בט"ר דותן

מחנה 80

טירונות

גיוס

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: נועה ריינה

מערכת אתר מתגייסים


בט"ר דותן, או בשמו השני, מחנה 80, הוא אחד מבסיסי הטירונות הגדולים בארץ. המקום קיים עוד מתקופת המנדט הבריטי ולכן צבר הרבה מיתוסים. היום, הבסיס כבר מזמן משודרג ומשופץ. אוהלים - אאוט, מבנים חדשים - אין. שוברים מיתוסים על בט"ר דותן >

חלק נכבד מהמתגייסים לטירונות 02 עוברים טירונות במחנה 80, בסיס שמיועד אך ורק לטירונות, וכדי לשפר את החוויה הראשונית מהצבא, נעשו בו שינויים גדולים. הגענו לראות את השינויים ועברנו סיור קצר בבסיס עם המדריכה הראשית של הבט״ר, סרן אודם אשכנזי.

אין אוהלים, יש מקלחות חדשות

״לפני כמה חודשים הוצאנו באופן סופי את האוהלים מהבסיס. המבנים החדשים נקראים ״גלעדים״, ויש בהם מזגנים ומיטות חדשות. בנוסף, בנינו מקלחות ושירותים חדשים, משופרים, נקיים ועם וילון. המבנים הנוספים נקראים "הילטונים", והם המבנים הוותיקים יותר. הם למעשה בניינים עם חדרים וגם שם מתוכנן שיפוץ בקרוב, ככה שמתגייסי מרץ 18 ואילך יחוו חוויה אחרת לחלוטין״.

אוכל מותאם לכולם

״המטבח עבר שדרוג רציני. אנחנו קולטים המון חיילים אלרגנים, מה שאומר שיש פה אוכלוסייה גדולה שצריך לענות על הצרכים שלה, ולדאוג שלכולם יש מה לאכול. בכל ארוחה יש מענה גם לצמחונים וגם לטבעונים, יש מעדני סויה ויש קטניות בכל ארוחה. בנוסף, כל חייל יכול להרכיב לעצמו ארוחה על פי העדפה, תמיד יש כמה סוגים של בשר״.

 

מי צריך חוברות כשיש את הסלולרי?

״כל שיעור שאנחנו מעבירים מלווה בסרטונים, וכל חייל מקבל ברקוד שניתן לסרוק ולראות דרכו את הסרטון. בנוסף, אנחנו שולחים את החיילים להרבה מחקר ברשת. כמובן שיש הגבלות לשימוש בסלולרי האישי, אבל זה כלי שאנחנו צריכים להשתמש בו ב-2018, ואנחנו מנצלים את זה לטובתנו״.

היחסים בין המפקד לפקוד

"אנחנו כל הזמן מדברים עם החיילים על שיפור ביחסים. רוב הפלוגות קוראות למפקדים שלהם בשמם ולא רק 'המפקד' או 'המפקדת'. זה מגיע מגישה לדור אחר, הדור הזה צריך שפה אחרת. השאיפה היא ליצור קרבה שתהיה מספיק משמעותית בין המפקד לחייל, אך שיחד עם זאת יבין שהוא בצבא. כשהמתגייסים מגיעים לראשונה הם מקבלים ציוד פרוס על המיטה המלווה אותם לאורך כל התקופה וחדר מסודר".

הכנה לשירות לאחר הטירונות

"אנחנו מתמקדים בהכנה לשירות בתפקיד, ומבינים שהטירונות מהווה צעד בדרך לתפקיד. הטירונות לא דומה לתפקיד בו יעסוק, לכן אנחנו מעבירים בשבוע האחרון שבוע הכנה, ומשנים קצת את ההתנהלות. המטרה היא בעצם לגרום לחייל להתרגל לזה שלא יהיה איתו מפקד 24/7 בשירות אבל עדיין ידע לגלות אחריות ומקצועיות".

המבנים החדשים במחנה 80

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

טירונות מעיניים של מפקדת פלוגה
10 סימנים שאתה חייל בעיר הבה"דים