טירונות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דנאל שווץ

מערכת אתר מתגייסים


תגיות

אין ספק שבמסגרת הצבאית תידרשו להתרגל לתנאים חדשים שכנראה לא הכרתם, וכוללים בין היתר גם "לסגור שבת". אז מה זה בכלל אומר? כמה שבתות נשארים בטירונות? ומה מותר וכדאי לעשות כדי להעביר את הזמן בצורה המהנה ביותר? אנחנו פה כדי לעשות לכם סדר

"לסגור שבת" - את צמד המילים הזה סביר להניח ששמעתם לפחות פעם אחת עוד לפני שהתגייסתם. אז מה בעצם זה אומר? הכוונה ב"לסגור שבת" היא למעשה להישאר לישון בבסיס בסוף השבוע. כלומר, במקום לחזור הביתה ביום חמישי או שישי, את ליל שישי ושבת תעבירו בבסיס. לשם כך תתבקשו להביא ציוד שיספיק לכם לשבועיים, מכיוון שהפעם הבאה שתגיעו לביתכם תהיה רק בשבוע לאחר מכן.

 • כמה פעמים אסגור שבת במהלך הטירונות?

  כמות הפעמים בה תסגרו שבת בטירונות משתנה ותלויה ברמת הרובאות אליה תוכשרו. בהתאם לרמת הרובאות, ישתנה אורך הטירונות אותה תעברו, וכך גם מספר השבתות אותן תעבירו בבסיס. כך למשל, בטירונות רמה 02, שנמשכת בין 3 ל-5 שבועות, תסגרו בדרך כלל בין שבת אחת לשתיים.
 • האם אוכל שלא "לסגור שבת"?

  לא. ההישארות בבסיס לשבועיים היא אחד התכנים המרכזיים אותם יקנו לכם בהכשרה הראשונית בצה״ל. בין אם תשובצו בתפקיד עורפי ובין אם תהיו לוחמים – השבת תהווה חלק בלתי נפרד מהשגרה שלכם גם בשירות הסדיר, ועל כן חשוב להיות מוכנים. לעתים, אם תפספסו את סגירת השבת, אף לא תהיו מוכשרים בסוף הטירונות, פרט למקרים יוצאי דופן.
 • מה עושים במשך כל סוף השבוע?

  בסופי השבוע בכל בסיס, שלא בעת חירום, מוחל נוהל בשם "נוהל שבת". נוהל זה מכיל פקודות והגדרות שונות, אשר בין היתר אוסרות על פעילות שאינה קריטית בשבת, כמו אימוני ספורט, שיעורים עם המפקדים, מטווחים, מסדרי ניקיון, היצמדות ללו"ז, משפטים ועוד. הפעילויות היחידות שחיוניות עבור המשך תחזוקת הבסיס והנמצאים בו הן תורנות המטבח ועליות משמר (שמירות). נוסף לאלו, תעבוד גם המרפאה בשבת לטובת מקרי חירום בלבד.

מפקדים מסתכלים על טירונים

 • האם אוכל להקשיב למוזיקה או לדבר בטלפון הנייד בשבת?

  על אף שנאסרת כל פעילות קבוצתית בשבת, פעילות פרטית מתאפשרת כל עוד אינה פוגעת ברגשות אלו השומרים את השבת. כך למשל, אם תרצו ללכת ולשחק במגרש, לקרוא ספר או לראות סרט דרך המכשיר הסלולרי, איש לא יאסור זאת עליכם כל עוד הדבר ייעשה בהסכמת חבריכם לפלוגה. הקפידו לכבד את רגשות המאמינים, כך שאם למשל תחליטו להאזין למוזיקה בשבת, עשו זאת עם אוזניות.
 • אילו שירותי דת אוכל לקבל בתור אדם מאמין?

  בכל מחנה ישנו רב האחראי עליו ועל הפעלת בית הכנסת המקומי בבסיס. בשבת יתקיימו כלל התפילות המקובלות במסורת היהודית ולפעמים יעביר רב היחידה שיעורי תורה עבור כל מי שיחפוץ בכך. בנוסף לתפילות, תתקיים מדי ערב שישי ארוחה חגיגית שתכלול בין היתר קידוש כמיטב המסורת ובה יוכלו לקחת חלק כל הנוכחים בבסיס. כלל המטבחים בצה"ל כשרים והרבנות הצבאית היא זו שאחראית על כך, ולכן תוכלו להיות בטוחים שכל האוכל שתקבלו בשבת בושל וחומם על פי כל חוקי ההלכה והמסורת.
 • מתי הוריי יוכלו לבוא לבקר?

  בעיקרון, התשובה משתנה מבסיס לבסיס. ברוב הבסיסים מותרים הביקורים בשבת רק בעת השירות הסדיר ולא בטירונות או בהכשרות קצרות. למרות זאת, בבסיסים בהם הטירונות נמשכת זמן ארוך ומספר השבתות שבהן נשארים הטירונים בבסיס הוא גבוה יחסית - יתאפשרו ביקורי הורים.
 • מה אומר הביטוי "לקבל שבת"?

  על כל עבירה שתבצעו תעלו למשפט אצל גורם בכיר בבסיס. אחד העונשים שניתן לקבל על עבירות משמעת או הופעה ולבוש הוא סגירת שבת. אדם שנשפט בדין משמעתי וקיבל עונש של הישארות סוף שבוע בבסיס יאמר כי הוא "קיבל שבת". במקרים בהם תסגרו שבת יחד עם כלל הפלוגה כחלק מהכשרתכם, אין המקרה ייחשב כ"לקבל שבת".
 • איך אפשר להעביר את השבת בקלות?

  השבת היא הזדמנות מצוינת לנוח מהשבוע העמוס שעבר עליכם ולא להיות כפופים לאף לו"ז. פרט משמירות והגעה לארוחות – לא חלה עליכם אף חובה. את הזמן הפנוי שברשותכם תוכלו לנצל בשביל לבלות עם חבריכם לטירונות, לעשות את כל מה שלא הספקתם וכמובן להתכונן לשבוע החדש שבפתח.

אין ספק שהשבת היא חלק מאתגר ולא פשוט בטירונות. אומנם אתם רחוקים מהבית והחברים, אבל היו בטוחים כי השהייה בבסיס בשבת אינה קשה כפי שהיא נראית, ויכול להיות שבסופו של דבר תהיה אף החלק המהנה ביותר שתחוו בטירונות. זהו זמן מצוין לנוח ולהירגע, ולמרות הגעגועים - תראו שהיא תעבור מהר ובהנאה.

שבת שלום!

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

עיר הבה"דים
מה ההבדל בין טירונות 02 לטירונות 05?