בט"ר ניצנים

טירונות

טירונות 02

מפקדים

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: ליהי פאר מוסקוביץ'

מערכת אתר מתגייסים


חוששים מהשינה באוהלים? רוצים לדעת האם יהיו הקפצות בלילה או איך השגרה החדשה שלכם תראה? ניצנים - שום דבר הוא לא כמו שאתם חושבים! היכנסו וקראו עוד על החוויה שלי בבסיס הטירונות ניצנים >>

הטירונות החלה, ואיתה הציפיות והחששות. ברקע קולות האנשים שאומרים שזו התקופה הטובה בחייהם, ומנגד אלו שטענו שספירה לאחור תמיד עוזרת להעביר את הזמן מהר יותר. אני ליהי, את הטירונות שלי סיימתי לאחרונה, ואני כאן כדי לנפץ לכם סטיגמות על בסיס הטירונות ניצנים . 

"נוסעים לניצנים. בבקשה הכניסו טלפונים, אני באה לבדוק אתכן", המפקדת הודיעה בקול רם על האוטובוס ביציאה מבסיס תל השומר. באותה השנייה חרב עולמי, ובדיעבד - זה היה לגמרי לחינם.

התחלנו את הטירונות, מחלקה של בנות זרות אחת לשנייה, שהולכות להיות מש"קיות, כאלו בשירות משרד הביטחון ומספר בנות בתחום הדוברות, כולנו מבוהלות וחוששות כאחד.

 

בוקר טוב בט"ר (בסיס טירונות) ניצנים!

שעת ההשכמה היא בדרך כלל בשעה 7 - 6 בבוקר, כאשר חצי שעה אחר כך, תצטרכו להעמד בח' או בשני טורים במקום שהמפקדים יגדירו מראש. יודעים שלוקח לכם יותר מחצי שעה להתארגן? קומו מוקדם יותר!

אתם תשמעו את המשפט הזה הרבה, אבל - זמנים לפני משימות! 

בימי מטווחים, ימים בהם תצטרכו להעמיס ציוד עבור אותו היום, וגם לבנות את המטווח עצמו - תתכוננו לקום מוקדם. בימים אלו, תהיה מחלקה ש'תמשוך' את ארוחת הבוקר לאזור הפלוגה, ושם תאכלו את ארוחת הבוקר שלכם. יום המטווחים הוא יום עמוס וארוך (אבל נחמד מאוד!!) - חשוב שתאכלו! 

גם בימי תורנות המטבח - ההשכמה מוקדמת. בימים אלו אתם תהיו אחראים להעמיד את הארוחות למען חיילי, עובדי וקציני הבט"ר. לעומת איך שזה נשמע, חוויות התורנות שלי הייתה מלאה ברגעים מצחיקים. בדיעבד, היה כיף! 

את הבוקר תתחילו בח' מחלקתית או צוותית, בה המפקדים ישאלו על אירועים חריגים שהיו במהלך הלילה. המפקדים יצפו למצ"ל (מצבת לוחמים, אשר מפרטת את כמות החיילים הנוכחים בח' - מומלץ להתעדכן בכל הקיצורים הצבאיים בכתבת הסלנג הצבאי!) אותו יגיש החייל שעומד בימין קיצון. 

לאחר מכן יפתחו לכם את זמני ארוחת הבוקר.

 

הקפצה!! הקפצה!!

בניגוד למה שתמצאו ברחבי האינטרנט, הקפצות במהלך הלילות בבסיס לא היו לנו. בימים הראשונים תעברו תדרוך אודות נהלי הבטיחות במהלך שריפה ועל ההתנהלות הנכונה בזמן אזעקת צבע אדום.

הכל כדי שבמקרה סכנה - תדעו כיצד לפעול.

אבל הכל בינינו כמובן… תראו מופתעים!

 

יום בחיי טירון 02:

במהלך הטירונות, תעברו שיעורים בתחומים שונים, לדוגמה - עזרה ראשונה, קליעה ונשק, ערכי צה"ל ועוד. השיעורים מתבצעים בהרכב מחלקתי או צוותי, ולמפקדים חשוב לדעת שאתם מבינים.

בסוף הטירונות תעברו מבחן על כל החומר העיוני והמעשי שלמדתם לאורך הטירונות. אל תפחדו לשאול שאלות! המפקדים ישמחו לענות על כל שאלה בנושא.

 

כן המפקד!

לא אשקר, המעבר בין האזרחות למסגרת הצבאית הוא לא פשוט. הצבא הוא מסגרת היררכית, לכן הפנייה, כטירונים למפקדים, היא שונה מפנייה לחברים. למפקדים לא נקרא בשמם, אלא נפנה אליהם על פי תפקידם: המפקד/ המ"מ (מפקד המחלקה)/ המ"פ (מפקד הפלוגה)/ הסמלת, וכן הלאה. היזהרו מלקרוא למפקדים בשמם הפרטי. מניסיון, הם לא יאהבו את זה...

