המערך הפסיכוטכני

הצו הראשון

מיטב

טור אישי

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: סמל עדיה מיטלמן

מראיינת פסיכוטכנית


"האנשים אותם פגשתי הם כאלו, שללא התפקיד שלי, לא הייתי פוגשת לעולם. למרות שהשחרור שלי כבר מתקרב - אני מאוד רחוקה מלהגיד שמיציתי אותו" סמל עדיה מיטלמן, מראיינת פסיכוטכנית בלשכת הגיוס תל השומר, מספרת על תפקידה הייחודי >

להכיר מקרוב

את הדרך שלי בצה"ל התחלתי בקורס מרתק של 4 חודשים. חשיפה לאוכלוסיות מגוונות בחברה הישראלית, ביקור בבסיסי צה"ל השונים וסיור בבתי כלא אזרחיים הם רק חלק מהתכנים אשר הועברו בקורס. בנוסף לכל אלו, נחשפתי כמובן, לאחד הסודות השמורים של צה"ל - סוד קביעת הקב"א, הציון שעל פיו ממויינים המלש"בים כבר קרוב ל-50 שנים.

מיד כשהגעתי, התחלתי בעבודה מגוונת ומעניינת, עבודה שתיארתי לעצמי שאתעסק בה רק בהמשך השירות. האנשים אותם פגשתי הם כאלו שללא התפקיד, לא הייתי פוגשת לעולם. זו למעשה הזדמנות להכיר וללמוד איך לדבר עם אנשים ששונים ממך לחלוטין ולהכיר את החברה הישראלית מקרוב. למדתי להתחבר לאנשים בקלות, דבר שללא ספק יועיל לי מאוד גם בחיים האזרחיים.

התפקיד הוא הזדמנות ללמוד איך לדבר עם אנשים ששונים ממך ולהכיר את החברה הישראלית מקרוב

כמו שאין מלש"ב שמתגייס בלי קב"א, כך גם אין מלש"ב שמתגייס בלי לפגוש מראיינת פסיכוטכנית. שירות של מראיין פסיכוטכני מאוד שונה מכל שירות של חייל אחרים בתפקידים דומים, בעיקר בזכות ההזדמנות להתעסק באדם כיחיד. כמות האנשים והסיפורים שאנחנו נחשפים אליהם מידי יום היא עצומה והסיפורים שאני שומעת מהדהדים בי גם כשאני חוזרת הביתה. הרגישות שאנחנו נדרשים אליה היא גדולה.

טקס סיום קורס

שירות עם ערכים

החברים מהצבא הפכו למשפחה שלי. מה שמאפיין את כולם הוא אינטליגנציה רגשית גבוהה ואכפתיות לאחר. כל מראיין נבחר בקפידה אחרי מיונים שאליהם מזומנים המתאימים ביותר ובעלי נתוני האיכות הגבוהים ביותר. מעבר לזה, החומר הסודי והרגיש שאנחנו מתעסקים בו הביא לכך שהחברים מהצבא הם גם היחידים שאיתם אני יכולה לדבר על העבודה שלי והם אלו שמבינים אותי יותר מכולם.

אין יום שדומה לזה שקדם לו. כל יום מביא איתו אנשים מעניינים, סיפורים שונים וחוויות חדשות

אחד הערכים שחרט על דגלו המדור הפסיכוטכני הוא יחס שווה והוגן לכל מלש"ב. המטרה שלנו היא בסך הכל להיות גורם ממיין אמין ויעיל, ובנוסף גם לתת מענה לצרכים ייחודיים. אין ספק שהתפקיד הזה מלא בתחושת שליחות ובעיקר סיפוק ענקי. לצד הערכים, אנחנו דואגים גם לא לקפוא במקום ולהמשיך ולפתח את שיטת המיון. הדרך הייחודית בה נקבע ציון הקב"א הביאה אלינו, לא פעם, ביקורים של נציגי צבאות אחרים או ממשלות מכל רחבי העולם שחלקן אף סיגלו לעצמן שיטות מיון דומות לשל צה"ל.

העשרות מקצועיות הן דבר שבשגרה אצלנו. אנחנו נפגשים עם יזמים, מרצים ואישים מעניינים שמטרתם לשפר את העבודה שלנו. השירות לא נגמר כאן ואפשרויות הקידום בתפקיד מגוונות מאוד - החל ממסלולי קצונה ועד פיקוד בקורס. השירות שלי ממלא אותי ואין יום שדומה לזה שקדם לו, כל יום מאתגר ומביא איתו אנשים מעניינים, סיפורים שונים וחוויות חדשות.

רוצים להיות המראיינים הפסיכוטכניים הבאים של צה"ל? קראו עוד

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

ממלש"ב מאוכזב למפקד פלוגה
"החכמה היא לא לדבר - אלא להקשיב"