טירונות

גיוס

חשוב לדעת

מפקד

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דנאל שווץ

מערכת אתר מתגייסים


המסגרת הצבאית היא מסגרת ייחודית שאינה דומה לחיים האזרחיים. רבים מהמתגייסים מגיעים אליה ללא כל הכנה מוקדמת וכתוצאה מכך מוצאים את עצמם מבצעים טעויות רבות. חלק מהכללים אינם מעוגנים באף חוק ותקפים רק להכשרה שקודמת לשירות הסדיר וחלק תקפים לכל אורך השירות הצבאי. קבלו את המדריך השלם לכללי ההתנהגות הצבאיים

 1. 30 שניות - זוז!

  אחד התכנים החשובים ביותר אותו ילמדו אתכם בטירונות הוא ללא ספק העמידה בזמנים. לכל אורך ההכשרה שקודמת לשירות הסדיר, יוקצבו לכם פרקי זמן מוגדרים מראש לביצוע מטלה כלשהי. העמידה בזמן קודמת לכל, כך שגם אם לא הספקתם לסיים את המשימה, התייצבו במקום שנקבע לכם ובזמן שנקבע לכם.
 2. אדישות ונחישות

  נחישות היא דבר אליו תצטרכו לשאוף. השקיעו את מאמציכם בהשתלבות במערכת הצבאית מיד עם גיוסכם. היו המובילים של המחלקה וצרו רושם טוב על המפקדים. זכרו כי אדישות יחד עם חוסר שיתוף פעולה והימנעות ממאמץ אינם מצטיירים טוב, לא בצבא ולא באזרחות.
 3. שילוב ראוי

  אחת מפקודות המטה הכללי החשובות בצה"ל היא השילוב הראוי המסדיר את יחסי הגברים-נשים בצה"ל. הפקודה עוסקת במגוון נושאים כמו הופעה ולבוש, שיבוץ והכשרה וכן הימנעות מפגיעה ברגשות המאמינות והמאמינים. בתור חיילים בצה"ל עליכם לזכור כי נאסר עליכם לגעת או לחבק אף חייל מהמין השני כל עוד אחד הצדדים על מדים. למידע נוסף
 4. לי זה לא יקרה

  שמרו טוב על הציוד האישי שלכם. אחת החוויות הפחות נעימות שעלולה לקרות בטירונות היא איבוד חפץ יקר, לכן, לפעמים כדאי להשאיר דברים יקרים שאינם נחוצים בבית. שימו עין על כל החפצים שחשובים לכם ושמרו עליהם כך שלא יאבדו, החל מהארנק ועד הפלאפון.
 5. הפסקה

  זמן פנוי הוא מצרך דיי נדיר בטירונות. מידי יום תקבלו שעה חופשית לפני השינה הנקראת שעת טרום שינה (ט"ש) ומספר הפסקות קצרות במהלך היום עצמו. נהלו נכון את הזמן החופשי והקצר שברשותכם כך שתספיקו כל מה שאתם מתכננים – מקלחת, טעינת הפלאפון וכמובן שיחה הביתה להורים.
  מפקד מסביר לחיילים
 6. אפוד, קסדה ונשק

  הציוד הצבאי שתקבלו בטירונות, החל משק השינה (השק"ש) ועד למימיה, שימש טירונים רבים לפניכם וישמש, ככל הנראה, עוד רבים אחריכם. בדיוק כמו שקיוויתם לקבל ציוד שהוא תקין ובמצב טוב – ודאו שהבאים אחריכם יקבלו אותו באותה צורה. בנוסף חשוב לדעת שעל הציוד הצבאי שאבד עולים למשפט, אז הקפידו לשמור עליו.
 7. בלי סודות

  תכונה נוספת בה לא מאופיינת המסגרת הצבאית היא הפרטיות. התכוננו מראש לקראת כניסה לשגרה של חברה שיתופית בה אין סודות, במסגרת בה כל מה שתעברו ייעשה יחד עם אנשים רבים אחרים. אל תחששו מכך והגיעו מוכנים לישון יחד עם זרים, לאכול איתם ונוסף לכל השאר גם להתקלח איתם.
 8. עבודת צוות

  היו בטוחים שאתם לא היחידים שעלולים לחוות קשיים עם הגיוס לצה"ל. החשש מהמסגרת הייחודית הזו וההתמודדות איתה משותפים לטירונים רבים. זו גם הזדמנות מצוינת ליצירת קשרים חדשים עם אנשים שנמצאים, בסופו של דבר, במצב זהה לשלכם. אחת מהדרכים להתגברות על קושי, היא התמודדות איתו יחד עם אנשים אחרים החווים אותו גם הם.
 9. כמה עוד?

  אין ספק שלהעביר את השירות הצבאי תוך ספירה לאחור של הימים יכול להיות דבר מתיש ביותר ואף מוריד מוטיבציה. במקום להיות מיואשים ולחכות לסוף, קבלו את המצב כפי שהוא. העבירו את זמן השירות הצבאי בכיף, זכרו זו תקופה ארוכה ובלתי נשכחת שעוד תתגעגעו אליה. אתם למעשה היחידים שקובעים איך יראה השירות הצבאי שלכם.
 10. סלפי על מדים

  ישנן סיבות שונות שבגללן אסורה העלאת תמונות לרשתות החברתיות בהן אתם מופיעים במדים. חלק מהסיבות מדברות על חשיפה של התפקיד האישי בפני עולם וירטואלי פתוח, והרי שאין לדעת מי יוכל לנצל את המידע הזה לרעה. סיבה נוספת ומרכזית היא שלעתים בעת צילום תמונה על מדים בבסיס, נכנסים לתמונה פרטים מסווגים שאסור שיפורסמו באינטרנט ולמעשה מהווים עבירת ביטחון מידע.

מידע הוא נשק - נצור אותו.

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

5 טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם הקשיים בטירונות
עשה ואל תעשה אל מול המפקד