שירות ייחודי

יחידת קומנדו

רפואה מבצעית

מתנדב

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: איתי מוסקוביץ'

מערכת אתר מתגייסים


א׳ שהתנדב לצבא כמדריך לרפואה מבצעית בבית הספר לקומנדו, הגיע לספר לנו על התהליך שעבר ועל התפקיד שלו. "השירות הצבאי זימן לי, כמו לרובנו, המון מכשולים ורגעים מורכבים, אך יחד עם זאת אין מאושר ממני שזכיתי להתפתח ולצמוח במקום שבו צומחים בין הלוחמים הטובים ביותר שיש לצה"ל".

ההכשרה שלי

היום נפגשתי עם א' שסיים את שירותו הצבאי לא מזמן בתור מתנדב. א' שירת בבית הספר לקומנדו כמדריך לרפואה מבצעית, במדור 'רפואה מבצעית'. "כשהגעתי למדור עברתי הכשרה ע"י מקים המדור ופרמדיקית. הם הקנו לי ידע ברמה גבוהה לגבי התפקיד ולאט לאט גיליתי כמה הוא מסקרן, מיוחד ויוצא דופן מהרפואה שכולנו מכירים. נחשפתי לסוגי פציעות במלחמה, לציוד המיוחד לרפואת שטח, לטרמינולוגיה רפואית ולשילוב הפרקטי שבין הלוחמה והרפואה", מספר א' בעניין רב.

מה לומדים בבית הספר לקומנדו?

כל החיילים בחטיבת הקומנדו עוברים מסלול הכשרה של כשנה וחודשיים. במהלך ההכשרה שלהם הם מגיעים לבית הספר לקומנדו. "בבית הספר הם רוכשים ומתמקצעים ביכולות מגוונות כגון ירי, פשיטה, ניווט, הסוואה ועוד כל מיני מקצועות הדרושים כחלק מהתפקיד", מסביר. "מדור 'רפואה מבצעית' בבית הספר, מעביר אימוני רפואה מבצעית לכלל לוחמי הקומנדו בדגש על שילוב עולם הלוחמה, שומר על כשירות החובשים בחטיבה ומכשיר תפקידי רפואה נוספים בצוותי הלוחמים. האימונים כוללים תרגולי עצירות דימומים מאסיביים, סכימת הטיפול, תרגולי אר"ן )אירוע רב נפגעים(, תרגולי רפואה טקטית ועוד אימונים רבים בעלי אופי שונה וחשוב. הרפואה המבצעית מכילה בתוכה גם את תחום 'בריאות הנפש' ". א' מבקש לעצור את הראיון כדי לדבר על החשיבות הרבה לנושא זה, "יש דברים לא פחות חשובים מאשר להניח ח.ע ולעצור דימום פורץ או לדעת לצפות לפציעה פוטנציאלית תוך כדי הסתערות. 'סכימת יהלו"ם' - הסכימה לטיפול בפצוע "תגובת קרב", טומנת בתוכה אמצעים לצמצום הפוסט-טראומה".

"לא חשבתי שאצליח להגיע למקום כל כך משמעותי ומעניין בצה"ל"

"המדור בו שירתי זכה שיעברו תחתיו חובשים, מפקדי חוליות רפואיות ולוחמים בצוותים שהצילו חיי אדם הודות להכשרה שעברו בבית הספר". בדרך כלל בראיונות שלי אני שואל את המרואיין על ההרגשה האישית שלו בתפקיד ועל חשיבות התפקיד, אבל עם א' לא היה צורך לשאול, הוא חש גאווה ענקית. "לא אוכל להסביר במילים את תחושת הסיפוק שאני מרגיש לאחר שדיברתי עם לוחם שפעל בהצלחה באירוע רפואי והציל חיי אדם. משמעות התפקיד היא מטורפת ומספקת ברמות, כמתנדב לא חשבתי שאצליח להגיע למקום כל כך משמעותי ומעניין בצה"ל".

"בחרתי להיות פה"

"אתחיל מזה שהיה לי ברור שאתגייס על אף הפטור. חשוב לי שמתנדבים ידעו שהתפקידים המוצעים להם מיוחדים במינם. אני אישית חושב שההזדמנות לשרת כמתנדב בצה״ל יוצרת תחושה של שירות משמעותי יותר כי בחרת להיות פה".

ממני אליכם

"השירות הצבאי זימן לי כמו לרובנו המון מכשולים ורגעים מורכבים, אך יחד עם זאת אין מאושר ממני שזכיתי להתפתח ולצמוח במקום שבו צומחים בין הלוחמים הטובים ביותר שיש לצה"ל. באתי לתרום למדינה וקיבלתי הרבה יותר ממה שחשבתי. מודה על הזכות״, מסיים את מילותיו בחיוך.

רוצים לדעת יותר על הליך ההתנדבות? היכנסו לכתבה

 

למידע המלא על מוחזרי שירות היכנסו לכתבה

 

 

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאפס למאה
האריות הלוחמות