מספר לנו סמ"ל ט'. רוצים לדעת עוד? המשיכו לקרוא>

האם רצית להיות בצוללות מאז ומתמיד?

"לאורך כל המיונים לא ידעתי שאני רוצה להיות בכלל בצוללות. במהלך גיבוש הסיירות שמעתי על התפקיד קצת יותר והתחלתי להתעניין בו ורציתי לעבור לגיבוש שלו. תוך כדי תהליך המיון קיבלתי את הגיבוש לחובלים צוללות, סיימתי אותו בהצלחה ויכולתי לעבור לגיבוש הבא של חובלים. אחרי שיחה שהייתה לנו עם נציג של צוללות, מאוד התלהבתי והתחלתי לחשוב על הכיוון הזה. ביקשתי שיעבירו אותי לגיבוש של צוללות ועברתי אותו בהצלחה".

איך עברת את הגיבושים והאם יש לך טיפ למלש"ב שתכף יעבור אותם גם?

"הגיבושים משלבים יכולות פיזיות ומנטליות. לפני הגיבוש התחלתי להתאמן יותר, עשיתי אימוני ריצות וכוח. באתי ללמוד דברים חדשים והכי חשוב זה להגיע באווירה טובה וחברית.

הייתי מציע למלש"ב לבוא בלב שלם ולהיות חבר לאחרים איתו. גם בגיבוש, בקורס ובתפקיד - החברות היא קריטית. חייבים להיות חברים אחד של השני, ולעזור בכל פעם שמבקשים. התפקיד מצריך שנהיה חברים, תעזור לשאר הקבוצה ואני בטוח שתעבור את הגיבוש" משתף אותנו ט' מה הכי עזר לו לעבור את הגיבוש.

איך נראית ההכשרה?

"ההכשרה נמשכת שנה וחודשיים, והיא מחולקת לשני שלבים. השלב הראשון הוא פיזי ומאוד אינטנסיבי גם מבחינה מנטלית. במקביל, אנחנו לומדים על התפקיד והצוללות. כל הזמן יש אתגרים חדשים שגורמים לנו לבנות את החוסן המנטלי שלנו.

כל האתגרים האלה מביאים אותנו לקצה וכך אנחנו בונים יכולות שיעזרו לנו להתמודד עם דברים קשים שנצטרך לעבור בהמשך".

האם אתה זוכר רגע מאתגר שעברת בהכשרה ומה עזר לך לעבור אותו?

"בשלב הפיזי של ההכשרה יש אקט מאוד אינטנסיבי ואני זוכר שעברנו את המשימה, כשכל הגוף כבר עייף ואתה מבין שאתה לא יכול לעצור, כי יש לצידך חברים שסומכים עליך וכל אחד מחזיק בשני, אתה סומך עליהם והם עליך וכולם צריכים להמשיך" ט' משתף.

"השלב השני הוא ייעודי, מתחלקים למגמות - כל אחד והתפקיד שהוא יבצע בצוללת. יש חמש מגמות ולכל לוחם יש תפקיד אחד. בשלב הזה אנחנו מעמיקים בתפקיד הספציפי שלנו. אני נכנסתי למגמת סונאר, מאוד התרגשתי שקיבלתי את השיבוץ הזה כי זה היה התפקיד שהכי דיבר אליי. שמחתי שעכשיו יש לי את ההזדמנות להפוך למקצוען בסונאר, ולהתמקצע בנושא יותר ספציפי וללמוד על כל הדקויות הקטנות. בשלב הזה בעצם מלמדים אותנו איך להיות לוחמים בצוללת.

גם השלב הייעודי מתחלק לשני שלבים:

בשלב הראשון אנחנו לומדים כל מגמה בכיתה. והשלב השני הוא שלב השטח שבו אנחנו עוברים סוג של התמחות בים, ממש נכנסים לצוללת ובודקים שאנחנו יודעים לממש את כל הידע שלמדנו בפועל".

סיימת את ההכשרה, והתחלת את השירות הסדיר.

איך נראה היומיום?

"בשגרה של השירות יש בדרך כלל הכנות - אלה הן בדיקות קבועות המוודאות שהצוללת עומדת בנהלים. ברגע שהכל מוכן אנחנו יוצאים להפלגה ומתרגלים את כל המשימות בצוללת. השירות מתאפיין בלו"זים שתמיד משתנים, כבר בקורס מאמנים אותנו לשינויים ולאי וודאות. השייטת שלנו מאוד מבצעית ולכן אנחנו תמיד בכוננות. יכולים להקפיץ אותנו בכל רגע ותוך דקות ספורות אנחנו כבר בצוללת מתחת למים" מספר ט' על השגרה בתפקיד.

האם אתה זוכר את הפעם הראשונה שנכנסת לצוללת?

"כן לגמרי, אני זוכר את ההפלגה הראשונה שלי בצוללת. זאת הייתה הפעם הראשונה שהיה לנו משהו שונה בשגרה, הכינו אותנו הרבה לפני אבל כמובן שבמציאות הכל מרגיש מאוד שונה. היה עוד יותר מרגש להבין את התפקיד אחרי שהיינו בים, הרגשתי ממש טוב כשהייתי סוף סוף חלק מצוות בצוללת".

האם אתה מרגיש שגילית משהו חדש על עצמך בזכות השירות?

"אני חושב שהשירות והקורס הביא לי תחושת יכולת ומסוגלות.

 אין דבר שאני לא אוכל להתמודד מולו 

הקורס מאוד מדגיש את חשיבות העבודה בצוות. הכרתי בקורס חברים שישארו איתי לכל החיים. אתה מבין שאתה לא יכול לעשות שום דבר בלי הצוות שלך, וזה נותן לך גב חזק" משתף אותנו ט' מה הדבר הכי משמעותי שגילה על עצמו.

 

איזה טיפ היית נותן למלש"ב שחולם לשרת בצוללות?

"הטיפ הכי טוב שאני יכול לתת הוא להיות חבר, לתת הכל מעצמך לצוות, ולשים את הצוות לפניך. השירות מעניין ואינטנסיבי בכל ההיבטים. הוא נותן לך המון ומי שרוצה למצוא מקום שבו הוא יוציא מעצמו את המיטב, יגיע לקצה ותוך כדי גם יכיר את החברים הכי טובים שלו לחיים, זה המקום בשבילו".

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

בליבי בוערת אש
מחוות השומר ליחידת דובדבן