טירונות

יום הגיוס

שאלות על הגיוס

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דנאל שווץ

מערכת אתר מתגייסים


מה עושים כשלא מרגישים טוב ביום שבת בערב? אילו תכשיטים מותר לשים בצבא? אפשר לנסוע בתחבורה ציבורית חינם בלי מדים? האם ההורים יכולים לבוא לבקר בשבת? אתם שואלים - אנחנו עונים

אם אני סוגר שבת יוכלו לבוא לבקר אותי?

אם אתם עוברים טירונות כלל צה"לית (טירונות 02) אז כנראה שברוב המקרים ההורים לא יוכלו לבקר אתכם משום שמדובר בהכשרה קצרה יחסית. לעומת זאת, ישנם בסיסים עם הכשרות ארוכות יותר המאפשרים זאת.​

באיזה יום יוצאים הביתה בהכשרה?

לרוב יוצאים הביתה בימי שישי בבוקר וזאת כמובן במידה שלא סוגרים שבת באותו השבוע. 

אפשר להביא אוכל מהבית?

מותר, כל עוד האוכל כשר ואינו מצריך קירור.​

אם הבית שלי קרוב לבסיס, אוכל לישון בו?

לא.​ כלל החיילים בטירונות ישנים במהלך ההכשרה בבסיס. גם אם בידיכם זכאות להקלות בתנאי השירות, לא תוכלו לממש אותן עד לשירות הסדיר, אך מפקדיכם יוכלו להתחשב בהתאם.

במידה ואני חש ברע במהלך הסופ"ש, מה עליי לעשות?

אם במהלך סוף השבוע תחושו ברע, תצטרכו לעדכן את המפקד או המפקדת האישיים שלכם ולגשת לסניף הקרוב של ביקור רופא.​ הרופא במרפאה יעניק לכם טיפול ראשוני, יפנה אותכם להמשך בדיקות על פי מידת הצורך וייתן לכם הקלות בהתאם לימים הבאים בבסיס או ימי מחלה (ימי ג') למנוחה בבית.

האם מותר לשים תכשיטים בצבא?

בנות רשאיות לענוד שתי טבעות על עשר אצבעות, שרשרת שהתליון שלה לא גדול יותר מהקוטר של חצי שקל, צמיד אחד ועגילים שלא עוברים את התנוך.​ גברים נשואים רשאיים לענוד טבעת נישואין. למידע נוסף

מהי פלוגה?

פלוגה מורכבת ממספר מחלקות, לרוב בין שלוש לארבע, ונמצאת תחת פיקוד מ"פ (מפקד פלוגה). לכל מחלקה יש מ"מ (מפקד מחלקה) ובתוך כל מחלקה יש מספר כיתות/צוותים, כאשר לכל כיתה יש מ"כ (מפקד כיתה).

לוחמים במעגל

האם אפשר לנסוע בתחבורה ציבורית חינם כשאני לא על מדים?

חיילים שיש להם אישור מיוחד לנסיעות בתחבורה ציבורית בלבוש אזרחי יכולים לנסוע בכל יום, אך ניתן לנסוע בחינם בסופי השבוע. למידע נוסף

שוטרי מג"ב רשאים לנסוע בלבוש אזרחי בכל ימות השבוע, בהצגת תעודת שוטר. 

קרוב משפחה שלי מתחתן, האם אני יכול לצאת מהבסיס?

הפקודה קובעת שכל חייל זכאי לצאת לאירוע מדרגת קרבה ראשונה (הורים או אחים) וכל שאר המקרים נתונים לשיקול דעתו של המפקד.​ 

יש לי בעיות כלכליות בבית, אילו הקלות אוכל לקבל? 

אחת מהזכויות של כל חייל היא לראות מש"קית ת"ש פעמיים בשבוע. יש לפנות למפקדים האישיים ולפתוח בקשה לסיוע בתנאי השירות דרך מש"קית הת"ש.

איזה מדים אני אקבל בגיוס?

ביום הגיוס, תקבלו בתחנת האפסנאות בשרשרת החיול 3 זוגות מדי א' או 2 זוגות לחיילים בתפקידי לחימה, אשר מתחלקים לשני סוגים - מדי נשים לבנות בתפקידים עורפיים או מדי גברים לכל הבנים או לבנות בתפקידי לחימה ותומכי לחימה.

עם מדי ה-א' הולכים מחוץ לבסיס, אלו המדים היצוגיים של כל חייל, ואילו עם מדי ב' אשר תקבלו בטירונות, ניתן להסתובב אך ורק בשטח הבסיס. יציאה משטח הבסיס על מדי ב' ללא אישור אסורה.

מרגישים מוכנים? בהצלחה!

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

טירונות 02 - הסיפור האמיתי
טירונות מעיניים של מפקדת פלוגה