יחידת דובדבן

לוחם

יחידת קומנדו

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: סברינה סטרחוב


חולמים לשרת ביחידה מובחרת בצה״ל? סמל ר׳, לוחם ביחידת דובדבן, מספר לנו על התפקיד המסווג ביחידה הסודית של צה״ל, על מבצעים שלקח בהם חלק, ההכשרה הארוכה שלוחם דובדבן עובר וכמובן מספר לנו מה עזר לו לעבור את הגיבושים הקשים ליחידה עוד לפני הגיוס. רוצים לדעת עוד? המשיכו לקרוא >

איך אתה זוכר את תהליך הגיבושים לפני הגיוס?

"גיבוש דובדבן הוא גיבוש מאוד אינטנסיבי וקשה, התאמנתי אליו הרבה והגעתי מוכן בעיקר בגלל הרצון שלי להצליח. אם יש לך את הרצון אתה תעשה הכל כדי לעבור אותו בהצלחה, ואתה לא תוותר או תפרוש.

אם אתה רוצה את זה אתה תסיים ראשון ותגיע הכי רחוק שאתה יכול בשביל המטרה שלך.

היה גיבוש מאוד קשה ואחרי שסיימתי אותו הבנתי ששום דבר לא יכול להפיל אותי או לעצור אותי כי עברתי הרגע גיבוש בין הקשים שיש בצה"ל, ואני רק מוכן ומחכה שיודיעו לי שעברתי ואני אתן את כל מה שיש לי במסלול" מספר ר׳ על ההרגשה שאחרי הגיבוש.

האם יש לך טיפ למלש"ב שמתכונן לגיבושים?

"הטיפ הכי חשוב הוא שקודם כל ירצה את זה בתוך תוכו, כי בסוף עם הרצון מגיע הכושר, והתזונה הנכונה, הרצון ללמוד, להבין ולהשתפר, ורק ככה עוברים את הגיבוש, מי שאין לו רצון לא יכול להגיע ליחידה מובחרת. אז שקודם כל ירצה את זה באמת".

איך נראית ההכשרה?

"ההכשרה מתחילה מארבעה חודשים בבא"ח צנחנים. טירונות קרבית כמו של כל לוחם צנחנים או לוחם בגדוד, לאחר מכן עוברים להכשרה בבית הספר לקומנדו, ושם עוברים מסלול של לוחם קומנדו. בארבעת החודשים האחרונים אתה עובר הכשרה ייעודית ללוחם דובדבן.

הדבר הכי מאתגר שהיה לי בהכשרה נקרא "שבוע מתגלגל".

בשבוע הזה אתה בעצם מתנסה בכל מה שלמדת בבית ספר לקומנדו, ומראה את כל היכולות שלך.

השבוע הזה הוא מאוד מורכב, הולכים יותר ממאה קילומטר, אוכלים וישנים בשעות מוגדרות. בסוף מטרת השבוע היא להוציא מלוחם כמה שיותר, וזה היה מאוד מאתגר.

 מה שהחזיק אותי לאורך השבוע הזה אלו המחשבות שאני מגשים את החלום, 

משיג את המטרה שבוערת בי מתוך אמונה אמיתית להגן ולתרום כמה שיותר על מדינת ישראל. זה מה שנתן לי את היכולת לא לוותר בסופו של דבר.

מה התפקיד שלך?

"אני האדם שנכנס ראשון במהלך סריקה. זה תפקיד שדורש יכולות מאוד גבוהות, אתה מקבל תמונת מצב ומבין מאוד מהר מה אתה צריך לעשות.

אתה האדם שנחשף ראשון ויש לזה המון אחריות, זה מצריך המון חשיבה והמון הבנה על האירוע. אתה זה שמחליט מה יהיה הכי נכון לעשות בצעד הבא. כמובן שכל זה קורה בשיתוף פעולה עם אנשים נוספים" משתף ר׳ מה תפקידו בחולייה.

מה הדבר הכי משוגע שעשית?

"המבצע הראשון שלי. למה זה היה כל כך משוגע? כי בשלב הזה הבנתי באמת מה זה להיות לוחם דובדבן וכמה זה משוגע להיות יום אחד במבצע ויום אחרי לאכול בבית עם המשפחה כשאף אחד לא יודע מה עשית, ובאיזה סיכון היית כשסיכלת פיגוע שהיה יכול לקרות בלילה שלפני. בפעילות הראשונה שלי הבנתי מה זה אומר להיות לוחם דובדבן ולאיזו דרך אני נכנס" מספר ר׳ על ההרגשה שלו כלוחם דובדבן.

איך אתה מרגיש שהשתנית מרגע הגיוס שלך ועד עכשיו בזכות התפקיד?

״אני מרגיש שאני הגרסה המשופרת של עצמי, בתפקיד אתה כל הזמן מגלה על עצמך דברים חדשים, מגיע לנקודות קצה וברגעים האלה אתה אומר לעצמך - ואו, אם אני יכול להגיע לשם אז מה יכול לעצור אותי. ככה אתה משתפר ועולה יותר ויותר ביכולות שלך. חד משמעית אני מרגיש שאני הגרסה המשופרת של עצמי״.

אתה מסתכל על עצמך מהצד כלוחם ביחידה, ומה אתה חושב?

״בסוף אני מסתכל כל יום על כל לוחמי דובדבן שאיתי ביחידה ואני באמת גאה בכל אחד ואחד מהם, כי הם כולם מסכנים את החיים שלהם לטובת אזרחי מדינת ישראל כדי שהם יחיו בשקט ובשלום. לוחם דובדבן רוצה לתת מעצמו כמה שיותר וזה מיוחד בעיניי. כשאני מסתכל עליהם אני באמת גאה בהם ושמח לדעת שיש אנשים כאלה במדינה שלנו״.

ולסיום, איך זה באמת מרגיש להיות לוחם ביחידת דובדבן?

״אתה מרגיש את הגאווה והיא בלתי פוסקת. אתה מסתכל על עצמך עם הנשק, עם המדים, כומתה וסיכת סוף מסלול של לוחם דובדבן, ויודע שכל דבר שיש לך על המדים מראה משהו שעברת. זה לחזור הביתה עם תחושת ניצחון שבאמת השגת את מה שרצית - להיות לוחם דובדבן״ משתף ר׳ בחיוך.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

דוקטור, תצילי אותי!
״בחרתי לשרת״