חיל התותחנים

טור אישי

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: איתמר אביב

מערכת אתר מתגיסיים


"כבר בטירונות הבנתי שמה שאומרים על תותחנים, כל הסטיגמות, בכלל לא נכונות", שגיא שוורץ וסער נירן, מפקדי צוות בתותחנים, משתפים בחוויות ובאתגרים מהשירות >

נתחיל מההתחלה

"כשהגעתי לשיבטה בפעם הראשונה הייתי בשוק" נזכר סמל שגיא שוורץ, מפקד צוות בתותחנים, ביום הראשון שלו בצה"ל. "התחלתי טירונות של ארבעה חודשים שרובה הייתה בשטח, עם המון מטווחים ועם המון חומר מקצועי. איך שהסתיימה הטירונות התחלתי ארבעה חודשים של אימון מתקדם בבקעת הירדן (המיקום משתנה בהתאם לגדוד), שם עברנו הכשרה מקצועית על ה-MLRS, מערכת לשיגור רקטות.

"אני זוכר שהסבירו לנו בפעם הראשונה מה זה אומר לתפוס קו - לשמור באזורים שונים כחלק מפעילות הביטחון השוטף", מסביר שגיא. "והאמת - הופתעתי משיבטה לטובה. האוכל טעים, המגורים לא רעים ועכשיו אפילו בונים מגורים חדשים טובים יותר. המקום בפיתוח כל הזמן, בקרוב יפתח אצלנו מטבח חדש".

לוחמי תותחנים יושבים על רכב קרבי

"לא תמיד רציתי להיות בתותחנים", חושף סמ"ר סער נירן, היום מפקד צוות בתותחנים. "כבר בטירונות הבנתי שמה שאומרים על תותחנים, כל הסטיגמות, בכלל לא נכונות. המפקדים גרמו לי להבין את חשיבות החיל, העלו לי את המוטיבציה והסבירו לי שבמלחמה יש לנו תפקיד מרכזי. בלי כוח אש ובלי ארטילריה אף אחד מהכוחות לא ייכנס לשטח האויב. יש פעולות רבות במערכה שאי אפשר לבצע בלי כוחות תותחנים, וזה די מטורף".

לשאוף גבוה

"התגייסתי בשאיפה להגיע כמה שיותר גבוה", מספר סמ"ר סער, "כשהפכתי למפקד הבנתי שכל דבר קטן שאנחנו עושים הוא בעל חשיבות. בתור מפקד טירונים אתה מכשיר את הדור הבא של הלוחמים, אתה חייב להכין אותם ללחצים של זמן מלחמה, לעלות מהר על מדים ולתת להם כלים להתמודד עם סיטואציות שהם לא היו בהן קודם. בתור מפקד נחשפתי להרבה דברים שלא חשבתי שאיחשף אליהם בכלל כמו פעילויות מבצעיות באיו"ש. אני מרגיש שתרמתי הרבה".

המקצועיות, החברה, ההכשרה וכל מה שמרכיב את היותי לוחם ומפקד, זה מה שעשה לי את השירות בחיל התותחנים

"השתתפנו בהרבה מעצרים והפרות סדר", משתף סמל שגיא, "התמודדנו עם הרבה דברים מאתגרים, חשוב לי שתדעו שצורם לי לשמוע את כל הסטיגמות על החיל. אנשים חושבים שחיל התותחנים לא מספיק קרבי. מה שלא כולם מבינים זה שהחיל שלנו קרבי בדיוק כמו חיל אחר, בנוסף לתפקידים הייחודיים לחיל שלנו אנחנו משתתפים בפעולות הביטחון השוטף ו"תופסים קווים" באזור יהודה ושומרון. התפקיד הזה, החיל הזה, משמעותי בטירוף!"

"אני זוכר את ההפרת סדר הראשונת שלי אליה נקראתי לפיזור התקהלות אזרחים", חולק סמ"ר סער את חוויתו. "בפעם הראשונה הייתי צריך להתמודד עם סיטואציה כזו ולקבל החלטות בזמן לחץ. כל דבר כזה מחשל אותך ומלמד אותך איך להתמודד עם סיטואציות מורכבות. הפכתי להרבה יותר מקצועי בחומר עם הזמן".

"החברים שמשרתים איתי הופכים את השירות הזה למדהים", מסכם סמל שגיא, "מגיעים לכאן אנשים שעשו תואר, למדו באוניברסיטה, כאלה שבאו מרקע קשה, עשו דרך בחיים שלהם והשתתפו בפרויקטים וכל אלה הגיעו לחיל התותחנים. יש כאן אנשים מדהימים, מיוחדים, מעניינים שלא יכולתי לפגוש בשום מקום אחר. המקצועיות, החברה, ההכשרה וכל מה שמרכיב את היותי לוחם ומפקד, זה מה שעשה לי את השירות בחיל התותחנים, וזאת חוויה שאי אפשר לקחת ממני".

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

חוד החנית: טור של לוחם הנדסה קרבית
המרגלים של צה"ל: הצצה ללוחמי האיסוף הקרבי