אז והיום

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: איתמר אביב

מערכת אתר מתגייסים


תגיות

השנה יחגגו צה"ל והמדינה 70 שנה בהם הרבה דברים הספיקו להשתנות. אז איך זה נראה לפני 70 שנה? האם הייתה הקריה פעם על הים? איפה הייתה לשכת הגיוס הראשונה? איך נראו המדים בעבר? כל התשובות בכתבה >

מה השתנה?

 1. ציוד למתגייס
  בראשיתו של הצבא, רשימת הציוד למתגייס הייתה מצומצמת וכללה בעיקר בגדי עבודה, מוצרי היגיינה, בגדי שבת וכלי נגינה. היום את רוב הציוד ניתן לקנות עוד לפני הגיוס באמצעות כרטיס הכוכבים ואת השאר תקבלו בשרשרת החיול ביום הגיוס.

  רשימת ציוד ישנה

 2. צו גיוס
  עם תחילתה של מלחמת העצמאות ב-1947, עוד לפני הקמתו של צה"ל באופן רשמי, נתלו כרוזי גיוס במקומות מרכזיים ברחבי הארץ, שקראו את הנוער והצעירים להתייצב לשירות. כיום הגיוס מתבצע על פי חוק שירות ביטחון שנחקק בכנסת בשנת 1986 וצו גיוס נשלח לביתו של כל מלש"ב בהתאם לחוק. עוד לפני שהצו יגיע אליכם תקבלו SMS עם השיבוץ שלכם ואת תאריך גיוסכם המעודכן תוכלו לראות באתר מתגייסים תחת עולם "יום הגיוס".

  כרוז גיוס

 3. הצו הראשון
  בסוף שנת 1947 הוקם בארגון ההגנה אגף כוח אדם, שתפקידו היה לקלוט חיילים לשורות הצבא: החל מסיווג מצבם הרפואי והמקצועי ועד קביעת מנת המשכל שלהם. שנה לאחר מכן, הוקם בתל אביב מחנה קליטה מרכזי. כיום הצו הראשון, המפגש הראשון שלכם עם הצבא, מתבצע ב-5 לשכות גיוס הפזורות ברחבי הארץ באופן מסודר. במהלך הצו הראשון תעברו בין תחנות כדי שנוכל להכיר אותכם קצת יותר ובסופו של דבר לשבץ אתכם לתפקיד שהכי מתאים לכם.

  מלש

 4. מדים
  בראשית ימיו של צה"ל לא היו לחיילים מדים אחידים, רק צבע אחיד - חאקי. האחידות במדים נוצרה רק בסוף מלחמת העצמאות. בעבר היו גם מדי חורף אותם היה נהוג ללבוש מתחילת חודש דצמבר ומדי קיץ מתחילת חודש אפריל. מאז ועד היום עברו מדי צה"ל גלגולים שונים וכיום כל ההנחיות מפורטות בנהלי ההופעה והלבוש שמפיץ מידי שנה ענף המשטר והמשמעת.

  בן גוריון וחיילים

 5. המטה הכללי
  הרמטכ"ל לא תמיד ישב בקריה - ב-1939 הוקם בראשות יעקב דורי המטה הכללי, שהיווה את המפקדה הארצית של ארגון ההגנה. בהתחלה ישב המטכ"ל (המטה הכללי) ב"בית האדום" שאם הייתם משרתים בו הייתם משרתם על חוף הים. מאז עבר כמה פעמים למיקומים שונים עד שבשנת 1955 עברו למיקומם הנוכחי - מחנה רבין, שמכונה הקריה, בתל אביב.

הבית האדום

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

אחד מי יודע?
מתי יוצאים הביתה?