טירונות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: ויקה פדייב

מערכת אתר מתגייסים


תגיות

אחת השאלות שמעסיקות ביותר כל מתגייס היא איזה סוג שירות הכי מתאים לי. אין ספק שחלק מרכזי מאופי השירות נקבע לפי הבסיס בו תשובצו: בסיס פתוח או בסיס סגור. חשוב לציין כי קיימים תפקידים המתנהלים רק במסגרת בסיס פתוח (יומיות) או להיפך, אך אם יש לכם את האפשרות לבחור, או לפחות לבקש את סוג הבסיס, כדאי שתמשיכו לקרוא.

מה ההבדל בין בסיס סגור לפתוח?

במסגרת שירותכם הצבאי בבסיס פתוח, תגיעו בכל בוקר ליחידה אליה שובצתם לאחר הטירונות וההכשרה (לרוב זהו יהיה בסיס הנמצא בקרבת מקום מגוריכם) ולאחר שעות הפעילות שייקבעו לכם על ידי המפקדים הישירים שלכם, תצאו בכל יום הביתה.

לעומת זאת, במסגרת שירות בבסיס סגור, תגיעו בכל יום ראשון לבסיס אליו שובצתם ותחזרו הביתה בסוף השבוע (זמן החזרה המדויק תלוי בתפקיד ובשיבוץ שלכם כמובן).

כמובן שיש לשים לב שלא תמיד הבחירה היא בידיים שלכם, זכרו כי צרכי הצבא הם מעל הכל.

שמירות

בניגוד לדעה הרווחת, שירות בבסיס פתוח לא פוטר אתכם משמירות ותורנויות למיניהן. קיימות הקצאות שונות בהן תישארו לישון לילה, סופ"ש ולפעמים אפילו יותר בבסיס, על מנת לשמור עליו. כמובן שיסופקו לכם תנאים מתאימים ללינה.

בבסיס סגור גם כן תבצעו שמירות, אמנם כדאי לדעת שרוב השמירות יהיו על חשבון הזמן שלכם בבסיס ולא על זמן שהותכם בבית. קחו בחשבון שאם תידרשו, תצטרכו להישאר לשמור לעתים גם בסופי השבוע.

אוכל

כל בסיס צבאי מחויב להעניק לחייליו כ-3 ארוחות ביום. לכן, לא משנה אם אתם נמצאים בבסיס סגור או בבסיס פתוח, תקבלו שלוש ארוחות ביום.

חדר/משרד

בבסיס הפתוח מרבית הסיכויים שהפינה שלכם תהיה בתוך משרד או חדר מסוים, בו תוכלו להשאיר את החפצים האישיים שלכם, לשבת, לעבוד ועוד.

לעומת זאת, בבסיס סגור יהיה לכם חדר, אותו תחלקו עם שותפים נוספים, ובו תוכלו לאחסן את החפצים האישיים הנדרשים לכם. תקבלו מיטה ומקום משלכם ואפילו תוכלו לעצב אותו כרצונכם, בהתאם לחוקי הצבא.

חברים ושותפים

בשירות הצבאי שלכם תכירו המון אנשים, עם חלקם תסתדרו יותר ועם חלקם פחות, אך מה שבטוח הוא שתכירו חברים שישארו איתכם למשך כל החיים. 

בשירות שלכם בבסיס פתוח, ככל הנראה שיהיו לכם שותפים למשרד/חדר וכנראה שתישארו בקשר גם עם החברים מהטירונות. 

בבסיס הסגור המצב קצת שונה. חבריכם לחדר וליחידה יהפכו, אם תרצו בכך או לא, למשפחה השנייה שלכם. תתכוננו לישון יחד, לאכול יחד, לעבוד יחד ובעצם לחיות ביחד. אין ספק שמדובר בחוויה מיוחדת במינה ובאנשים שיכנסו לכם עמוק ללב.

חזרה הביתה

במסגרת שירות בבסיס פתוח תחזרו בכל יום הביתה (למעט בזמן שמירות). הדבר יאפשר לכם לעיתים לעבוד, ובוודאי שיהיה לכם יותר זמן לחברים מהבית ולמשפחה.

לעומת זאת, בבסיס הסגור, תחזרו רק חמשו"שים/ שוש"ים בסופי שבוע, ולכן יהיה לכם פחות זמן חופשי. קחו בחשבון שחבריכם לבסיס יהיו כמו משפחה בשבילכם ושאיתם תצברו חוויות ייחודיות שלא תוכלו לקבל באף מקום. חוץ מזה, בסיס סגור מהווה הזדמנות מעולה להכיר אנשים חדשים.

אז כפי שניתן לראות, קיימים הבדלים רבים בין שני סוגי הבסיסים, ואם קיימת בפניכם האפשרות לבחור היכן להשתבץ - כדאי שתעשו את השיקולים שלכם ותבחרו מה שמתאים לכם יותר. מה שבטוח, לא משנה היכן תשובצו, השירות שלכם יהיה מהנה ותכירו המון חברים חדשים.

 

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מדור בריאות הנפש - כל השאלות והתשובות כאן!
10 עובדות מפתיעות על צה"ל