מחנה 80

בט"ר דותן

פיקוד

מ"כ

טירונות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: נועה ריינה

מערכת אתר מתגייסים


"להיות מ"פ בטירונות זאת חוויה מאתגרת. במהלך השירות אתה עוסק בפיקוד, הדרכה, משמעת, נשק, עזרה ראשונה וכושר גופני תוך כדי שילוב אחראיות אישית על הטירונים והסגל בפלוגה בכל הליך הטירונות״. סגן דניאל בן אבו, מפקדת פלוגה במחנה 80 (בט"ר דותן) ומפקדת כיתת טירונים בעבר מספרת על הטירונות מזווית קצת אחרת

"עוד כמלש"בית רציתי להיות מפקדת כיתת טירונים (מ"כית). כשהתגייסתי הגעתי לקורס מ"כים של מערך מגל - חוויה מטורפת של כמה חודשים. כשהגעתי לכאן, למחנה 80, הייתי מ"כית במשך 3 מחזורים ולאחר מכן יצאתי לקצונה. בתור קצינה שירתי כמפקדת מחלקה (מ״מ) כשנה, אחר-כך כסגנית מפקדת פלוגה (סמ״פ) בדרגת סגן וכיום אני מפקדת פלוגה".

מ-7 בבוקר עד 12 בלילה - תפקיד המ"פ

"כמפקדת פלוגה (מ״פ) אני דואגת לסגל ולטירונים בפלוגה שלי. התפקיד מצריך ממני לקום בסביבות השעה 7 בבוקר וללכת לישון בסביבות 12 בלילה. כל היום עוסק בחיילים - שיעורים מקצועיים, מענה אישי, רפואי וגם עזרה בתנאי שירות", סגן דניאל מציגה את יומה העמוס ומוסיפה, "התפקיד לא תמיד קל. לפעמים אני יכולה לשבת עם מ"כ בסגל שלי והוא ישתף אותי בבעיות שלו בבית. שבוע אחרי הוא יפתח מחזור עם טירונים חדשים ואני אעזור לו להתמודד".

סלפי של מפקדת הפלוגה עם חברה

"יש לי גם המון אתגרים אישיים. עברתי שירות שכולל יציאות הביתה רק בימי שישי, הגעה מוקדמת בימי ראשון והמון סגירות של שבתות, אך הסגל משמש עבורי עמוד תומך - יש ימים שאני באה לפה ואומרת לעצמי, 'קשה לי', 'אני לא מצליחה' ותמיד יש סביבי אנשים שיתמכו בי. אני יכולה להגיד בוודאות שהסיפוק והקשר הקרוב עם הטירונים מתעלים על האתגרים. אני שלמה עם השירות שלי כי אני יודעת כמה עשיתי וכמה השפעתי".

אני שלמה עם השירות שלי כי אני יודעת כמה עשיתי וכמה השפעתי

דמות המפקד משפיעה גם על האישיות, כך מספרת סגן דניאל, "אם אני מסתכלת על זה בפן המקצועי, צורת החשיבה שלי השתנתה המון - פתאום הבנתי שאני צריכה לדעת הכל, כי רואים אותי כ"המפקדת", לכן אין מצב שישאלו אותי שאלה ולא אדע. אני חושבת שבכל תפקיד שעברתי, גיליתי משהו חדש על עצמי. הפכתי לבן אדם יותר סבלן, קשוב ומכיל, הבנתי שסומכים על כל מילה שאני אומרת ולמדתי לקחת דברים בפרופורציות. הבנתי שאני חייבת להנות מכל רגע, להרגיש שאני משפיעה ולתת את כל כולי.

אין יותר "הקשב המפקד"

מפקדים בטירונות אחראים לסייע לטירונים להתרגל למסגרת הצבאית שחדשה להם, "פעם הטירונות התרכזה מאוד סביב משמעת, אני יכולה להגיד שהתפיסה שלי היא אחרת. הנערים שמגיעים לכאן הם עצמאיים ואנחנו יכולים לסמוך עליהם. אני מעדיפה שבמקום לפנות אלי ב-'הקשב המפקד', יגידו 'המפקדת דניאל'. חשוב לי לשמור על קשר אישי עם הטירונים ולהעניק להם נחיתה רכה למערכת הצבאית".

צוות מפקדי הפלוגהאני חושבת שבכל תפקיד שעברתי, גיליתי משהו חדש על עצמי. הפכתי לבן אדם יותר סבלן, קשוב ומכיל, הבנתי שסומכים על כל מילה שאני אומרת ולמדתי לקחת דברים בפרופורציות. הבנתי שאני חייבת להנות מכל רגע, להרגיש שאני משפיעה ולתת את כל כולי. להיות מ"פ בטירונות זאת חוויה מאתגרת אבל אני שמחה מאד על הדרך שעברתי.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

כל התשובות לשאלות על הטירונות
5 דברים שלא ידעתם על מחנה 80