איסוף קרבי

קצונה

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: איתמר אביב

מערכת אתר מתגייסים


החלום של סגן דרור, מ"פ בגדוד שחף של חיל האיסוף הקרבי, היה בכלל להיות לוחם סיירות. כשהגיע ללשכת הגיוס גילה שהפרופיל שלו לא מאפשר את זה ועם תסכול רב התגייס לחיל האיסוף הקרבי. היום הוא כבר במקום אחר לגמרי ומפקד על עשרות חיילים. הסיפור המלא בכתבה >

רצית להתגייס לחיל האיסוף הקרבי?

"רציתי להתגייס לסיירות, ליחידות המובחרות. ידעתי לפני הגיוס שאני רוצה לתת יותר ולעשות תפקיד כמה שיותר טוב, זה האופי שלי. בלשכת הגיוס פגשתי במציאות והחלום שלי התנפץ - בצו הראשון נקבע לי פרופיל 72 עקב אסטמה, פרופיל ליחידות שדה בלבד".

איך הרגשת כשגילית שכנראה שלא תצליח להגשים את חלום הסיירות?

"התבאסתי, החברים שלי הלכו לגיבושים ואני אפילו את הזימון לא קיבלתי. קיבלתי שיבוץ לחיל האיסוף הקרבי ובהתחלה לא הייתי מרוצה ממנו. אפילו בצורה ילדותית טרקתי את הדלת בבית וצעקתי שאני לא רוצה להתגייס. אמרתי לעצמי שאני אתן את השלוש שנים האלה למדינה וזהו, לא מעבר. זה לא מה שבאמת הרגשתי אבל זאת הייתה התפרצות של תסכול".

רק כשהתחלנו בפעילות המקצועית לאחר ההכשרה הבנתי את רמת החשיבות שיש לחיל הזה

איפה התחיל השינוי בהרגשה?

התגייסתי למסלול רכוב בגדוד עיט. במסלול, הלוחמים נעים על גבי כלי רכב עם אמצעי תצפית ייעודיים. במהלך ההכשרה היו לי מפקדים מצוינים שגרמו לחוויית הטירונות והאימון המתקדם להיות משמעותיים ומהנים. הבנתי שאנחנו הולכים לעסוק בפעולות חשאיות, המסתורין הזה עניין אותי. כשהתחלנו בפעילות המקצועית לאחר ההכשרה הבנתי את רמת החשיבות שיש לחיל הזה. רק אז הבנתי עד כמה התפקיד הזה משמעותי".

המרואיין בהסוואה

אם שירות קרבי שמשלב הגדלת ראש והמון מחשבה מעניין אתכם - זה המקום בשבילכם

ומה אתה חושב על החיל כיום?

"אנחנו המודיעין בשטח, אלו שרואים את הכל ושנותנים את ההתראות בזמן אמת ומעבירים אותן הלאה. ההסתמכות על האיסוף שלנו וההתבססות עליו היא בקנה מידה שקשה לתאר אותו. אם שירות קרבי שמשלב הגדלת ראש והמון מחשבה מעניין אתכם - זה המקום בשבילכם. חיילים שמתגייסים לחיל האיסוף הקרבי צריכים להבין שכלל המערכים והתפקידים בחיל בעלי השפעה ואין תפקידים טובים יותר או טובים פחות. הכל תלוי בגישה שלכם ובאיך שאתם תבחרו לעשות את התפקיד".

מתי החלטת לצאת לפיקוד?

"המפקדים שלי דחפו אותי לצאת לפיקוד. בהתחלה היססתי אבל החלטתי לצאת בסופו של דבר. אחרי קורס המפקדים החלטתי שזה לא מספיק בשבילי, ושאני יכול לתת אפילו יותר. יצאתי לקצונה ואחרי ההשלמה השתבצתי כמפקד מחלקה באותו הגדוד בו התחלתי כחייל. בתור מפקד מחלקה היה לי את הכוח לשנות את הדברים שמצאתי שדרוש בהם שינוי בתור חייל כדי להפוך את המחלקה לטובה יותר ומקצועית יותר".

המרואיין עם חבריו

אתה חושב שהיציאה לקצונה תרמה לך?

"שנה שלמה הייתי מפקד מחלקה (מ"מ) וזה ללא ספק אחד התפקידים הכי טובים ומאתגרים שיצא לי לעשות אי פעם. בתור קצין אתה לא דואג רק לעצמך או למשימה שאתה צריך לעשות, יש לך אחריות על חיילים ואתה צריך לדאוג גם לצרכים שלהם. אי אפשר לחוות את זה במקום אחר בכזאת אינטנסיביות ובגיל כזה צעיר. בתור קצין אני מרגיש שאני מביא הישגים מבצעיים משמעותיים ואני מבין עוד יותר את חשיבות התפקיד. החלטתי להמשיך בקבע ועברתי לתפקיד סגן מפקד פלוגה (סמ"פ) באותו הגדוד. ואז עמדה בפני החלטה קשה - האם להתקדם לתפקיד מפקד פלוגה".

בתור מפקד מחלקה היה לי את הכח לשנות את הדברים שמצאתי שדרוש בהם שינוי בתור חייל כדי להפוך את המחלקה ליותר טובה ומקצועית

ומה החלטת?

"החלטתי להמשיך ולהיות מפקד פלוגה. אחרי שהרגשתי מעט מתחומי האחריות של המ"פ בתור סמ"פ, החלטתי שאני רוצה להמשיך ולתת מעצמי עוד. יצאתי לקורס מ"פ ובסופו של דבר השתבצתי בגדוד שהיה חדש עבורי, גדוד שחף. זה גרם לי להבין שזה לא הגדוד שעושה את השירות אלא זאת מהות התפקיד שעושה את השירות, עבודת האיסוף שאנחנו מבצעים בגזרות - גם בתור חיילים בחובה. לכל גזרה יש את הייחודיות שלה והאתגרים המבצעיים שלה. התפקיד הזה הוא משמעותי, מלמד ומפתח אותך המון ברמה האישית והמקצועית".

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

לעצב את הדור הבא של צה"ל
כל יום הוא סיפור חדש: מראיינת פסיכוטכנית מספרת