טירונות

פיקוד

מ"כ

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: מושיקו פסח

מערכת אתר מתגייסים


את תקופת הטירונות כל אחד ואחת מכם תעברו, ובמהלכה תחוו רגעים משמחים, מרגשים ולפעמים גם מאתגרים. זכרו שבכל אחד מהרגעים האלה, יש מישהו שחווה אותן ביחד איתכם ונמצא שם בשבילכם לאורך כל הטירונות - המפקדים שלכם. ישבנו לשיחה עם רב"ט יובל גרופי, סמלת מחלקה בבט"ר (בסיס טירונים) ניצנים, אשר סיפרה לנו על החוויה האישית שלה בתור מפקדת כיתת טירונים (מ"כית), ונתנה לנו הצצה חד פעמית אל מאחורי הקלעים של תקופת הטירונות>

ביי לסטיגמות ושלום להתחלה חדשה!

"כששלחו לי את הודעת השיבוץ, לא באמת הבנתי מה אומר התפקיד", מספרת רב"ט יובל גרופי, סמלת מחלקה בבט"ר ניצנים. "רוב הדברים ששמעתי היו כל הסטיגמות הידועות מראש, אנשים חושבים שהתפקיד הוא להיות 'השוטר הרע', להעמיד את הטירונים בח' ולצעוק כל היום כי אלו הדברים שיוצאים החוצה, אבל יש בתפקיד הזה הרבה מעבר".

"אני החלטתי שאני הולכת על התפקיד עד הסוף ולא מתייחסת לדעות קדומות", מסבירה יובל. "כשאתה נכנס לתפקיד אתה מבין שאת מה שקורה מאחורי הקלעים של הטירונות הטירונים לא רואים, אף אחד לא יודע כמה עבודה והשקעה כל מפקד נותן מעצמו כדי שכל טירון יעבור את הטירונות המשמעותית ביותר. אני מאמינה שזו הסיבה שנוצרו לתפקיד סטיגמות".

אני גיליתי שאני הרבה יותר חזקה ממה שחשבתי שאני

סגל של פלוגת הראל
מפתיעה את עצמי

לאחר הגיוס לתפקיד המ"כ תעברו טירונות במשך חודשיים וחצי ותוכשרו לרמת רובאות 03, ומיד אחרי תעברו קורס מ"כים שאורכו חודשיים וחצי נוספים. במהלך הקורס תוכשרו להיות מפקדים, תקבלו כלים שינחו אתכם איך לעמוד מול קבוצה גדולה ולפקד עליה ובנוסף תקבלו הזדמנויות להתנסויות שונות אשר יעניקו לכם ביטחון וידע בפיקוד והדרכה עוד לפני כניסתכם לתפקיד.

"אני אהיה ישירה, הטירונות הייתה אחד הדברים המאתגרים ביותר שעברתי", משתפת אותנו יובל. "אתה לא רגיל לתנאים, המפקדים באים עם דרישות מאוד גבוהות. בהתחלה היו לי המון אתגרים שקשורים לכוח פיזי, אבל בסופו של דבר, דווקא האתגרים הכי גדולים הם אלה ששינו אותי. גיליתי שאני הרבה יותר חזקה ממה שחשבתי שאני, והבנתי שאני מסוגלת להתמודד עם דברים שבחיים לא האמנתי שאעמוד בהם".

"הקורס לעומת זאת שונה מהטירונות", מסבירה רב"ט יובל גרופי. "השיח עם המפקדים הרבה יותר פתוח, אתה עובר דברים חוויתיים כמו ביקורים בבסיסים שונים והתנסויות בפיקוד. הקורס מקנה לך ביטחון עצמי שאתה לא מאמין שיש בך, מפתח בך יצירתיות ויכולת להיפתח לאנשים אחרים שמגיעים ממקומות ורקעים שונים".

אם התפקיד הזה לא היה כזה מדהים כנראה שהייתי יוצאת ממנו מזמן

מפקדת ללא הפסקה

"מהשנייה הראשונה שהגיעו טירונים למחלקה נכנס בי מרץ", מספרת לנו יובל.  "כשמגיעים חיילים אתה נכנס למין לופ של אנרגיה שלא נגמרת עד שהם הולכים, והאמת שזה מדהים וממש לא מובן לי מאליו. לא חשבתי שאקבל תפקיד שאהנה ממנו ככה, וזאת התחושה הכי מספקת בעולם, כי אם הוא לא היה כזה מדהים כנראה שהייתי יוצאת ממנו מזמן כי הוא צורך המון נתינה. זה ללא ספק תפקיד אינטנסיבי".

"מכיוון שאני קשורה מאוד לחיילים שלי, הדברים שהם אומרים ועוברים משפיעים עליי מאוד", משתפת רב"ט יובל גרופי, "באחד המחזורים היה חייל במחלקה שלי שמרד במפקדים ולא ביצע פקודות, ניסיתי לדבר איתו, להסביר לו את ההשלכות למעשים שלו ולעזור לו, והוא פשוט צעק לי 'את כמו כל המפקדים' ורץ. ברגע כזה אתה נפגש עם האתגר הכי גדול בתפקיד, כי העובדה שטירונים לא מודעים למה שאתה עושה בשבילם מאחורי הקלעים יכולה להוביל לחוסר הערכה, ולמרות זאת אני לא הולכת לישון עד שאני יודעת שהחיילים בטוחים ובלי בעיות". מפקדת בהשבעה

לא עוצרת

חשוב לדעת שלאחר תקופה בשירות שלכם כמ"כים תוכלו להתקדם ולעבור לתפקידים אחרים בתחום כמו מש"ק קליעה, מדא"ג (מדריך אימון גופני) ולמתאימים תתאפשר האופציה לצאת לקצונה. "המטרה היא שתתפתח ותתקדם", מסבירה יובל. "יש במגל המון אופציות לקידום, אני לדוגמה קודמתי להיות סמלת מחלקה, ואני יכולה לומר בביטחון שיש מספיק תפקידים שאפשר להתקדם אליהם בהתאם לחוזקות שלך ותחומי העניין שלך במסגרת התפקיד".

כשמגיעים חיילים אתה נכנס למין לופ של אנרגיה שלא נגמר עד שהם הולכים

מפקדי העתיד? זה בשבילכם!

"אין ממה לפחד בכלל", מדגישה יובל, "מדובר בתפקיד מתגמל מאוד, וחשוב לזכור שלפני שמסתכלים על סטיגמות - חושבים על העובדה שרק מי שמשרת בתפקיד יודע איך הוא מבפנים, ואני יכולה לומר בלב שלם שאותי הוא שינה פלאים. הגעתי לצבא חסרת ביטחון ולא יכולתי לדבר מול אנשים, והתפקיד הזה עורר בי ביטחון עצמי ויכולות פיקוד והדרכה שלא ידעתי שקיימות בי".

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

5 עובדות שלא ידעתם על נהגים
רכזת מתגייסים: "אם לא הייתי נלחמת - המלש"ב לא היה מקבל את מה שביקש"