טירונות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


תגיות

"02, 05, 08..." אם כשאתם קוראים את המספרים הללו אתם מיד נזכרים בצה"ל – כנראה שאתם לא לבד. מדובר במספרים שמייצגים למעשה רמת רובאות ששונה באורכה, ברמת הקושי שלה ובתכניה.

מיד עם הגעתכם לבקו"ם ביום הגיוס, תישלחו לבסיס בו תעברו את ההכנה שלכם לצה"ל – שלב שהוא חלק בלתי נפרד מהשירות הצבאי - הטירונות. אז רגע לפני שאתם מכירים את המפקדים שלכם, כדאי שתכירו את רמות הרובאות בצה"ל.

סוגי רובאות

כל טירונות מיוצגת על ידי מספר. מספר זה מלמד למעשה על סוג ההכשרה הבסיסית אותה אתם עוברים, ומהווה ציון של רמת הכשרתכם ביכולות הלחימה. רובאי הוא חייל שהוכשר לתכנים צבאיים ומבצעיים שונים ומגוונים באחת מהרמות הבאות: 02,03,05,07,08,09,10,12.

תפקידי תומכי לחימה ותפקידים קרביים דורשים הכשרות שונות ובהתאם מעבר של טירונות ברמת רובאי אחרת.

טירונות עורפית

הטירונות העורפית, אשר בסופה מוכשרים חניכיה לרמת רובאות 02, היא למעשה הקצרה והנמוכה ביותר בסולם דרגות הקושי, ומכילה בתוכה אך ורק את תכני הבסיס הנחוצים ביותר לשירות הסדיר.

הטירונות מיועדת עבור כלל מתגייסי החילות העורפיים כמו חיל משאבי האנוש, חיל החינוך והנוער, החיל הכללי ועוד אחרים. כלל המתגייסים לטירונות כלל צה"לית – גיוס שרק לאחריו מקבלים את התפקיד – יעברו גם הם טירונות 02.

רבים תוהים מדוע נדרשת כלל טירונות למשובצים לתפקיד עורפי. התשובה למעשה פשוטה - אחת ממטרות הטירונות היא הכשרת הטירונים לתכנים וערכים בסיסיים – כאלו שנדרשים בצה"ל עבור כל חייל ללא קשר לתפקידו.

טירונות קרבית

בצה"ל קיימות רמות רובאויות קרביות שונות החל מ-03 ועד 12. כאמור, כל מספר מייצג רמת קושי כלשהי בסדר עולה. החל מרמת רובאות 05 עוברים הלוחמים בסוף הכשרתם גם אימון מתקדם. על מנת להיות מוכשר לרמות 07, 08, 10 או 12, יש לעבור קודם לכן את אחת ההכשרות 03 או 05. 

ברמות הרובאות הגבוהות עוברים הטירונים הסמכה ללחימה פעילה בקרב תוך אימונים מפרכים ולא פשוטים הכוללים בין היתר ניווטי לילה, מסעות שטח ארוכים, שדאות בתנאי הישרדות ולוחמה בשטח בנוי.

טירונות מתנדבים

טירונות המתנדבים, או בשמה הרשמי טירונות 00, היא טירונות מותאמת עבור חיילים שקיבלו פטור מטעמים רפואיים משירות ביטחוני והחליטו כי ברצונם להתגייס למרות זאת. בטירונות זו, הנמשכת רק כשבוע, מוכשרים המתנדבים לתכנים החשובים, שאינם כוללים מגע עם נשק. 

הערכים המרכזיים בטירונות זו הם הקניית הרגלי עמידה בזמנים ומשמעת ונוסף לכך גם שיעורים תיאורטיים כמו מבנה הצבא, אסטרטגיה צבאית, עזרה ראשונה ועוד.

רמת הרובאות

משך הטירונות

מי למשל?

רובאי 00

כשבוע

מתנדבים

רובאי 02

5 – 3 שבועות

החיל הכללי, חיל משאבי האנוש, חיל הקשר והתקשוב

רובאי 03

2 – 1.5 חודשים

חיל התותחנים, מערך מגל, חיל המשטרה הצבאית

רובאי 04

מדובר למעשה בהכשרה רובאית 03 מורחבת

רובאי 05

5 – 4 חודשים

חיל ההנדסה הקרבית, שוטרי מג"ב, יחידת לוט"ר, חטיבות החי"ר, יחידות ההתנדבות

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

עיר הבה"דים
טירונות בחוות השומר: כל מה שצריך לדעת