 

זמנים לפני משימות:

את המשפט הזה תשמעו לא מעט פעמים.

משמעותו: זמני המשימה חשובים יותר מתוכן המשימה. כלומר, עליכם לעמוד בזמנים גם אם לא סיימתם אותה. המפקדים יתרגלו איתכם הארכות זמנים לאורך הטירונות, כך שבסוף הטירונות, עם כמות הארכות נכבדת, אכן תוכלו לסיים את המשימה לפני תום הזמן.  

 

 

האוהלים:

נושא עיקרי שעוסקים בו לא מעט טרם הגיוס לבט"ר ניצנים הוא כמובן נושא הלינה באוהלים.

בתור אחת שלא ישנה באוהל מימיה, אני יכולה לומר שזו חוויה בלתי נשכחת. השינה נעשית בדרך כלל בהרכב הצוותי שלכם, 8-10 חיילים באוהל, ואין דבר מגבש מזה. 

על אף העובדה שלא תישנו תחת מבנה, אתם תהנו מהמון חוויות בלתי נשכחות עם החברים מהאוהל.

אם דאגתם מהמרחק למבנה השירותים והמקלחת - הם ממש נמצאים במתחם הפלוגה, בקרבת האוהלים. למרות החששות, אני יכולה למנות אינספור חוויות כיפיות עם הבנות שישנו איתי באוהל.

 

הקשב המפקד!

המפקדים הם הראשונים שיקלטו אתכם בעת הגעתכם לבט"ר. בקשיחות ובהקפדה יתרה ידרשו מכם לבצע פעולות שונות כמו לסדר את האוהלים, להעמד בח' ועוד.

אל תשכחו שמאחורי החזות הקשוחה שלהם - עומדים בני אדם, שעברו טירונות בדיוק כמוכם, חוו את אותם הקשיים שלכם, ושמחו באותם הרגעים כמוכם.

אל תפחדו לשתף אותם. הם פה עבורכם להכל.

 

חברים לחיים:

אם אתוודה, נכנסתי לטירונות במטרה לסיים אותה כמה שיותר מהר, ובכלל לא במטרה של רקימת קשרים משמעותיים עם אנשים, או יצירת חוויות חדשות. מה שנקרא: ח"ל (חייב לעבור). במהלך תקופת הטירונות, יצרתי אינספור קשרים עם בנות שהיו איתי במחלקה ובפלוגה. מניסיון, אתם תעברו כל כך הרבה חוויות טובות וגם לא פשוטות יחד, שקשה שלא להתחבר אחת לשנייה.

קשה לי להאמין שבנות שעד  לא מזמן היו זרות לי, כעת החברות הכי טובות שלי. אבל אחרי הכל - ישנו יחד במשך שלושה שבועות, סגרנו שבת יחד, חלקנו אוכל ובדיחות, וגם… קיבלנו על הראש יחד.

איך אפשר שלא להתחבר אחרי הכל?

 

טיפים ממני אליכם/ן:

בהיבט הפרקטי, הקפידו להביא את הציוד הנדרש! בשעות הט"ש (טרום שינה), אוזניות יעזרו לכם אם תרצו לדבר עם חברים ומשפחה, או סתם אם תרצו לשמוע קצת מוזיקה.

בנוסף, מצרך מרשימת הציוד שלא הייתי מוותרת עליו הוא כפכפים! הכפכפים לא ישמשו אתכם רק למקלחת, אלא גם בשעות הט"ש תוכלו לנוע ברחבי הפלוגה איתם, ולא עם נעלי הצבא.

ברמה הרגשית, טירונות היא לא תקופה פשוטה; בין אם זה המרחק מהבית, התנאים הלא מוכרים או המסגרת הצבאית. השתדלו לא לקחת ללב, ולא להתרגש אם צועקים עליכם או בסביבתכם. חוסן נפשי הוא מצרך הכרחי לחיים, והטירונות חד משמעית חישלה אותי, והוציאה בי חוזקות שלא הכרתי. למרות הדמעות הרבות, הרווחתי חברות לחיים, למדתי לירות ברובה (שזה די מגניב! מתי תהיה לכם הזדמנות לירות ב- m16?), וגם לא מעט שיעורים חשובים בעזרה ראשונה וביחסי אנוש.

 

מאחלת לכם גיוס קל ונעים! קטן עליכם!

 

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

הטירונות בבט"ר ניצנים - לא מה שחשבתם
השבת הראשונה בצה"ל!