נהג מבצעי

נהג

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: איתמר אביב

מערכת אתר מתגייסים


בעומק האויב, בשטח, או בשעת פעולה מבצעית אי אפשר לקחת סיכונים, ולכן בבית הספר לניוד מבצעי מלמדים בדיוק איך להתמודד עם ניוד בתנאים שונים. רוצים לדעת עוד על הלוחמים בתפקיד מדריך ניוד מבצעי (נהיגה מבצעית)? המשיכו לקרוא >

מהו ניוד מבצעי?

כוח מבצעי לוחם הנע על גבי רכב גלגלי קרבי. משימותי העיקריות הן פינוי נפגעים, תספוק וניוד לוחמים. מה לגבי כשירויות הליבה? ביניהן נמנים פיקוד רכוב, ניווט רכוב ונהיגה מבצעית.
תנועתו מהירה, מדויקת, מתואמת ואינה מוגבלת לצירים הקיימים. 
תפקידו של מדריך הניוד המבצעי, בנוסף להיותו לוחם רובאי 05 - הוא להדריך לוחמים המגיעים מכלל חטיבות חיל הרגלים (חי"ר) והיחידות המיוחדות בצה"ל למשימות ניוד מבצעיות.

איך הכל מתחיל?

השלב הראשוני הוא מיון קדם צבאי, בו יעברו המועמדים ראיון ומבחן טכני בסיסי. במסגרת המיונים יאותרו חיילים בעלי פרופיל 82 ומעלה, בעלי רישיון נהיגה ידני. התפקיד מיועד לאוהבי שטח עם זיקה לנהיגת אקסטרים, בעלי יכולות בסיסיות במכניקת רכב ובעלי כושר הדרכה גבוה. המתאימים, יתגייסו ישירות לחטיבת הצנחנים ויעברו טירונות להכשרת רובאי 05. בסיום הטירונת, יועברו להמשך המסלול ביחידה (בית הספר לניוד מבצעי בבסיס "צאלים") להכשרה של חצי שנה. 

"תחום האחריות של הלוחמים הינו מהייחודיים והמורכבים בצה"ל, המשלבים אהבה לארץ, שטח, מקצוע מגוון ומעניין" מספר סגן גיא שחר  מפל"ג נהיגה מבצעית, בית ספר לניוד מבצעי. 

לוחמים לכל דבר

מטרת מדריכי הניוד המבצעי היא להכשיר את הלוחמים לניוד מבצעי מקצועי. במהלך ההכשרה לומדים לנהוג בסוגי רכבים שונים ובמצבים שונים, כמו נהיגת לילה ויום, ניוד מבצעי בחושך מוחלט עם אמצעי ראיית לילה וניוד מבצעי בשטח הררי. בנוסף, במהלך ההכשרה יעברו מדריכי הניוד המבצעי קורס נהיגה לרישיון C1 (רישיון לרכב משא קל עד 12 טון). לאחר תקופת ההכשרה יגיעו הלוחמים, מדריכי הניוד המבצעי, לצוותי ההדרכה בבלנ"ם - שם ידריכו לוחמים מכלל יחידות הצבא על כלי רכב מסוימים, בהתאם לצוות בו הם שובצו.
בנוסף להדרכת הלוחמים, החיילים לוקחים חלק פעיל בפעילוית מבצעיות ואירועי חירום ומצוותים למשימות של יחידות מיוחדות. "
הם מוכשרים למוכנות מלאה למשימות שונות כמו פינוי פצועים, העברות ציוד ממקום למקום, ניוד בשטחים לא קלים וכמובן לוחמה" מסכמת סגן שיר. "בסופו של דבר לוחמים לא יכולים לצאת למבצע או פעולה בלי לדעת איך לנהוג ולתמרן בשטח בצורה הנכונה - ובכך להגן על חייהם של החיילים והאזרחים".

לפרטים נוספים התקשרו למוקד המידע וההסברה של זרוע היבשה: *6877

הכירו את התפקיד

מדריך ניוד מבצעי (נהיגה מבצעית)

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

רכזת מתגייסים: "אם לא הייתי נלחמת - המלש"ב לא היה מקבל את מה שביקש"
שירות בגבעתי - הסיפור האמיתי