חיל המשטרה הצבאית

מערך גחל"ת

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דנאל שווץ

מערכת אתר מתגייסים


אין ספק שמערך הגחל"ת, גורמי החזרה לשירות תקין, טומן בחובו את אחד התפקידים המעניינים ביותר בנושא הטיפול באדם. ראיונות אישיים הנמשכים שעות וקבלת החלטות גורליות לגבי אופי השירות של עשרות חיילים הם רק חלק משגרת יומן של מאבחני הגחל"ת בענף הכליאה של חיל המשטרה הצבאית. הצצה ייחודית לשירות המאתגר ולסודות המערך

תפקידו של מערך גורמי החזרה לשירות תקין, כשמו, הוא להחזיר חיילים שנכלאו בעקבות סיבות שונות להמשך שירות תקין. כלואים רבים מוצאים עצמם בכלא הצבאי מסיבות משפחתיות, נפשיות, כלכליות ואף בשל אירועים שקרו בגיוס. המערך אחראי על הרכבת תוכנית אישית לכל כלוא לזמן הכליאו להמשך שירותו בצה"ל מתוך רצון למנוע כליאה חוזרת.

מאבחני גחל"ת או מש״קית ת״ש?

בניגוד לעניינים כלכליים או סוציאליים בהם עוסקת מש״קית ת״ש, תפקידן של המאבחנים הוא להכיר בשיחה בודדת את האדם שיושב מולן באופן המקיף ביותר על מנת לעזור לו לחזור לשירות תקין. ״כל אבחון הוא סיפור חדש, אופי חדש וחיים חדשים שאת נחשפת אליהם. אף פעם אי אפשר לדעת מי ייכנס לחדר; צריך להיות מוכנה להתמודד עם הכל״, מספרת רב״ט נועה ביטון, מאבחנת גחל"ת.

כל אבחון הוא סיפור חדש, אופי חדש וחיים חדשים שאת נחשפת אליהם. אף פעם אי אפשר לדעת מי ייכנס לחדר

לנתק את עצמך רגשית

מדי פעם ישנם סיפורי חיים אישיים לא פשוטים ותפקידם של המאבחנים מצריך מהן לנתק את עצמן רגשית ולהישאר חזקות. ״את שומעת סיפורים קשים של אנשים בגילך ופתאום את מוצאת את עצמך משווה בין מה שהם עברו בזמן הקצר הזה לבין מה שאת הספקת לעבור", משתפת רב״ט נועה. "אני נשארת חזקה לכל אורך האבחון אבל אני מרגישה את הכאב של הכלוא ומזדהה איתו״.

כלוא בראיון

חיים שלמים בכמה דקות

הקושי הכי הגדול בתפקיד הוא אורך האבחון, הנמשך לפעמים גם שעות ללא הפסקה. המאבחנות זוכרות הכל בעל-פה ולא משתמשות בכלי כתיבה. "האבחון הכי ארוך שלי היה כמעט 5 שעות", מתוודה רב"ט נועה. "המטרה שלך היא שהמאובחן יבין שזו שיחה שנועדה לעזור לו ולא חקירה או ראיון. לפעמים הכלואים מספרים דברים שלא סיפרו אפילו לא למשפחה ואנחנו רוצות לתת להם להרגיש בנוח לשתף. היחידים שחשופים לסיפורים הם אנשי המערך. זה העניין של גחל״ת - הסודיות והחיסיון לפרט".

"חצי מהאבחון מובנה והשאר הן שאלות לפי בחירה שלנו ולפי הכיוון שאליה השיחה הולכת״, מוסיפה רב״ט דולב ירושלמי, מאבחנת גחל״ת נוספת בכלא 4. ״השאלות הן לא רק על השירות הצבאי אלא על הכל – משפחה, תחביבים, חלומות, פחדים, רצונות ושאיפות, כל מה שבנה ועיצב אותו בחייו. המטרה להכיר את כל האופי שלו מהיום שנולד ועד הרגע שבגללו נכנס לכלא".

אומרים לי הרבה - 'אני פה כי אני חייב, אבל את פה מבחירה, למה?' ואני תמיד עונה להם - אני פה בשבילך

משחק הזיכרון 

בסוף האבחון, מעלים המאבחנים את כל השיחה על הכתב ולכן נדרשת מהם יכולת זיכרון חזקה. במהלך הקורס אותו הם עוברים בבה"ד 13 המאבחנים לומדות שינון בעל פה של כמויות חומר גדולות. "זה מפתח לך את הזיכרון ברמה מטורפת. גם אם למישהי יש זיכרון לא משהו, היא תפתח את היכולות במהלך הקורס", מסבירה רב"ט נועה. "בקורס למדנו גם להבדיל מי משקר ומי דובר אמת; לכל מאבחנת יש את השיטות שלה". 

מאבחנים שסיימו את הקורס מגיעים לשלב ההכשרה בכלא ומבצעים אבחון מלא יחד עם מאבחן/ת ותיקה יותר. ההכשרה יכולה להימשך שבוע ויכולה להימשך גם כמה חודשים עד הרגע בו מרגיש/ה המאבחן/ת מוכן/ה ובטוח/ה בעצמה. "הייתי מלאת פחד באבחון הראשון שלי אבל זו הייתה קפיצה למים", נזכרת רב"ט נועה. 

קבלת החלטות

בדוח אותו כותבות המאבחנות, הן למעשה ממליצות על-פי שיקול דעתן על תנאי שירות חדשים לכלוא לצורך מניעת כליאה חוזרת. "אנחנו מנסות להחדיר בהם מוטיבציה מחדש ולעזור להם לפתוח דף חדש בשירות הצבאי", מסבירה רב"ט דולב. "חודש וחצי אחרי האבחון הם מקבלים את הפקודות החדשות ויש את הרגע הזה שניסית לעזור והצלחת - זה הכי כיף. אני תמיד אומרת - תתקשר אליי כשקשה לך, אני אעזור".

 

 

כלוא בראיוןלהיות מאבחנת גחל"ת

למערך הגחל"ת ולמאבחנים השפעה חורצת גורלות על מאות חיילים. המערך מחפש מלש"בים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה, סבלנות אינסופית והרבה אכפתיות. "לפעמים העובדה שהשירות בכלא מרתיעה, אבל זו חוויה לכל החיים", מספרת רב"ט דולב. "זה יכול להיות מאוד מאתגר בהתחלה - המון קשיים רגשיים. לכל אחת יש התמודדות עצמית שונה עם האבחון עצמו ועם הכתיבה שלו". 

עבור הכלואים, האבחון הוא חוויה משום שזאת יציאה מהשגרה של הכלא. "אנחנו היחידות שמחייכות בכלא. יש משהו בשיחה שגורם להם להיפתח. הם יוצאים מהאבחון ופתאום מבינים שדיברו על כל החיים שלהם. הם לא רוצים ללכת גם כשמסיימים״, אומרת נועה. "אומרים לי הרבה - 'אני פה כי אני חייב, אבל את פה מבחירה, למה?' ואני תמיד עונה להם - אני פה בשבילך".

רוצות להיות מאבחנות הגחל״ת הבאות של צה"ל? כל הפרטים כאן!

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

ממגן אסטרטגי לכלבן בחיל האוויר
מדריכות צניחה: החיים בין השמיים לאדמה