פסיכוטכני

טור אישי

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: רב"ט תמר סגל

מאבחנת פסיכוטכנית


“הייתי בטוחה בצו הראשון שבתחנת אימות הנתונים יושבת מולי פקידה. לא יכולתי מעולם לנחש שמדובר במאבחנת שתפקידה הרבה יותר מורכב מכפי שזה יכול להיראות". רב"ט תמר סגל, מאבחנת פסיכוטכנית בלשכת הגיוס ירושלים, מספרת על חשיבותם של המאבחנים ומספקת הצצה לקורס המיוחד של המערך הפסיכוטכני

להיות אחראית על העתיד של המלשב"ים

בתור מלש"בית לא הכרתי כלל את המערך הפסיכוטכני. בכנס המתגייסים של יחידת מיטב, כחודשיים לפני הגיוס, ניגשו אלי שתי חיילות וסיפרו לי לראשונה על התפקיד. זה היה גם למעשה הרגע הראשון בו שמעתי עליו - לא היה לי מושג שקיים מערך שלם שכל מטרתו היא לקבוע למתגייסים נתוני איכות שישקפו את יכולותיהם בצורה המהימנה ביותר ועל אחת כמה וכמה לא ידעתי עד כמה שהמערך הזה משפיע על העתיד הצבאי של כל אחד ואחת מאיתנו.

לאחר שעברתי בהצלחה את המיונים לתפקיד התגייסתי לקורס מאבחנים פסיכוטכניים שמתקיים בבה"ד 11 שבעיר הבה"דים. הקורס משלב בתוכו גם את הטירונות כך שכבר מהיום הראשון שלנו בצה"ל התחלנו להתגבש כקבוצה.

יישום החומר התיאורטי יכול להיות מאתגר ברגע האמת כשיושב מולך אדם אמיתי עם צרכים אישיים משלו

מהקורס ועד השיבוץ

בקורס נחשפתי לעולם שלם של מושגים חדשים. אם פעם ניזונתי משמועות על מה משפיע לנו על הקב"א, בקורס כולן הופרכו ולמדתי מה באמת חשוב לצבא בהון האנושי שלו ומה הוא מחפש אצל המועמדים לגיוס. שיטת הקביעה של הקב"א והדפ"ר מסווגת ושמורה במערך הפסיכוטכני, דבר שגרם לי כל שבוע מחדש לחזור הביתה עם מושגים שרק החברות והחברים שאיתי בצבא הבינו.

טקס סיום

החלק שאני הכי זוכרת מהקורס הוא סימולציה בה ערכנו למלש"בים שמגיעים לצו ראשון את תחנת אימות הנתונים. גיליתי עד כמה יישום החומר התיאורטי יכול להיות מאתגר ברגע האמת כשיושב מולך אדם אמיתי עם צרכים אישיים משלו.

בסיום הקורס הייתה לנו אפשרות להשתבץ באחת מחמשת לשכות הגיוס: טבריה, תל השומר, באר שבע, חיפה והלשכה בה אליה לבסוף שובצתי - ירושלים. משום שאני גרה בצפון קיבלתי חדר מגורים משותף עם מאבחנות בבית החייל בירושלים. שירות במתכונת משותפת של יומיות ולינה בבית החייל הוא השירות הכי מהנה שאני יכולה להמליץ עליו. אני זוכה להכיר עיר חדשה, לצאת להופעות, לטייל בשוק ולשבת בערב עם חברותיי לתפקיד.

לא היה לי מושג שקיים מערך שלם שכל מטרתו היא לקבוע למתגייסים נתוני איכות ולא ידעתי עד כמה שהמערך הזה משפיע על העתיד הצבאי של אחד ואחת

עם צבירת הניסיון והאמון של המפקדים האישיים, השירות ממשיך להיות מגוון וייחודי על-ידי קבלת תחומי אחריות נוספים. כל הסמכה שאני עוברת הופכת אותי לאחראית על שלב נוסף בהליך קביעת הנתונים של המלש"ב וכך גם שגרת היומיום שלי משתנה. התפקיד שלי ממלא אותי בסיפוק יחד עם חברות טובות שעוברות איתי את השירות. 

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

איך זה להיות מדריכת שריון?
ממלש"ב מאוכזב למפקד פלוגה