חיל המודיעין

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: חן גל

מערכת אתר מתגייסים


בני הזוג חושדים בכם, אתם מסננים בקשות בפייסבוק, וכל הזמן בתחרות עם החברים – מי חתום על יותר שו"סים. התפקידים המסווגים בצבא אומנם שונים זה מזה ומגוונים מאוד, ובכל זאת, אפשר למצוא כמה נקודות דמיון ביניהם. 10 סימנים שיש לכם תפקיד מסווג

 1. לא מגלה לחברה איפה אתה

  אתה בתרגיל בסופ"ש והחברה רוצה לדעת איפה אתה ומתי אתם נפגשים. אתה אומר לה "אני בצבא", אבל זה רק גורם לה לחשוד -  כי אתה בכלל עושה יומיות. היא מקשה ורוצה לשמוע ממך קצת חוויות, אבל אסור לך לספר לה כלום, אז אתה מתחיל לגמגם. בקיצור, יש לך אולי סיווג ביטחוני גבוה, אבל כבר אין לך חברה.
 2. "תהיה מלחמה בקרוב?"

  זה קורה כמעט תמיד: שמועות בין החברים על התחממות בצפון או על פעילות מבצעית בדרום. אתה יודע בוודאות שכל מה שהם מדברים עליו פשוט לא נכון, אבל לא יכול להגיד כלום - אז אתה שותק וממשיך לשמוע את השטויות שלהם. מבאס.
 3. "לא יכול להגיד לך, אחי" 

  סוף השבוע מגיע ואתם יוצאים לבלות. נדמה שלא משנה מה יקרה, תמיד תגיעו בסופו של דבר לדבר על הצבא. החברים הלוחמים מתגאים בחוויות מתרגילים בשטח, החברים בתפקידים עורפיים מספרים על הבדיחות הפרטיות עם החבר'ה במשרד, ורק אתם שומרים על דום שתיקה ולא יכולים לספר כלום כי הכל מכיל חומר מסווג.
 4. האזנות סתר 

  אתם יודעים שלצה"ל יש את היכולת לשמוע ולדעת הכול, ועכשיו אתם קצת מתביישים לדבר על כל מיני דברים בטלפון עם אמא או עם בני הזוג. אתם מודעים לכך שזה בעיקר בראש שלכם, אבל למרות זאת פתאום מרגישים קצת פחות בנוח לשתף אחרים בצרות שלכם.
 5. מי שומר הכי הרבה סודות?

   משמעות הקיצור "שו"ס" היא "שומר סוד". אם לא ידעתם את זה אז כנראה שאתם לא משרתים בתפקיד מסווג. מבצעי התפקידים המסווגים בצה"ל חותמים על מסמך שו"ס, מסמך בעל תוקף משפטי בו אתם מצהירים שלא תעשו במידע המסווג אף שימוש שאינו צבאי, כפי שנתבקשתם. יש לך עוד חברים עם תפקיד מסווגים? סביר להניח שכבר עשיתם ביניכם תחרות מי חתום על יותר שו"סים.
  חייל מסתכל בכוונת של הרובה במצב שכיבה בשדה
 6. "למה הוא הציע לי חברות?"

  אתם מצמצמים את החשיפה ברשתות החברתיות. הסטטוס האחרון שלכם בפייסבוק הוא מיום הגיוס, אתם לא שולחים כבר תמונות בוואטסאפ, ואפילו דאגתם לשנות את הכינוי ב-icq. פתאום גם כל מי ששולח לכם הצעת חברות נראה כמו פרופיל פיקטיבי, ולכן אתם עורכים עליו תחקיר ביטחוני לפני שאתם מאשרים, גם אם זו סתם דודה סימה.
 7.  אני לא זמין, אני לא פנוי

  אתה משרתים ועובדים במקומות סודיים, שבהם גם ככה אין קליטה, ולמרות זאת צריכים לשים את הנייד על מצב "טיסה". אפילו 'סלפי' אי אפשר לצלם, כי שמים לכם מדבקה על המצלמה הקדמית והאחורית בנייד. ועוד לא דיברנו על הפחד בכל פעם שאתם חייבים להשאיר את הנייד מחוץ לחדר והחשש שהוא לא יהיה שם כשתחזרו.
 8. להרגיש בין ג'יימס בונד ל"שמינייה"

  תמיד ראיתם וחלמתם על איך זה קורה בסרטים ובסדרות, ופתאום עכשיו זה אמיתי- אתם שומרי סוד ושומרים על המדינה שלכם.
 9. מדוגם על אזרחי

  אתם עוברים ליד שוטר צבאי בדרך לבסיס, נבהלים ובודקים מיד אם הכל תקני ואם אתם מדוגמים. שנייה, אתם בכלל על אזרחי... אבל משום מה זה עדיין לא הופך את העסק לפחות מלחיץ.
 10. חשיפת פרטים

  אתם מזמינים אוכל וכבר נכנסתם לאווירת החשאיות, אז על הדרך מוסרים שם אחר למלצר. ת'כלס זה בכלל לא בגלל שיש לכם תפקיד מסווג. תגידו את האמת: אתם פשוט מתביישים שהזמנתם סנדוויץ' אנשובי.

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

4 טיפים לכושר קרבי לקראת הגיוס
מה הדיבור: הסלנג של חיל האוויר