מסלולים ייחודיים

טירונות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


בסיס חוות השומר הוא בסיס טירונות ששם לעצמו למטרה את קידום האוכלוסיות השונות בצה"ל ואחראי בין היתר גם על הקמת מערך המקא"ם בצה"ל - מרכז לקידום אוכלוסיות מיוחדות. הבסיס שוכן בגליל התחתון ומכשיר את החיילים בו לרמת רובאות 02 לשירות ביחידות עורפיות וקדמיות

מסלול הטירונות בחוות השומר נמשך כ-12 שבועות והסגל בו מורכב ממש"קיות הו"ד (הוראה והדרכה) וממפקדי כיתות. הטירונות נועדה להכין את החיילים לשירות הצבאי על ידי חיזוק ופיתוח מסוגלות להתמודד עם קשיים מנטליים ופיזיים.

על שלט הכניסה בבסיס נכתב "בזכות האמונה באדם", ואכן המפקדים בו שמים דגש על קשר, גם לאחר הטירונות ולאורך כל השירות הצבאי, עם כל חייל וחייל, הערכה ופרגון, מתן ביטוי לכישוריו של החייל ולתרומתו למסגרת.

מי הם חיילי המקא"ם?

נערי מקא"ם הם חיילים אשר במהלך הצו הראשון, הריאיון האישי עם המאבחנת הפסיכוטכנית או תחנת אימות הנתונים אובחנו כבעלי קה"ס - קשיי הסתגלות. גם חיילים שלא צלחו את הצו הראשון ונקבעו להם נתונים נמוכים נחשבים כנערי מקא"ם וצה"ל מעניק להם מסגרת של טירונות תומכת ומותאמת.

ההחלטה על הגדרת נער כחייל מקא"ם נעשית רק לאחר ביקור בית של מפקדים מבסיס חוות השומר, בו ניתן למתגייס ולמשפחתו כל המידע לו הם זקוקים לקראת תחילת שלב האימון הבסיסי.

טירונים זוחלים על האדמה

מה מחכה לי בטירונות בחוות השומר?

הטירונות בבסיס חוות השומר נמשכת כ-12 שבועות המחולקים לארבעה שלבים עיקריים: עשרת ימי קליטה, תכני טירונות בסיסיים, הכנה לשירות ופרק סיכום.

במהלך 12 השבועות של ההכשרה הבסיסית עוברים הטירונים גם תכני העשרה בנושאים שונים ומגוונים: גישות נכונות לחיים, כלים להתמודדות עם המסגרת הצבאית, שיעורי חינוך ומלחמות ישראל, מסעות וטיולים ברחבי הארץ, שיחות אישיות עם המפקדים ואפילו ערבי תרבות.

מה מחכה לי בסיום הטירונות?

לאחר סיום הטירונות בחוות השומר קיימות שלוש אפשרויות עיקריות לשיבוץ:

  1. שיבוץ באופן ישיר, בהתחשבות ברצון החייל, בהחלטת מפקד ובצרכי הצבא.
  2. שיבוץ לאחר מעבר הכשרה מקצועית לתפקיד הדורש קורס - החייל ירכוש מקצוע בו יוכל לשרת באופן אפקטיבי ומשמעותי.
  3. שירות קרבי - במידה והחייל בעל מוטיבציה, יכולת והשתתף באופן סדיר בתכנית "קרביים" בבסיס, ישובץ בתפקיד קרבי בהמלצת מפקדיו.

לאחר השיבוץ מתחיל החייל את השירות הסדיר שלו, במהלכו הוא נשאר בקשר אישי עם מפקדו הישיר מהטירונות.

מהן אפשרויות הקידום שלי?

בעקבות הטירונות ב"חוות השומר" ניתן להשתבץ במגוון רחב של תפקידים, עורפיים וקרביים כאחד. בנוסף, יוכלו החיילים לשרת בתפקידי קבע וקצונה בהתאם לעמידה בתנאים שונים.

קצונה - חייל מקא"ם הרוצה לצאת לקצונה יוכל לעשות זאת לאחר קבלת המלצה ממפקדו הישיר, ממפקד בכיר בדרגת סגן אלוף ומעלה ובהמלצת משק"ית מקא"ם. לאחר קבלת ההמלצות ייפגש החייל עם קצין מיון מקא"ם ועם קבלת אישור גם ממנו ימשיך בהליך הקצונה הרגיל.

קבע - חייל מקא"ם המעוניין לחתום קבע יעשה זאת במסגרת הליך זהה לכל חייל רגיל.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מה ההבדל בין טירונות 02 לטירונות 05?
5 טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם הקשיים בטירונות