עובדות

חיל האוויר

בסיס עובדה

טירונות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דור קטורזה ונוי טל

מערכת אתר מתגייסים


זה ציפור? לא. זה מטוס? לא. זה עובדה! המצוין מתחיל כאן. 60 קילומטר מאילת, במרכז הערבה, שוכן עובדה - בסיס ההכשרות של חיל האוויר. מבית ספר למקצועות התעופה, ועד לימי ערכים והכחלה - ארבע עובדות שכדאי שתדעו על עובדה!

ערכים בשמיים

בבסיס עובדה מתקיימות פעילויות רבות המייחדות אותו מבסיסים שונים, פעילויות אלו נועדו להטמיע את ערכי הבסיס. פעילות המתקיימת לשם כך היא יום ערכים - יום במהלך הכשרת הטירונות בו הטירונים מסתובבים בין הכיתות השונות ואזורי הלימוד, בהם המפקדים מעבירים שיעורים שונים על ערכי צה"ל על פי בחירתם.

אירוע נוסף שנועד במטרה לבטא את ערכי הבסיס הוא יום הכחלה המלמד על הערכים של חיל האוויר, ומתקיים אחת למחזור של קורס. ביום זה מגיעים לבסיס מפקדים וקצינים מתוך החיל, ומספרים לקורסיסטים על חווית השירות בחיל האוויר ועל התפקיד שהחיל ממלא בהגנת המדינה. עוד אחת מהפעילויות שנועדו ללמד על ערכי החיל ועל גדולתו היא הרצאה ומפגש בין מפקד טייסת לטירונים ולקורסיסטים מידי מחזור. פעילות זו נותנת לחניכים דוגמה אישית למצוינות והרגשה שבחיל האוויר השמיים הם לא הגבול.

המצוין מתחיל כאן

גם במתקניו, בסיס עובדה, שחרט על דגלו את הסיסמה "המצוין מתחיל כאן", מייצג את ערכי המצוינות שלו. בבסיס תוכלו למצוא את כיכר המסורת, המיועדת לביצוע טקסים שונים בבסיס (כמו טקס ההשבעה בסיום הטירונות), ומעוצבת כאמפי גדול השוכן על הר שמשקיף על הבסיס.

בנוסף, תוכלו למצוא בעובדה גם שכונת מגורים שלמה בה חיים קצינים בכירים המשרתים בבסיס עם משפחותיהם. בשיכון ניתן למצוא גני ילדים, שק"ם ואף בריכה בעלת מגלשה הפתוחה לכל משרתי הבסיס. אחד הדברים הייחודיים לבסיס הוא מסוף התעופה האזרחי הפועל בתוכו אשר מהווה את נמל התעופה הבינלאומי השני בגודלו בישראל.

טייסת הדרקון המעופף

אומנם עובדה מהווה בסיס הכשרה של חיל האוויר, אך בגלגולו הקודם הבסיס היה אחד מהפעילים במלחמות ישראל. טייסת 115, או בשמה "טייסת הדרקון המעופף", לחמה בארבע מלחמות: מלחמת יום הכיפורים, מלחמת סיני, מלחמת לבנון הראשונה ומלחמת ההתשה. הטייסת קיימת עד היום וכעת היא מתפקדת כטייסת אימונים והכשרה. כתוצאה מכך, בבסיס מבצעים לעיתים קרובות גיחות ואימונים עם טייסות שונות מהארץ ומהעולם.  

ברחבי שטח הבסיס מפוזרות עוד עדויות מבצעיות הקשורות לבסיס: מגוון דגמים של מטוסים שהשתתפו במלחמות ולצדם הסבר על המיצג, מתחת לפני השטח נמצאים דת"קים (דיר תת קרקעי) - מבנים המיועדים להגן על כלי טיס ואנשי צוות אוויר כשהוא חונה על הקרקע. בנוסף, בבסיס קיים "בית קברות למטוסים" - חנייה המתפרשת על שטח נרחב ומיועדת למטוסים שיצאו משימוש.

שער כניסה ראוי לחיל האוויר

ייעודו המרכזי של הבסיס הוא הדרכת חיילי העתיד של חיל האוויר. לכן, בבסיס עובדה החניכים נמצאים בראש הפרמידה, וקיימת סביבת הדרכה מתקדמת והתאמת סביבת למידה לצורכי החניך. למשל, אם בעבר השקמת הטירונים הייתה מתקיימת בחמש וחצי בבוקר, כיום הגיעו בצוות סגל הבסיס להבנה כי יכולות הלמידה של הטירון נפגעות כתוצאה מהעייפות והם שינו את כל שעות ההשקמה על מנת לשמור על יכולות למידה גבוהות וערנות מספקת.

בבסיס נמצא ביסמ"ת (בית הספר למקצועות תעופה) המכשיר כ-3500 חניכים בשנה למקצועות חיל האוויר. לכל אחד מהמקצועות בבית הספר יש אזור למידה משלו, בהם נמצאים חדרים שקטים בהם ניתן ללמוד עצמאית ובשקט, כיתות לימוד וחדרי סימולציות שמטרתם לדמות מצבי אמת. כל אלו מאפשרים למצוין להתחיל שם.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מתי יוצאים הביתה?
מדור בריאות הנפש - כל השאלות והתשובות כאן!