טירונות

גיוס

חשוב לדעת

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דנאל שווץ

מערכת אתר מתגייסים


המסגרת הצבאית היא מסגרת ייחודית שלא דומה לחיים האזרחיים. רבים מהמתגייסים מגיעים אליה ללא כל הכנה מוקדמת, וכתוצאה מכך מוצאים את עצמם במצבים לא נעימים. אספנו עבורכם שישה כללים חשובים שעליכם להקפיד עליהם גם בטירונות ועל חלקם גם בשירות הסדיר מול המפקדים שלכם

 1. כן המפקד!

  מיד עם הגעתכם לצה"ל, יורו לכם המפקדים למלא אחר פקודות שונות, ואתם מצדכם תצטרכו למלא אחר כל אחת מהן, גם אם לפעמים לא תצליחו להבין את המטרה או את ההיגיון שמאחוריהן. בצעו את הפקודות והיו ממושמעים - כך תצליחו לעבור את הטירונות בקלות ולהימנע מעונשים.
 2. "שומע אחי"

  המפקד האישי שלכם, ובכלל כלל סגל המפקדים, מתוקף סמכותם וכחלק מהכשרתכם, ישמרו על מרחק פיקודי המכונה "דיסטנס". המרחק הפיקודי אומר למעשה שבין מפקד לפקוד, יישמר קשר מקצועי בלבד ובכל פנייה תפנו אליו ב"הקשב המפקד". הדיסטנס היא גם הסיבה שלא תוכלו לפנות אל המפקד כ"גבר" או "אחי".
 3. אל תשקרו

  אמינות מהווה את הסוד להצלחה בטירונות בפרט ובשירות הצבאי בכלל. נוסף לכך שהיא אחת מערכי רוח צה"ל, היא תכונה חיונית לחיים האזרחיים. היו כנים והוכיחו לאנשים שניתן לסמוך עליכם. כשתטעו – הודו בכך מיד ותזכו להערכה מצד המפקדים על היושר האישי שלכם בתור חיילים ובתור בני אדם.
  חיילות טווחות
 4. "אבל המפקד…"

  היו בטוחים שלהתווכח עם המפקד על פקודותיו לא יניב תוצאות חיוביות. פקודות רבות בהכשרה שקודמת לשירות הסדיר נראות לפעמים מעיקות עבור המתגייסים הטריים שאינם מבינים את מה שעומד מאחוריהן. הישמעו להנחיות והפקודות של המפקד שהוסמך לכך ואל תתווכחו כל עוד לא ניתנה לכם פקודה בלתי חוקית בעליל.
 5. אינדיווידואליות

  קבלת החלטות היא לא בין התכונות שתוכלו לבטא בתחילת המסגרת הצבאית. עם הגיוס תחוו אובדן עצמאות, דבר שיכול להיות לא פשוט עבור חלק מכם. למרות זאת, דעו כי מהלך זה יכול גם להכיל צדדים מועילים שהרי אין צורך לתכנן את היום – כל שאתם צריכים לעשות הוא את המוטל עליכם. המפקדים כבר ידאגו לכל השאר.
 6. הצדע!

  מטרת מחוות הגוף המוכרת בשם הצדעה היא מתן כבוד לאישיות בכירה. בעוד בשירות הסדיר היא נהוגה בעיקר במעמד מיוחד כמו בטקסים, דווקא בטירונות, בקורס ובכל הכשרה שתעברו עד ההגעה לשירות הסדיר, תידרשו להצדיע לכל קצין כחלק מתנאי המשמעת.

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

10 כללי התנהגות לטירונות ולשירות
טירונות 02 - הסיפור האמיתי