חיל החינוך והנוער

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: רב"ט דור מלמד

מפקד בקורס נתיב


בסופו של קורס ההוראה וההדרכה של חיל החינוך והנוער השתבץ רב״ט דור מלמד לתפקיד מש"ק הו"ד - על אף היותו בן ישיבה בתפקיד בו משרתות בעיקר נשים, "הרגעים הכי קשים בתפקיד - היו דווקא אלו בהם לא הייתי נוכח", מספר בטור מיוחד

עוד מגיל מאוד צעיר, אחת האהבות שלי הייתה היסטוריה של מדינת ישראל והנושא הזה תמיד ריתק אותי. כששמעתי על קורס נתיב, קורס לחיילים שאינם מוגדרים יהודים על פי ההלכה ורוצים לעבור תהליך של חיזוק הזהות היהודית והישראלית וגם לעבור גיור בסופו, התחלתי להרגיש שאולי בתפקיד הזה אוכל באמת לתת לאחרים מהעולם אליו גדלתי - עולם האמונה והציונות. רציתי להציג בפניהם את היהדות כפי שאני מכיר במסע שלהם.

מאוד רציתי להשתבץ בקורס נתיב משום שהוא למעשה תחילת תהליך הגיור. עוד בקורס, בוחנים החיילים את עצמם ואת זהותם דרך שיעורים בנושאים שונים כמו יהדות, ציונות, תרבות והזיקה לארץ ולמדינה באמצעות סיורים שונים כמו ביד ושם והר הרצל. הרגשתי שהידע שצברתי במהלך לימודיי התיכוניים דרך המקצועות שהרחבתי, תנ"ך, מחשבת ישראל והיסטוריה, עשוי לתת להם הרבה. בייחוד בתור אדם חובש כיפה הנושא היה קרוב אליי והתחברתי לתפקיד. 

בתפקיד הזה אוכל באמת לתת לאחרים מהעולם אליו גדלתי - עולם האמונה והציונות

בקורס נתיב יש מעט דיסטנס, כלומר, מרחק פיקודי בין החניכים למפקדים, משום שרובם מגיעים לקורס בניגוד לטירונים בסוף שירותם הצבאי. זו גם למעשה הסיבה שרכשתי קשר אישי עם החניכים שלי. בכל מחזור של קורס נתיב, עוברים החניכים אירוע בשם "שבת קהילה" - שבת בה נשארים החניכים בלבוש אזרחי ומקבלים את השבת יחד עם המדריכים וההורים. במחזור האחרון נאלצתי לא להיות יחד עם החניכים, במסגרת תורנות שמירות. רגעים כאלו הם גם הרגעים הכי קשים בתפקיד - אלו שדווקא לא הייתי נוכח בהם עם החיילים. 

לתפקידי ההוראה וההדרכה אנחנו מחפשים אנשים עם ניסיון בעמידה ודיבור מול קהל, יכולות הסברה וניסוח. אני למשל, העברתי בשנה השנייה שלי בישיבת ההסדר שיעורי היסטוריה וציונות וידעתי מתחילת הדרך שארצה להיות מש"ק הו"ד. התפקיד הזה מיועד בעיקר לבוגרי תנועות נוער אחראיים ואידיאליסטיים שמוכנים לשאת בגאווה את השרוך האפור, סימן ההיכר של חיל החינוך והנוער. הצטרפו למערך ובוא להנחיל את ערכי הציונות והיהדות לחיילים בתהליך הגיור.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

העיניים של המדינה: איך זה להיות תצפיתנית?
איך זה להיות מדריכת כושר קרבי?